Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

12 tanács a nyugtató-függőség megelőzéséhez


12 tanács a nyugtató-függőség megelőzéséhez A Benzo Blogban összegyűjtöttem 12 olyan tanácsom, amivel biztonságos mértékűre csökkentheti nyugtató (szorongáscsökkentő) használatát.

A mindennapi tapasztalatok alapján megpróbáltam túlmutatni az általános javaslatokon:

1. Mindig konzultáljon kezelőorvosával a nyugtatók használatáról, hiszen ő tudja a legjobban, mely gyógyszerek okozhatnak függőséget és hogyan lehet ezeket biztonságosan használni. (Nos, ezzel az állítással van világszerte a legtöbb probléma.)

2. Ha nyugtatókat szed, próbálja meg a lehető legalacsonyabb dózist használni, a lehető legrövidebb ideig.


3. Próbáljon meg nem gyógyszeres módszereket is alkalmazni a stressz kezelésére (problémamegoldást, konfliktuskezelést; meditációt, jógát, testmozgást és pszichoterápiát).

4. Az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez és ezzel a nyugtatók iránti igény mérsékléséhez.

5. Legyen tisztában a nyugtatók használatának kockázataival és a függőség jeleivel.


 


1. Mérlegeljen


Mielőtt orvoshoz fordulna, gondolkozzon el rajta, hogy milyen problémák, stresszorok állhatnak aggódása, félelme, szorongása, ingerültsége, alvászavara, v. más testi panasza hátterében. Alapvetően két fajtájuk lehet:

Megváltoztatható stresszorok: Gondolja végig, hogy a kiváltó okok közül min, hogyan, mikorra, kinek a segítségével lesz képes valamilyen probléma-orientált stresszkezeléssel változtatni, úrrá lenni.

Megváltoztathatatlan stresszorok: Gondolja át azt is, hogy mik azok a stresszorok, amiken nem tud változtatni, bármit is tesz. Ez utóbbiak ellen feleslegesen, hiába, idejét és energiáját pazarló módon ne lázadozzon, béküljön inkább meg ezekkel, fogadja el őket bölcsen.
 

2. A tények makacs dolgok...


Nézzen szembe a tényekkel: a nyugtatók soha, senkinél nem szüntetik meg a szorongást (alvászavart) kiváltó okokat (stresszorokat).

Csupán azok elfedésére képesek! Ezért, ha nem szedi őket: a panaszok óhatatlanul visszatérnek. Krónikusan pedig nem érdemes őket szedni, mert a hatásuk lassan elvész (gyógyszer-tolerancia alakul ki) a gyógyszerfüggőség veszélyéről nem is beszélve.

A nyugtatózás, altatózás az érzelem-orientált stresszkezelési módszerek rossz, „szerencsétlen” (maladaptív) formáihoz tartoznak. Hasonlóan a piáláshoz, vagy az illegális szerek használatához.

Lényegre törően fogalmaz a népnyelv, amikor a nyugtatókat (szorongáscsökkentőket) „lesz@rom tablettáknak” nevezi. Hiszen ezek csak az adott probléma (kihívás) személyes jelentőségét csökkentik – azt is csak a kijózanodásig, gyógyszer hatás elmúltáig átmenetileg.

A személyes érintettség azonban csökkenthető sokkal egyszerűbben is: vállunk megvonásával ösztönösen, vagy belátást, felismerést követően.

Ez utóbbi: olcsóbb, gyógyszermentes és egészségesebb, s nem függőséggel jár, hanem szabadsággal... Növeli az önértékelést és önbizalmat.


3. Az élet választott sodródás

 
Csak akkor menjen el orvoshoz és fogadjon el tőle benzodiazepin receptet, ha szorongása súlyos és nagyfokú nehézséget, szenvedést okoz a mindennapokban. De, addig se sodródjon.

Ne várja passzívan a jószerencsét, hogy majd csak történik valami…, hanem próbáljon meg aktívan tenni a megváltoztatható stresszorok ellen!

 

4. Köztudott, hogy nem köztudott...


Mindig kérdezze meg a nyugtatót (szorongásoldót) felírótól, hogy okozhat-e a későbbiekben a gyógyszer hozzászokást. Amennyiben a válasza nem lenne, kezelje kritikusan az orvos ilyen irányú szakértelmét - senki nem érthet mindenhez -, és legyen a BZD-felírási gyakorlatával szemben szkeptikus.
 
„A kezelés megkezdésekor ajánlatos a beteget tájékoztatni arról, hogy a kezelés csak meghatározott ideig fog tartani és pontosan elmagyarázni neki, hogyan kell a gyógyszeradagot fokozatosan csökkenteni.
Fontos, hogy a betegek tisztában legyenek az esetleg előforduló rebound-jelenségekkel is, hogy a kezelés felfüggesztésekor azok esetleges fellépése ne keltsen bennük aggodalmat.”


5. Benzodiazepin stresszcsökkentésre...?


Amennyiben kezelőorvosa benzodiazepint javasolna stresszcsökkentésre, a gyógyszer kiváltás előtt nézze meg az adott szer betegtájékoztatóját és tanulmányozza át alaposan. Különösen arra figyeljen, hogy:

 lehetőleg ne szedje tovább 2-4 hétnél
 lehetőleg minél kisebb dózisokat szedjen
 lehetőleg alkalmilag
 soha ne keverje alkohollal és/vagy kábító fájdalomcsillapítókkal

A nyugtató szedését, hogy minél kisebb adagokra „legyen szüksége” a legrövidebb ideig:

 mindig egészítse ki önfejlesztéssel
 lehetőleg vegye igénybe klinikai szakpszichológus, vagy life coach nem-gyógyszeres támogatását
 gondoskodjon megfelelő „én-időről”, hogy töltődni és tartalékokat képezni tudjon a későbbi, kihívásokkal teli időszakokra
 használjon gyógyszermentes módszereket is a stresszcsökkentésre: NEM-et mondás, asszertív kommunikáció, rendszeres és örömteli fizikai aktivitás, relaxációs módszerek (masszázs, jóga, tai-chi, kreatív hobbi stb.)
 járjon építő hatású közösség(ek)be.
 

6. Depresszió ⇔ nyugtatók (antidepresszáns nélkül)


Amennyiben depressziós panaszai lennének, ne fogadjon el önmagában csak BZD-t kezelésnek. Ezek NEM antidepresszánsok! Nem csökkentik a depressziót. Sőt, hosszabb távon, nagyobb dózisban gyógyszerindukálta-depressziót válthatnak ki.

A depresszió hatékony gyógyszeres kezelésének alapgyógyszerei az antidepresszánsok, melyek – amennyiben szervezete reagál az adott hatóanyagra – 2–6 héten belül a szorongást is csökkentik. Ezzel megalapozzák a benzodiazepin nyugtatók rövid időn belüli elhagyását!
 

7. Nyugtatók nem altatók


Ne fogadjon el, vagy ne váltson ki szorongáscsökkentő receptet akkor, ha azt önmagában adnák altató gyanánt. A szorongáscsökkentők csak túladagolva okoznak álmosságot, szedációt.

Azonban a BZD túladagolás a hosszú idejű használathoz hasonlóan fokozza a gyógyszerfüggőség kialakulásának kockázatát.

A szorongásoldók nem altatók! El-, és átalvás segítésére sokkal jobbak a Z-szerek, természetesen a nem-gyógyszeres módszerek kiegészítése képpen.
 

8. Teljes szedési időtartam = Adag beállítás (dózis titrálás) + Plató + Dózis csökkentés (elhagyásig) = max 2-4 hét


A BZD-kezelés teljes időtartama, beleértve a terápiás dózis beállítását, majd az adag fokozatos csökkentését a teljes megvonásig: ne haladja meg a 8–12 hetet (más országokban ez: 2-4 hét). Ezen időtartam meghosszabbítása csak a beteg állapotának szakmailag megalapozott orvosi újraértékelése után volna szabad.

A beteg kérése csak méltányolható esetekben lehet egy ideig terápiát hosszabbító tényező, hiszen azzal a gyógyszerfüggőség kialakulásának kockázata nő.

Éppen ezért kérjen a kezelőorvosától 3–4 héten belül kontroll vizsgálatot. (Kisebb dózisok, alkalmi szedésénél a BZD-használat hosszabb ideig is biztonságos lehet.)
 

9. Felhőtlenül...


Amennyiben kezelőorvosa alapos helyzetfelmérés, megfontolás, a kezelés folytatása mellett és ellene szóló érvek önnel történő átbeszélés nélkül döntene a kezelés folytatásáról, és automatikusan továbbra is felírná a felhőbe a BZD-t, vagy a gyógyszer felírást rábízza az asszisztenciájára, érdemes mérlegelni az orvos váltás lehetőségét, vagy szakorvosi segítség kérését, esetleg másik szakorvos felkeresését.
 

10. A biztonsági tartalék nem feltétlenül biztonságos


A legnagyobb fogyású nyugtatóknak általában van kisebb és nagyobb (több darabos) kiszerelése. Kérje inkább a kisebbik kiszerelést, akkor is, ha ez tablettára vetítve a drágább.

Vizsgálatok kimutatták, hogy amikor otthon, könnyen hozzáférhető módon elérhetőek gyorsan ható nyugtatók (szorongáscsökkentők) vagy más pszichoaktív anyagok (alkohol, mobiltelefonos játékok stb.) - azokra sokkal nehezebb nemet mondani!

Jóval problémásabb egy új, jobb, egészségesebb stresszkezelési módszer megtanulása, beépítése a mindennapokba, amikor otthon túlkínálat van a régi, rossz, de könnyen elérhető, ráadásul (rövidtávon) fájdalommentes és megszokott módszerekből.
 

11. Nem mindegy milyen sorba áll be


Gondolom, az Ön környezetében (családjában, munkahelyén) is elterjedt a nyugtatózás (Frontin, Xanax, Rivotril). De, higgye el, azért, mert sokan marokszám, számolatlanul, felelőtlenül szedik ezeket a szereket, még nem veszélytelenek. (Ez csak egy kognitív disztorzió.)

Változatlan benzo-használatuk mellett majd nézze meg őket 5-10 év múlva...

Az a tény, hogy (még mindig) sokan dohányoznak (hiszen a nikotin: addiktív), ill. egyre többen használnak (hiszen a nikotin: addiktív) füstmentes "alternatívákat" nem változtat azon a tényen, hogy: a nikotin nem emberi használatra, hanem vegyszerezésre való (rovarirtó) lassú idegméreg.
 

12. A gyógyszereknél többet érdemel

 

Szükség van Önre, vigyázzon Magára!


 Hozzászólások
Hozzászóláshoz be kell jelentkeznie!
Még nincs felhasználói fiókja? Regisztráljon! Már regisztrált, de elfelejtette jelszavát?


Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

facebook

 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2024

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb