Kapcsolódó online önértékelő tesztek
- ♦ -
DEPRESSZIÓ ÉS ADDIKCIÓ
Roche
A depresszió és addikció egy gyakran észlelt tünetegyüttes. A függőség fogalom, ami megfelel a szakirodalomban használt dependencia vagy addikció kifejezéseknek, úgy határozható meg, mint egy olyan betegség, amelyben meghatározott viselkedési, gondolkodási és élettani jelenségek észlelhetők. Az addikció ismételt szerhasználatot követően alakul ki.
AZ ADDIKCIÓ TÜNETTANA
♦ erős vágy a szer (drog/alkohol) bevételére (hiányérzet),
♦ a szer használat, kontrollálási nehézsége,
♦ a használat folytatása a káros következmények ellenére,
♦ a drog/alkohol szedésének, fogyasztásának előnyben részesítése más tevékenységekkel szemben,
♦ megnövekedett tolerancia, vagyis a szer nagyobb adagjainak elviselése,
♦ fizikai megvonási tünetek.
A kezeletlen esetekben az egyén először elveszítheti munkahelyét majd családját, otthonát, hajléktalanná válhat.
A DEPRESSZIÓ ÉS ALKOHOLIZMUS ELŐFORDULÁSI GYAKORISÁGA
Az alkoholfüggő embereknél az öngyilkosságra való hajlam 60-120-szor, a depressziósoknál 15 %-kal nagyobb arányban fordul elő, mint az átlagnépességben. Ha a kettő alkoholfüggőség és depresszió együtt jelentkezik, ez az arány általában még tovább nő.
A depresszió és alkoholizmus az egyik leggyakoribb társadalmi jelenség hazánkban is. Egy felmérés szerint az alkoholfüggő férfiak 24 %-nak volt depressziójuk, mely arány háromszorosa a normál népességben előforduló depresszióhoz képest. Alkoholfüggő nőknél a depresszió előfordulási gyakorisága 48.5%, ami adat négyszerese a normál népességhez képest.
Pszichiátriai felmérések alapján a depressziós betegek 34%-nál volt kísérő jelenség az alkoholizmus, míg az alkoholizmus kezelése során 24-59%-ban találtak a háttérben húzódó kezeletlen depressziót.
HOGYAN JÖN LÉTRE EZ A KÓRÁLLAPOT?
Dependencia, addikció kialakulásakor olyan szerek használatáról van szó, amelyekről tudjuk, hogy valamilyen pszichés (pl.: nyugtató, élénkítő, vagy közérzet javító) hatással rendelkeznek. Ezek közé sorolhatjuk a legtöbbször használt, nem tiltott, legális drogokat, mint az alkohol, koffein, nikotin. Sokszor azonban nyugtató vagy altatószer, az esetek egy részében pedig valamilyen illegális drog használata szerepel. Ilyenkor gyógyszer-, és/vagy drogfüggőséggel állunk szemben.
Különös jelentősége van azoknak az eseteknek, amikor a fennálló depressziót maga a beteg kezdi „kezelni” saját eszközeivel. Ez legtöbbször az alkohol, de előfordul, hogy valamilyen gyógyszer vagy drog válik az „öngyógyítás” eszközévé.
A függőség mértéke, és ezzel veszélyessége nagymértékben függ a szertől. A legsúlyosabb függőségeket az olyan illegális drogok okozzák, mint a heroin és a kokain. Igen súlyos függőségi állapotot okozhat az alkohol, bizonyos gyógyszerek kontroll nélküli szedése. A függőség az idő múlásával betegség formájában jelentkezik, megoldása orvosi beavatkozást igényel. Ennek hátterében olyan elváltozások állnak, amelyek az agyi ingerületátvivő rendszereket érintik.
A függőség fennállása során a beteg gyakran kerül megvonási állapotba, amit a szer utáni sóvárgás, rossz közérzet, hangulati nyomottság, álmatlanság és testi panaszok (fájdalom, fáradékonyság, remegés, izzadás, gyengeség, hasmenés) jellemeznek.
Ezt az állapotot súlyosbíthatja az, ha az alább felsorolt depresszió tünetei is jelentkeznek, különösen akkor, ha már a szerek használata sem javítja a közérzetet. Ahhoz, hogy a major depresszió diagnózisát felállíthassuk, az alábbi tünetek közül legalább ötnek kell minimálisan két hétig fennállni:
♦ Depressziós, szomorú hangulat
♦ Az érdeklődés és öröm készség jelentős csökkenése
♦ Jelentős testsúlycsökkenés vagy gyarapodás
♦ Csökkent vagy fokozott alvásigény
♦ Nyugtalanság vagy gátoltság
♦ Fáradtság, erőtlenség
♦ Értéktelenség érzése, önvádlások, bűntudat, esetleg depressziós téveszmék
♦ Csökkent gondolkodási, koncentrálási és döntési képességek
♦ Életuntság, öngyilkossági gondolatok vagy kísérlet.
Amennyiben nem ismerik fel és nem kezelik a háttérben meghúzódó depressziót, és csupán az alkohol és drogmegvonás gyógykezelésére összpontosítanak, a kezelés nem járhat sikerrel, a beteg visszaeshet.
Gyógyszeres kezelés lehetőségei:
♦ Méregtelenítés.
♦ Elvonó kezelés.
♦ Rehabilitáció, visszaesés megelőzése.
A függőségek/addikciók hosszú távú kezelése, valamint a háttérben gyakran meghúzódó depresszió miatt, forduljon kezelő orvosához.
Dr. Funk Sándor
pszichiáter, addiktológus főorvos
Nyírő Gyula Kórház Addiktológiai Osztály

Kapcsolódó anyagok
Cikkek