AGORAFÓBIA, KÖZLEKEDÉSI FÓBIA TESZT
Az agorafóbia név a görög „agora” (piactér) nevéből éred. Hivatalosan: az agorafóbia különböző változataihoz az egyénnek a térben elfoglalt helyzetének biztonságosságával kapcsolatos félelmei tartoznak. Ígérem, a többi érthetőbb lesz...
Legismertebb válfaja a csoport névadója, a szűkebb értelemben vett tériszony (agorafóbia). Ezek a betegek egyedül kerülik a nagy nyílt tereket, az utcán a falak mellett közlekednek, gyakran nem mernek még egy széles úttesten sem átmenni.
Biztonságot nyújtó személy, állat vagy tárgy közelében – éppen a biztonságérzet miatt növekvő önbizalom, magabiztosság, bátorság és énhatékonyság érzés miatt – sokkal könnyebben megbírkóznak irracionális, agorafóbiás szorongásaikkal.
Az agorafóbiák közé tartozik a közlekedési fóbia is, amikor a beteg nem mer tömegközlekedési eszközt használni, inkább biztonságot nyújtó családtagjaira támaszkodik, azokkal „viteti magát”, de nem száll buszra, villamosra, vonatra, metróra, hajóra, repülőgépre.
Gyakran kezdetben csak az egyik járműféle vált ki már előre félelmet (előrevételezett szorongást) és elkerülő magatartást, de kezelés nélkül, előbb-utóbb a többi közlekedési eszközre is kiterjed a szorongás, mely szinte megbénítja az ember önálló életvitelét (munkába, boltba stb. menetel).
Az agorafóbia 3. alcsoportja a klausztrofóbia, a bezártságtól való félelem. Az ettől szenvedő Betegek nem szállnak liftbe, kerülik a bezárt ajtajú, szűk helyiségeket. Pl. otthon, használatközben is nyitva tartják a WC, fürdőszoba, hálószoba ajtaját.
Az agorafóbiák közé sorolható még az akrofóbia (magasságtól való félelem), repülési fóbia, gefirofóbia (hidakon való átmeneti átkelési képtelenség) is.
Zsófi agorafóbiájának története, avagy mennyire gyógyítanak csak a gyógyszerek...
"25 éves vagyok 2 gyermekünk van! Tavasszal beragadtam egy liftbe. Ne tudja meg, mit éreztem...
Azután 5-6 hónapra rá ugyanezt a félelem érzetet éreztem a buszon.
Később megismétlődött 2 majd 1 havonta már itthon is, meg boltban, utcán, szűk terekben és hosszú úton akárhol rám jött a félelem és szorongás, aztán jött napi szinten!
Pszichiáterhez mentem, mert már nem tudtam uralkodni a fóbiámon. Már ott tartottam, hogy nem mertem utcára menni egyedül, de itthon sem maradtam egyedül. Nem mertem utazni sem buszon, sem vonaton. Ha csak megláttam a buszt, már attól is féltem, vagy ha iskolába, vagy óvodába kellett vinni a gyerekeket.
A pszichiáter Scippa nevű hangulatjavítót és Frontint írt fel nekem 2017. július végén. Szedtem a Scippát reggel és a Frontint este.
Egy ideig jó volt, de 5 hét múlva jött ugyan ez az érzés. Vissza mentem, azt mondták, hagyjam abba a Scippát, csak a Frontint szedjem este. Ezután megint jó volt.
Két hétre rá megint visszaestem! Vissza mentem, azt mondták ez normális, szedjem tovább a Frontint. Szedem is, de nem javult semmi.
Egész nap szorongok, elaludni nem merek, ha el is alszok nehezen éjszaka, 3-4szer felkelek és akkor is azt érzem, hogy félek. Állandó görcsöt érzek a gyomromban. Egyfolytában remegek belül. És mintha majd megfulladnék, a torkomban egy gombócot érzek.
Igazából nem értem akkor mire jó a Frontin és miért szedem!? Elgondolkoztam azon is, hogy jobb lenne, ha nem is szedném. Még csak 25 éves vagyok, nem igazán szeretnék gyógyszerfüggővé válni, ha nem muszáj!???"
-- ♦ --
Megjegyzés:
Amennyiben a Pánik tesztet kitöltötte már, és ez alapján valószínűsíthető a pánikroham, érdemes lesz kitölteni az Agorafóbia önértékelő tesztet is.
Amennyiben a Pánikroham tesztet még nem nézte meg, valószínűleg nem fogja érteni az Agorafóbia tesztet. Ezért érdemes lesz a pánikroham önvizsgáló teszt után vissza térnie erre az oldalra.
Az első erősebb pánikrohamokat, sajnos elég gyakran követi agorafóbia, amelynek különböző helyeken megjelenő válfajait, különböző nevekkel illetik, jóllehet ugyanarról a jelenségről van szó: akut stresszreakció.
Tehát, alapvetően akut sttresszreakció: a pánikroham, az agorafóbia, klausztrofóbia, a "bezártságérzés", a liftfóbia és (részben) a repülésfóbia is.
Az Agorafóbia teszt eredménye csak tájékoztató jellegű. Az értékelés során kapott eredmény nem helyettesítheti a szakemberrel történő személyes találkozást, vizsgálatot, diagnózist és segítséget!