Kapcsolódó online önértékelő tesztek
- ♦ -
DEPRESSZIÓ
AMIKOR A TEST ÉS LÉLEK EGYÜTT FÁJ
MIÉRT BETEGSÉG A DEPRESSZIÓ?
Életünk során számtalan probléma, konfliktus, stressz ér bennünket. Mindezek miatt időnként rossz a kedvünk, levertek vagyunk, nem tudunk aludni, nincs étvágyunk. Ez természetes reakció. Egészségeseknél ezek a tünetek a stresszhelyzet oldódásával elmúlnak, hangulatunk, közérzetünk visszatér a szokásos kerékvágásba.
Ha a panaszok tartósan fennállnak, súlyosbodnak, egyre több tünet lép fel és ezek a mindennapi életvitelt kifejezetten befolyásolják, már nem természetes folyamattal, hanem betegséggel állunk szemben.
A
depresszió pszichiátriai betegség, a
hangulatzavarok egyik formája. A depresszió érinti a hangulatot, az érzelmeket, a gondolkodást, a magatartást és a testi működéseket egyaránt.
MI OKOZZA A DEPRESSZIÓT?
A depressziós tünetekért az agyi stressz- és hangulatszabályozásban részt vevő úgynevezett ingerületátvivő anyagok anyagcsere folyamatainak felborulása felelős.
MI JELLEMZI A DEPRESSZIÓT?
♦ Gyakoribb, mint gondolnánk! A depresszió az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegség. Élete során az emberek 15%-át, egy adott pillanatban pedig a lakosság 2-2,5%-át érinti körülbelül, tehát Magyarországon ma 200-250 ezer beteg szenvedhet depressziós tünettől.
♦ A betegek között kétszer több a nő, mint a férfi.
♦ A depresszió bármelyik életkorban kezdődhet.
♦ Gyakori, hogy családon belül több depressziós beteget is találunk, de ez nem jelenti azt, hogy a depresszió öröklődne. Csak a lelki sebezhetőség örökletes, de hogy lesz-e belőle depresszió, az az egyén lelki terhelésén, problémáin múlik.
A DEPRESSZIÓ LEZAJLÁSA KEZELÉS NÉLKÜL…
A depresszió az élet minden területére rányomja a bélyegét: a tanulásra, munkahelyi teljesítményre, családi és baráti kapcsolatokra, szabadidős tevékenységre.
A depresszió kezelés nélkül elhúzódóvá, tartóssá válhat, a panaszok súlyosbodhatnak, de előfordul, hogy magától elmúlik, majd idővel kiújul, ismétlődik. Az ismétlődő epizódok egyre nehezebbek, egyre hosszabbak, egyre több szenvedést jelenthetnek. A kezeletlen depressziós tünetek megterhelik a szervezetet is, testi betegségek, gyakran fájdalomtünetek társulnak a lelki tünetek mellé, a beteg szenvedéseit tovább fokozva.
A kezeletlen depresszió legfőbb veszélye a depresszióval együtt járó értéktelenség érzés fokozódása, kilátástalanság-érzés és következményes öngyilkossági gondolatok. A nem kezelt major depressziós betegek negyede-harmada hal meg öngyilkosság miatt, a halállal végződő öngyilkosságoknál 60-65 %-ban igazolható depresszió.
A DEPRESSZIÓ TÜNETEI
♦ rossz hangulat, mély szomorúság
♦ érdeklődés elvesztése, örömtelenség
♦ rossz alvás
♦ étvágy- és testsúlyváltozás
♦ nyugtalanság
♦ fáradtság, meglassultság
♦ nehézkes gondolkodás, csökkent koncentrációs készség, feledékenység
♦ értéktelenség-érzés, önvádlás, ok nélküli bűntudat
♦ élet értelmetlenségének érzése, öngyilkossági gondolatok
A DEPRESSZIÓ A TESTET-LELKET MEGVISELI!
MIT ÉREZ A DEPRESSZIÓS BETEG?
A. A leggyakoribb depressziós lelki tünetek
♦ lehangoltság
♦ szomorúság
♦ kedvetlenség
♦ közömbösség
♦ üresség érzés
♦ csökkentértékűség érzés
♦ önvádlás
♦ pesszimizmus
♦ kilátástalanság érzés
♦ meglassult gondolkodás
♦ feledékenység
♦ döntésképtelenség
♦ feszültség (szorongások, félelmek, aggódások)
B. A leggyakoribb depressziós magatartás tünetek
♦ meglassultság
♦ fáradékonyság
♦ gyengeség
♦ alvászavar (leginkább hajnali ébredés, szaggatott alvás, de pl. téli depresszióban aluszékonyság)
C. A leggyakoribb depressziós testi tünetek
♦ étvágytalanság, fogyás, vagy fokozott étvágy,
♦ kellemetlen teltség érzés, gyomorfájdalom,
♦ emésztési zavar
♦ testi fájdalom: nyaki-, hát- vagy deréktáji fájdalom, váll- és egyéb ízületi fájdalmak, gyakori fejfájások, mellkasi nyomás, szívtáji fájdalom.
A depresszió okozta valamennyi lelki és testi tünet felismerése, feltárása és követése fontos a betegség gyógyítása folyamán. Kérjük, tájékoztassa kezelőorvosát arról, hogy aktuálisan mit érez.
MIÉRT FONTOS A DEPRESSZIÓ OKOZTA VALAMENNYI LELKI, TESTI ÉS FÁJDALMAS TESTI TÜNET ISMERETE ÉS FELISMERÉSE?
♦ Fontos azért, hogy a betegek felismerjék, hogy a panaszaikat betegség okozza. A depresszió sokféle panasszal jelentkezhet. Sajnos, a depressziós betegek nagyobb része nem fordul orvoshoz, sokszor azért, mert nem tudják, hogy betegek és ez a betegség gyógyítható. A gyakori testi tünetek, esetleg fájdalom miatt a depressziós beteg hosszú idő elteltével, többszöri kivizsgálások után jut el pszichiáteréhez.
♦ Fontos azért, hogy a betegek időben felkeressék a gyógyító segítséget. Minél hamarabb ismerik fel a depressziót és kezdik el kezelni, annál jobbak az esélyek a teljes gyógyulásra.
♦ Fontos azért, hogy a felismert depressziót kezelni kezdjék. Megfelelő kezeléssel a depresszió jól gyógyítható.
♦ Fontos azért, hogy minél több depressziós beteg tünetmentessé váljon. A depresszió testi, fájdalmas testi és lelki tüneteinek egyidejű kezelése nagyobb arányú tünetmentességre ad lehetőséget.
MIT JELENT A DEPRESSZIÓBÓL VALÓ TELJES GYÓGYULÁS?
A teljes tünetmentességet, a beteg lelki és testi panaszainak megszűnését. A tünetek javulása jó jel, de nem elég. A beteg kezelésének célja a teljes tünetmentesség elérése.
Ha az alkalmazott kezelés ellenére néhány tünet - legyen az lelki vagy testi - megmarad, az fokozza a depresszió visszatérésének kockázatát. Hamarabb, gyakrabban vagy súlyosabb formában térhet vissza a depresszió.
Gyakori, hogy a testi tünetek, pl. fájdalmak a legmakacsabbak, de megfelelő gyógyszerválasztással, kitartó szedéssel ezek is legyőzhetők.
MIT TEHET A BETEG A GYÓGYULÁSA ÉRDEKÉBEN?
♦ Fogadja meg kezelőorvosa tanácsait, kövesse az utasításokat! Ha nem értett meg valamit, kérdezzen rá. A kezelés együttműködést igényel az orvos és a beteg részéről egyaránt.
♦ Számoljon be tüneteiről, bármilyen változást észlel is.
♦ Gyógyszerszedés megkezdése után fellépő mellékhatásokról tájékoztassa kezelőorvosát.
♦ Ha más szakrendelésen gyógyszert javasolnak, kérje pszichiáterének véleményét, hogy együtt szedhetők-e a gyógyszerei.
♦ Legyen türelmes, a javulás első jelei 2-3 hét múlva észlelhetők. A legnehezebb, amikor már szedi valaki a gyógyszert és még nem érez javulást. Türelem: ez a gyógyszerhatás kialakulásának szokványos menete.
♦ Ha elfelejti bevenni a gyógyszert, nem baj, egy nap kieshet, nem veszélyezteti a gyógyulást. A következő napi bevételre figyeljen. A hiányzó gyógyszert nem kell pótlólag bevenni!
♦ Amikor már jól érzi magát, a gyógyszert akkor is szedni kell a megbeszélt ideig. Járjon el az időszakos kontrollokra, gondoskodjon róla, hogy gyógyszere ne fogyjon el a következő vizitig.
♦ Vegyen igénybe minden segítséget környezete részéről, nem kell szégyellenie panaszait. Használjon ki minden lehetőséget, ami közérzetét javíthatja. (séta, sport, zenehallgatás), ne erőltesse azokat a dolgokat, amelyek nem esnek jól. Ha már tud, örüljön az észlelt javulásnak, bízzon benne, hogy Ön újra olyan lehet, mint régen.
Boehringer Ingelheim – Lilly

Kapcsolódó anyagok
Cikkek