NYUGTATÓK ÉS ALTATÓK OKOZTA FÜGGŐSÉGRŐL
Mellékhatások nélkül
Benzodiazepinek: "A fele sem tréfa..."
Fontos megjegyzések a bejegyzés elé!
1. Ha valaki 2-4 hétig (optimális esetben ebbe beleértve a pszichoaktív szerek fokozatos elhagyását is), kisebb terápiás dózisban, alkalmilag úgy érzi, hogy
nyugtatóra /
altatóra kényszerül, az ugyanúgy nem lesz gyógyszerfüggő, mint ahogy abból sem lesz alkoholista, aki 2-4 hétig, hetente néhányszor megiszik alkalmilag 1-1 pohár bort.
2. A www.stresszdoktor.hu tájékoztató anyagainak olvasása, nem helyettesíti a kezelőorvos által végzett gondozást és terápiát. Nem helyettesíti az Ön gyógyszereit.
Mivel nem ismerem Önt kedves Olvasó,
nem tudok Önnek személyre szabott orvosi tanácsokat adni. Az oldalon olvasható minden információ
oktatási és
tájékoztatási célokat szolgál.
Okvetlenül konzultáljon kezelőorvosával mielőtt úgy döntene, hogy bármiféle változtatást hajt végre a kettejük által közösen megbeszélt kezelési tervén, valamint gyógyszerein!
A BZD-FÜGGŐSÉG JELEI ÉS KEZELÉSE
Szakavatott segítséggel egy
akaratlan (jatrogén) gyógyszerfüggő is képes kitörni e
szenvedélybetegség fogságából, és újra tud felszabadult, boldog, termékeny életet élni.
Miként a többi (pszichiátriai) betegség gyógyításánál, úgy a
gyógyszerfüggőség kezelésénél is az a legjobb, ha a
pszichoterápiát és
farmakoterápiát egymással kombinálva, egymás hatását erősítve alkalmazzák.
Nyugtató-, ill.
altató-függőség esetében a farmakoterápia nem más, mint a kórképet közvetlenül okozó BZD feszültségoldók (
szorongáscsökkentők) és/vagy altatók napi adagjának lassú, fokozatos csökkentése (detoxikálás).
A függőség hosszától, mértékétől egyéni érzékenységtől függően
hetekig-hónapokig-évekig tartó lassú csökkentés során az agy "visszaszokik" normális állapotához, a BZD-k nélküli működéshez.
A legtöbb gyógyszerfüggőnél az első szorongásoldó és/vagy altatószer bevétele előtt sokkal több év telt el az Életéből, mint azóta...
Minél kisebb lépésekben és minél hosszabb ideig tart a benzodiazepinek és Z-szerek elhagyása, annál inkább csökken (de teljesen sajnos nem szűnik meg) az
abbahagyással és a
fizikai függőséggel összefüggő
megvonási és
rebound (ún. visszacsapási)
tünetek kialakulásának veszélye.
A visszacsapási v. rebound jelenség lényege, hogy:
a benzodiazepinekkel (nyugtatókkal és altatókkal), ill. benzodiazepin-szerű anyagokkal (Z-szerekkel) végzett kezelés megvonásakor átmenetileg előfordulhat,
hogy a gyógyszerbeállítás (kezelés) megkezdését jelentő panaszok és tünetek
(szorongás, félelem, pánikroham, agorafóbia, alvászavar stb.)
a kezelés abbahagyása után fokozott formában, nagyobb intenzitással visszatérnek.
A rebound reakciókat hangulatváltozások stb. kísérhetik.
Ezeket a tényeket újabban már a betegtájékoztatók, ill. alkalmazási előírások is rögzítik.
Néhány példa a különböző módokon megnevezett visszacsapásos tünetek veszélyének hivatalos jelzésére:
Fontos, hogy a nyugtatókat, ill. altatószereket szedők tisztában legyenek a rebound jelenség lehetőségével, ezáltal minimalizálva az ilyen panaszok és tünetek keltette aggodalmat, amennyiben azok a gyógyszer alkalmazásának abbahagyása után jelentkeznének.
Tanácsok a leszokást kezelőorvosukkal már megbeszélőknek
1. Semmi kapkodás, hősködés! Lassan járj, tovább érsz/élsz!
Az átmenet nélküli, gyors elvonáskor olyan intenzív megvonási tünetekre számíthat a türelmetlenkedő, amik - legyen bármilyen erős - biztosan visszariasztják a folytatástól! Cseberből-vederbe (tragikus esetben hamvvederbe) esik...
Ezért, aki tényleg le akar szokni, nem pedig egy újabb nyomasztó, önbecsülést romboló élménnyel akarja önmagát büntetni, 2-4 hetes, folyamatos szedés után már soha ne hagyjon el nyugtatót és/vagy altatót azonnal!
Amennyiben szabadságra megy vagy elutazik, ügyeljen rá, hogy elegendő tablettát vigyen magával.
Legyen türelmes! Kitartó odafigyeléssel biztosan célba ér! Minden részsiker, siker. Már része az
ártalomcsökkentésnek!
2. Laikus és profi lelkitámasz és lelkisegítség
Az elhagyás időszakára kérjen fokozott megértést és együttműködést a környezetétől.
Egyéni, családi és csoportos keretek között különböző pszichoterápiás módszerek érhetők el Hazánkban. Pl.: a kognitív-viselkedés terápia (KVT). Ezek kezelőorvosával együtt számos módon segíthetnek a leszokásban:
♦ Milyen gondolatok, SAANG-ok (Spontán Automatikus Alaptalan Negatív Gondolatok) vezettek ahhoz, hogy a kémiai stresszkezelést választotta?
♦ Milyen gyógyszernélküli stresszcsökkentő módszereket lesz érdemes elsajátítania?
♦ Hogyan lehet ismét gyógyszermentesen élni?
♦ Miként tudja elkerülni a gyógyszerelhagyás folytatásától el-, vagy visszarettentő, súlyos megvonási tüneteket?
♦ Hogyan bírja legyőzni a BZD-k lassú leállításakor fellépő sóvárgásokat anélkül, hogy visszaesne.
♦ stb. stb.
Súlyosabb esetekben a nyugtatók-, és/vagy altatók-elhagyása otthon, ambuláns keretek között TILOS. Ilyenkor átmenetileg kórházi befekvésre van szükség. Azonban a pszichoterápiás tanácsadás, vagy az önsegítő csoportokban való részvétel ilyenkor is fontos kiegészítője a terápiának.
3. Gyógyszeres kezelés
BZD-k (altatók és nyugtatók), ill. Z-szerek (altatók) megvonásakor újabb gyógyszerek szedésére az esetek jó részében nincs szükség. (Szemben az opiát-függőséggel, ahol a megvonáskor szinte elkerülhetetlen a Metadon-kúra, hogy a Betegek sikeresen megbirkózzanak a drogsóvárgásokkal és az egyéb megvonási tünetekkel.)
TANÁCSOK A BZD-FÜGGŐSÉG MEGELŐZÉSÉRE
"Gondolkodom, tehát vagyok."
Mielőtt orvoshoz fordulna, ismerje meg, hogy milyen problémák, stresszorok állhatnak szorongása, alvászavara hátterében. Gondolja végig, hogy a kiváltó okok közül min, hogyan, mikorra, kinek a segítségével lesz képes változtatni, úrrá lenni. Gondolja át azt is, hogy melyek azok a stresszorok, amiken nem tud változtatni, bármit is tesz. Ez utóbbiak ellen feleslegesen, hiába, idejét és energiáját pazarló módon ne lázadozzon, fogadja el inkább őket bölcsen.
Gyógyító hatás nélküli gyógyszerek
Legyen vele tisztában, hogy ezek a "gyógyszerek" nem szüntetik meg a szorongását (alvászavarát) kiváltó okokat. Csupán azok elfedésére képesek! Tökéletesen fogalmazza meg az utca embere, amikor ezeket a gyógyszereket "lesz@rom tablettáknak" nevezi. Csak az adott probléma (stresszor) jelentőségét, hatását csökkentik az emberben.
Erre azonban Ön gyógyszerek nélkül is képes lehetne! Sőt, akár a problémák megoldásáig is eljuthat majd...
Felelősségteljesen és megfontoltan
Csak akkor menjen el orvoshoz és kérjen/fogadjon el tőle benzodiazepin receptet, ha szorongása súlyos és nagyfokú nehézségeket és szenvedést okoz a mindennapokban.
De addig se sodródjon. (Lásd az első tanácsot.) NE VÁRJA A JÓSZERENCSÉT, HOGY MAJD CSAK TÖRTÉNIK VALAMI, HANEM PRÓBÁLJON MEG TENNI, SZÖVETKEZNI A VÁLTOZTATHATÓ OKOK ELLEN!
Gyógyszer-hozzászokás, gyógyszer-tolerancia...?
Mindig kérdezze meg a BZD-t felírótól, hogy okozhat-e a gyógyszer hozzászokást. Ha a válasza erre nem, akkor kezelje kritikusan az orvos ilyen irányú szakértelmét - senki nem érthet mindenhez -, és legyen a BZD-felírási és főleg receptismétlési, újraírási gyakorlatával szemben szkeptikus.
Részlet egy hivatalos anyagból:
"A kezelés megkezdésekor ajánlatos a beteget tájékoztatni arról, hogy a kezelés csak meghatározott ideig fog tartani és pontosan elmagyarázni neki, hogyan kell a gyógyszeradagot fokozatosan csökkenteni. Fontos, hogy a betegek tisztában legyenek az esetleg előforduló rebound-jelenségekkel is, hogy a kezelés felfüggesztésekor azok esetleges fellépése ne keltsen bennük aggodalmat."
Ossza be hosszú időre...
Amennyiben háziorvosa, vagy más nem pszichiáter szakorvos nyugtató-altató szedését javasolja - amihez törvény adta joga van -, különösen figyeljen arra, hogy ne szedje a kelleténél tovább ezeket a gyógyszercsoportokat!
A nyugtatók NEM antidepresszánsok, sőt...
Amennyiben depressziós panaszai lennének, ne fogadjon el önmagában csak BZD-t a kezelésnél. Ezek a feszültségoldók NEM antidepresszánsok! Sőt:
♦ hosszabb távon, nagyobb dózisban gyógyszerindukálta-depressziót válthatnak ki!
♦ Elvonási tüneteik részeként is megjelenhet depresszió... Akkor is, ha korábban SOHA NEM VOLT DEPRESSZIÓS!
A nyugtatók NEM altatók
Ugyan így ne fogadjon el, vagy ne váltson ki receptet akkor, ha szorongáscsökkentőt altató gyanánt kapna. A szorongáscsökkentők csak túladagolva (!) okoznak szedációt. Ezek nem altatók! Erre valamivel jobbak a Z-szerek, de a legjobbak (enyhe esetben) és legbiztonságosabbak (minden esetben) a
nem-gyógyszeres alvásjavító módszerek.
Max. 2-4 hét!
Az altatószer és feszültségcsökkentő szedés időtartama a
lehető legrövidebb legyen.
Rendszeresen, terápiás adagban szedve, lehetőleg max. 2-4 hét, amibe lehetőség szerint tartozzon bele az elhagyásukra szánt idő is.
"Ezen időtartam meghosszabbítása csak a Beteg klinikai állapotának szakmailag megalapozott újraértékelése után lehetséges." Receptjének újra küldése a felhőbe: NEM számít annak.
Ezért 2-3 héten belül kérjen kontroll vizsgálatot.
Kisebb dózisok alkalmazásánál a BZD-szedés tovább is tarthat. De elv, hogy minél nagyobb a javasolt/szedett napi dózis, annál gyorsabban érdemes elkezdeni csökkenteni a gyógyszeradagját.
Senki és semmi sem tökéletes
Amennyiben kezelőorvosa személyes találkozás és alapos helyzetfelmérés, megfontolás, átbeszélés nélkül döntene a nyugtató / altató kezelés folytatásáról, és automatikusan továbbra is felírná a BZD-t vagy Z-szert - olvassa el alaposan, hogy mit ír ezzel kapcsolatban a gyógyszere betegtájékoztatója, ill. alkalmazási előirata.
A biztonságosabbat kérje
Némelyik nyugtatónak van
kis (30 darabos) és nagy (100 darabos)
kiszerelése is. Altatóknál is létezik kisebb és nagyobb kiszerelés is. Mindegyik gyógyszercsoportban vannak olyan gyógyszerek, amelyeknek létezik
kisebb hatóanyagtartalmú változata is. Több hatóanyag elérhető
törhető, felezhető, ill. felezővonal nélküli változatokban, amelyek ugyan technikailag törhetők, de gyógyszerhatástani okból: nem szabad őket darabolni.
Kérje inkább a kisebbik kiszerelést, akkor is, ha ez a drágább. (Olcsó húsnak híg a leve...) Ha otthon, már könnyen hozzáférhetően, nagyszámban elérhető gyorsan ható nyugtató, ill. altató, az ember könnyebben nyúl hozzá, "csábul el", és megfeledkezik a
nem-gyógyszeres stresszcsökkentő és
alvásjavító módszerekről.
Szintén biztonságosabb egy adott hatóanyagból a legkisebb hatóanyagtartalmú gyógyszert kérni, ill. a törhető tablettát, szemben a törhetetlen, mind a minimális adagolást lehetetlenné tevő, mind a fokozatos elhagyást ellehetetlenítő kapszulákkal és "XR" tablettákkal szemben.
Nem tik-tak cukorkák!
Gondolom, az Ön környezetében (munkahelyén) is elterjedt a nyugtatózás (Frontin, Xanax, Rivotril). De, higgye el, azért, mert sokan marokszám, számolatlanul, felelőtlenül szedik ezeket a szereket, még nem lesznek veszélytelenek.
Az a tény, hogy sokan dohányoznak, még nem változtat azon a tényen, hogy a nikotin csak vegyszerezésre való idegméreg.
Szükség van Önre! Kérem, vigyázzon Magára!
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...