Az alábbi táblázatban felsorolom azokat az antidepresszánsokat, amelyek kiemelt támogatással írhatóak, javasolhatóak Hazánkban a különböző
szorongásos-depressziós betegségekben (pl.: hangulatzavarok, stresszhez társuló és szomatoform rendellenességek), ha: az 1. és 2. csoportba tartozó antidepresszánsokra a Páciens nem reagál, vagy azokat nem tolerálja.
A táblázat részeként beágyazott betegtájékoztatók, az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) hivatalos betegtájékoztatói.
Igyekeztem, hogy a TudásTár táblázatai áttekinthető és a lehető legegyszerűbben kikereshető, megtekinthető formában tartalmazzák a szorongásos-depressziós kórképek kezelésében használatos honi gyógyszer palettát.
Jól felismerhető formában jelöltem az azonos hatóanyagtartalmú, csak gyártónként más és más gyógyszernéven forgalomba kerülő gyógyszereket. Ezek nem feltétlenül azonos hatásúak, hiszen a kiszerelésük (tabl., filmtabl., kapszula, stb.), a hatóanyag mellett lévő egyéb anyagok, stb., különbözhetnek. Egyik legfontosabb különbség az, hogy tartalmaznak-e laktózt, vagy nem.
Vegye figyelembe, hogy az antidepresszánsok: korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően, folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható, ún. "Sz" jelzésű gyógyszerek. A rendszeres szakorvosi felügyelet különösen a hosszútávon, nagyobb dózisban, a gyógyszerfüggőség veszélyére tekintettel alkalmazható
BZD-típusú nyugtatók (szorongáscsökkentők) esetén fontos!
Figyelem: a
BZD-típusú nyugtatók (
Xanax,
Frontin,
Helex SR,
Rivotril,
Clonazepam Tarchomin,
Medazepam TEVA,
Seduxen,
Elenium,
Rudotel stb.),
NEM antidepresszánsok! Sőt,
hosszú ideig, nagy dózisban szedve, gyógyszer-okozta depressziót válthatnak ki!!!!
Az elgondolkodtató változtatások miatt az országban talán egyedül itt olvashatók az érvényes mellett, az egyes gyógyszerek korábbi betegtájékoztatói is. Kb. 3 havonta van módunk frissíteni.
Időnként érdemes őket összehasonlítani.