A LEGJOBB STRESSZOLDÓ A KUTYASIMOGATÁS
Ebben a rohanó (vesztébe rohanó?) világban sokunk számára mindennapossá vált a distressz (negatív stressz). A munkahelyi elvárások, a családi teendők, a technológia befurakodása a magánéletünkbe és az életünket szinte minden szinten átszövő számos kihívás – fokozott nyomás alá helyez bennünket.
A média számtalan jó és rossz módszert (pia, sorozatok stb.) kínál a distressz csökkentésére. Kedvünkre és néha annyira arcunkba tolják portékáikat, hogy kedvünk ellenére válogathatunk.
Holott az egyik legegyszerűbb, legtermészetesebb, legszerethetőbb és leggyönyörűbb stresszcsökkentőnk sokszor szó szerint: karnyújtásnyira a „lábunk előtt hever”: Ő a kutyánk. Kevés időtöltés van, ami annyira kikapcsol és ellazít, mint a vele töltött énidő.
Miért olyan hatásos stresszoldó a kutyasimogatás és a felelős kutyatartás?
Oxitocin – minden blöki varázsszere…
Az oxitocin egy rendkívül fontos hormon és neurotranszmitter (idegingerületátvivő anyag), amelyet az agyban, elsősorban a hipotalamusz termel és az agyalapi mirigy választ ki.
Szerepe sokrétű – mint négylábú kedvencünknek – kiterjed élettani és lélektani folyamatokra.
Csak azokat írom le, amik szerepet játszanak a kutyázás stresszcsökkentő szerepében.
1. Természetes fájdalomcsillapítóként csökkenti a fájdalomérzékelést.
2. Serkenti az immunrendszert és csökkenti a gyulladást. Az az érzelmi támogatás, amit kutyusunk feltétel nélküli szeretete, hűsége, megölelése, simogatása ad segíti a szervezet általános regenerációját.
3. Társas kötődés és bizalom kialakítása, miatt az oxitocint gyakran „bizalom hormonnak” is nevezik. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy az oxitocin szint növekedése során az emberek hajlamosabbak másokkal együttműködni és empátiát tanúsítani. Ezzel elősegíti és elmélyíti a pozitív társas viselkedést a párkapcsolatokban és baráti kötelékekben.
4. Stresszcsökkentés: egyfajta „ellensúlyozó hormonként” működik, amely képes ellensúlyozni a stressz okozta negatív hatásokat. Pl. mert csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét, ami nyugtató és feszültségoldó hatással bír.
Amikor kutyát (vagy bármi más szőröset…) szeretettel simogatunk, testünkben olyan változások indulnak el, amelyek csökkentik a distresszt és növelik a boldogságérzetet.
A kutyasimogatás okozta stresszcsökkentés előnyei
Azt a kutya szeretőt, aki nem akar hinni saját tapasztalatainak, megnyugtathatom: komoly tudományos kutatások is bebizonyították a kutya simogatás, ha csak erre figyelünk (mindfulness) számos jótékony hatását.
1. Csökkenti a vérnyomást: A kutyasimogatás képes lelassítani a szívverést és mérsékelni a magas vérnyomást. Ezt több tudományos vizsgálat is alátámasztotta, így a rendszeres kutyasimogatás hosszú távon hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségéhez. A vele megtett kilométerek fogyasztanak,
2. Növeli az életörömöt: Az oxitocin mellett endorfinok is felszabadulnak, amelyek természetes „fájdalomcsillapítók” és boldogságnövelők.
3. Javítja az alvás minőségét: Azok, akik rendszeresen simogatják vagy játszanak kutyájukkal, általában jobban alszanak. Ez annak köszönhető, hogy a kutyák jelenléte nyugalmat sugároz, és segít az elme lecsillapításában, mielőtt lefekszünk.
Dr. Dog főorrvos
Az utóbbi években a kutyák terápiás szerepét is egyre jobban felismerik. Világszerte számos kórházban, intézményben és idősotthonban alkalmaznak állat-asszisztált intervenció (AAI) keretében terápiás kutyákat, hogy segítsenek az embereknek – gyerekkorúaktól az aggokig – megbirkózni distresszel, szorongással, depresszióval vagy PTSD-vel.
A terápiás kutyákkal való találkozás az erre nyitottaknál perceken belül (nem 2-4 hét múlva, mint egy antidepresszáns esetén) jelentősen javítja a közérzetet és csökkenti a magányérzetet.
A terápiás kutyákat különösen következő területeken használják:
Kognitív zavarok: Kutyák segítenek a demenciával, pl. Alzheimer-kórral küzdő betegeknél, enyhítve a szorongást, javítva a közérzetet és serkentve a társas interakciókat. Az ilyen programok jellemzően hosszú távúak, és több terápiás foglalkozást foglalnak magukban.
Mentális egészségügyi problémák: A kutyák támogatást nyújtanak a pszichiátriai betegeknél, pl. szorongásos zavarokkal, depresszióval, PTSD-vel, és skizofréniával küzdő személyeknél. A kutyák segítenek a betegek szociális készségeinek és kommunikációjának javításában, valamint csökkentik a szorongást.
Autizmus: Az autizmus spektrumzavarral élők számára a kutyák jelenléte növeli az érzelmi kapcsolatokat, és elősegíti a szociális készségek fejlesztését. Különösen gyerekek esetében alkalmazzák gyakran a terápiás kutyákat, akik sokszor könnyebben kommunikálnak az állatokkal, mint az emberekkel.
Fizikai betegségek és rehabilitáció: Kutyákat használnak olyan betegek kezelésében is, akik krónikus betegségekkel (például szívproblémák) vagy mozgásszervi sérülésekkel (pl. gerincsérülés, agyvérzés) küzdenek. Ezekben az esetekben a terápiás kutyák ösztönzik a mozgást, motiválják a betegeket, és segítenek a fájdalomcsökkentésben.
Nebulók segítése: Kutyákat alkalmaznak iskolákban is, különösen tanulási nehézségekkel vagy érzelmi problémákkal küzdő diákok segítésére. Az ilyen programok csökkentik a stresszt és javítják a tanulók koncentrációját.
Hogyan simogassuk a kutyánkat helyesen?
Hozzánk, emberekhez hasonlóan nem minden kutya szereti a simogatást, ezért fontos, hogy tiszteletben tartsuk kedvencünk személyes érzékenységét. Néhány tipp a megfelelő simogatáshoz:
1. Figyeljünk a kutya jelzéseire: Ha a kutya odabújik hozzánk vagy odatartja a fejét, valószínűleg élvezi a simogatást. Ha elfordul vagy visszahúzódik, érdemes megvárni, amíg újra kapcsolatba akar lépni velünk.
2. Ne legyünk túl tolakodóak: A kutyák sokszor jobban szeretik a finom, lassú mozdulatokat, mint a hirtelen vagy erős érintéseket, a dögönyözést.
3. Találjuk meg a kedvenc pontjukat: A kutyák gyakran a fejüket, a hátukat vagy a fülüket szeretik, de minden kutya egyedi, így érdemes kísérletezni, hogy megtaláljuk kedvencük kedvenc pontját.
Miért jó a kutyának a simogatás?
A kutyák számára a simogatás nem csak kellemes, nemcsak nyugtató hatással van rájuk, hanem segíti a kötődés kialakulását gazdájukkal. A kutya simogatás ugyan olyan win-win kapcsolat, mint más, kölcsönös megbecsülésen és szereteten alapuló társkapcsolat.
Vagy, még annál is inkább…
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach és benzo blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás és környezetvédelem jegyében