
Felfrissített Benzó Blog bejegyzésünkkel ebben az összevisszaságban, zűrzavarban próbálunk rendet teremteni.
A következő napokban a kilenc leggyakoribb benzodiazepin (BZD, benzó) szedési mítoszt vesszük górcső alá. Ne üljön fel egyetlen egynek sem.
Első tévhit: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga felel.
Tévhit 1: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga a felelős
Az első benzodiazepin (benzó) nyugtató (Xanax, Frontin, Rivotril, Loranxil, stb.), ill. altató tabletták (Eunoctin, Dormicum, Lendormin, Brotizolam Amdipharm, Signopam, Gerodorm) bevétele (lásd: Benzodiazepin Szedési Kérdőív) szabad választás.
Kezelőorvos írja fel, javasolja önként, szakmai meggyőződésből. Felíratják a kezelőorvossal, mint olyan szert, amiről "csupa jót hallottak". Kölcsönkérik a szomszédtól, munkatárstól valamilyen váratlan stresszhelyzetben, stb.
Kezdetben a benzó szedő még szabadon dönt arról, hogy kiváltja-e a kapott receptet, és ha kiváltja, akkor a gyógyszeres szekrényben landol-e kibontatlanul, vagy egytől-egyig beveszi az összes felírt tablettát.
A BZD-t szedő kezdetben még önként (a benzodiazepin megvonási tünetektől való rettegés nélkül), szabadon dönt arról, hogy kér-e még nyugtatót, altatót a nagyi, szomszéd, barátok otthoni vagy táskában lapuló készleteiből.
***
Nagy nyugtató (szorongásoldó) dózisok, hosszútávú és rendszeres szedését követően, azonban a szorongáscsökkentő szedés fölötti kontroll legtöbbször elvész. Pont úgy és pont azért, mint az alkoholnál az ivás fölötti uralom.
A benzodiazepin típusú altatók, szorongásoldók az alkoholhoz hasonlóan szertoleranciát, majd a függőség-csapdájából csak nehezen kiengedő megvonási tüneteket okozhatnak.
A benzodiazepinek (BZD-k), a többi legális és illegáli pszichoaktív szerhez hasonlóan, felborítják az agy, stressz hatására amúgy is megváltozott, kémia egyensúlyát.
Mint azt mindannyian tudjuk: a legális és illegális pszichoaktív és addiktív szereket "stressz csökkentőként" próbálják bevetni az orvosok, ill. bevenni az emberek.
Az agy a napi nyugtató | altató adag nagyságától, az alkalmazás időtartamától, a gyógyszerbevételek sűrűségétől és az egyéni érzékenységtől függően, egy idő után, képtelen benzodiazepinek nélkül normálisan működni.
Megjelennek a benzodiazepin-függőség jelei, a benzó hiánytünetek = a BZD megvonási tünetcsoport.
Emiatt válnak, váltak emberek gyógyszerfüggővé, lettek, lesznek tömegesen „kényszeres” öngyógyszerezők. Jatrogén benzodiazepin függők.
A receptköteles gyógyszerfüggőség (pl. altató-függőség, szorongáscsökkentő-dependencia) a legtöbb esetben nem önkéntes választás, hanem a benzodiazepinek rendszeres - nem feltétlenül nyaklótlan - szedésének a közismert következménye, mellékhatása, melyhez a benzó-tolerancia kialakulásán keresztül vezet az "út".
Fontos: a benzodiazepin típusú szorongáscsökkentők és altatók hosszabb távon terápiás dózisban is kiválthatnak függőséget! Ez az ún. alacsony dózisú benzodiazepin függőség.
Betegtájékoztatás hiányosságai
Ha az embereket korrektül tájékoztatnák a krónikus BZD és Z-szer (a BZD-khez nagyon hasonló, modernebb altató, pl.: Sanval, Somnol, Andante, Stilnox, Imovane) szedés valós veszélyeiről, akkor:
♦ sokan aligha kezdtek volna bele a benzodiazepinek és Z-szerek hosszú távú szedésébe, illetve
♦ soha nem fogadnának el heteken belül másodszor, harmadszor is BZD-receptet kezelőorvosuktól.
A jelenleg általánosan elterjedt gyakorlat mellett nem mondható, hogy a Kliens tájékozott beleegyezését adja a nyugtatók, szorongásoldók (anxiolitikumok) és altatók szedéséhez.
BZD-függőség
A BZD-függőség a világ legelterjedtebb pszichiátriai szerfüggősége. Igen komoly személyes és családi probléma. A benzodiazepin-elvonókúrát sok gyógyszerfüggő beteg nem tudja egyedül végigcsinálni. A benzodiazepinek elhagyását súlyos BZD-függőség esetén, orvosi vezetés mellett sem lehet megoldani a járóbeteg ellátásban, csak kórházi körülmények között.
A "Nyugtató és altató szedési tévhitek" sorozat további bejegyzései:
1. tévhit: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga felel
2. tévhit: A hatóságilag engedélyezett, receptre kapható nyugtatók és altatók szedése teljesen biztonságos. Nem okoznak függőséget. Csak az illegális pszichoaktív szerekkel kell vigyázni
4. tévhit: Nincs kiút a benzodiazepin-függőség csapdájából
5. tévhit: Állapotos nők is gond nélkül szedhetnek BZD-típusú nyugtatót és/vagy altatót
6. tévhit: A BZD-függők, akár a drogfüggők, jórészt fiatal férfiak
7. tévhit: A "méregtelenítést" követően az agy gyorsan helyrebillen eredeti, egészséges állapotába
8. tévhit: A gépjármű-vezetési képességet nem korlátozhatják a benzodiazepinek
9. tévhit: Az ember időben megérzi a benzodiazepin (szorongásoldó, altató) függőségét.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Személyes adatait elhagyva, inkább itt válaszolok, mert felvetése többeket érinthet.
Irreális elvárást tükröz - úgy érzem - a kérdés. Sajnos ilyen elaltatószer nincs. Nem csak Hazánkban, külföldön sem. S várhatóan nem is lesz...
Illetve ilyen volt akár a Sanval is: kis dózisban, alkalmanként. Nagyobb terápiás dózisban, hosszú ideig használva, azonban minden altatószer (benzodiazepin és Z-szer) idővel gyógyszer toleranciát, majd gyógyszerfüggőséget okoz.
Ha Valaki altatószerre "fanyalodik", azt csak rövid ideig és alkalmanként szedje. Ez idő alatt pedig próbálkozzon meg a distressz (negatív stressz) csökkentésével, ha az okozta az alvászavart, vagy gyógyszer váltással, ha mellékhatásként jelentkezett az inszomnia.
Üdvözlettel: Kopácsi dr.
Elalvásra ír fel a háziorvos rendszeresen Sanvalt.
Ott tartok, hogy többszöri felébredés után reggel a leírt elvonási tüneteim vannak.
Kipróbáltam, ha reggel beveszek egy fél Frontint az érzés elmúlik. Rájöttem, hogy benzo függő vagyok.
Doktor Úr! Melyik az az elaltatószer, ami nem okoz fizikai függőséget?