Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Stresszcsökkentés adaptogén növényekkel 1.



Stresszcsökkentés adaptogén növényekkel 1. (Szibériai ginzeng)

szibériai ginzeng


Az adaptogének természetes növényi hatóanyagok (fitokemikáliák, nem fitohormonok), NEM CSODASZEREK, de támogatják az emberi szervezetet:

1. a stresszt kiváltó tényezők, a stresszorok következményeinek (a stresszreakcióknak, pl. a fáradtságnak) a gyorsabb csökkentésében. A belső egyensúly, a homeosztázis gyorsabb helyreállításában.
2. Erősítik az immunrendszert.
3. Segítik fenntartani az általános jóllétet, a testi-lelki egyensúlyt, azaz a megküzdőképességet.

Az adaptogén elnevezés az „adaptáció” (alkalmazkodás) szóból ered. A kifejezést Dr. Nyikolaj Vasziljevics Lazarev orosz farmakológus és toxikológus vezette be a tudományba 1947-ben a „vasfüggöny mögött”.

Lazarev és kollégái a Szovjetunióban a II. VH után olyan természetes anyagok keresésén-tisztításán fáradoztak, amelyek növelhetnék a katonák, pilóták és munkások teljesítőképességét szélsőséges körülmények között. Amelyek segítik az emberi szervezetet alkalmazkodni (adaptálódni) a különféle fizikai, kémiai vagy biológiai stresszorokhoz.

Az első adaptogén növény a szibériai ginzeng volt. Erről szól mai(s) holisztikus tartalmi oldal bejegyzésünk.
 

Az adaptogének meghatározása


Az adaptogének olyan természetes anyagok, amelyek:
 
1. Növelik a szervezet ellenállóképességét a stresszel szemben azáltal, hogy segítenek fenntartani a testi-lelki egyensúlyt (homeosztázist).

2. Nem specifikus hatást gyakorolnak: Nem csak egy adott szervrendszerre vagy tünetre/panaszra hatnak, hanem az egész szervezet alkalmazkodóképességét fokozzák.

3. Nem toxikusak és hosszú távon is biztonságosak (döntő többségükben), amennyiben a javasolt adagban alkalmazzák őket. Túladagolni ezeket sem érdemes... Mindent (m)értékkel.

Az „adaptogén” kifejezés tehát pontosan tükrözi ezen növényi hatóanyagok fő tulajdonságát: a szervezet alkalmazkodási képességének támogatását a különféle kihívásokkal és stresszhatásokkal szemben.

Ez a megközelítés jelentősen különbözik a gyógyszergyári megközelítésekkel, hiszen a gyógyszereket általában valamilyen specifikus betegségre, esetleg betegségcsoportra fejlesztik ki, míg az adaptogének a szervezet általános működését és stresszkezelő képességét erősítik.


Szibériai ginzeng


A szibériai ginzeng (ginszeng) másnéven tajgagyökér, vagy ördöggyökér fagytűrő képessége, a szélsőséges környezeti főleg időjárási feltételekhez való alkalmazkodása párhuzamba állítható adaptogén hatásával.

A szibériai ginzeng latin nevében (Eleutherococcus senticosus) a „-coccus” tag megtévesztő lehet, mert elsőre arra asszociálhatunk, hogy a név baktériumokra (pl. Staphylococcus vagy Streptococcus) utal. Azonban ebben az esetben a „-coccus” utótag a növény gömb alakú bogyóira utal.

A növény azon képessége, hogy túléljen és virágozzon a zord, hideg szibériai klímában, biológiai és élettani szempontból párhuzamot kínál az emberi szervezetre gyakorolt adaptogén hatásaival. Valószínűleg ennek felismerése vezetett el a növény védekezőképességének korai kutatásához.
 

Hogy képes a „jéghátán is megélni” a szibériai ginzeng? Mire tanít ez a növény?


A szibériai ginzeng és más fagytűrő adaptogén növények (pl. a perui hegyekben élő rózsagyökér) alkalmazkodóképességének kialakulása több millió éves, nagyon lassú, lépcsőzetes alkalmazkodás (evolúció) eredménye.

A ginzeng gyökere bár kinézetre némileg hasonlít egyes gyökérzöldségekre (fehérrépa, fehér retek) a ginzeng évelő. Szibériai változata 20-100 évig is elél, különösen a természetes élőhelyén. A gyökerét csak 4–6 év után érdemes betakarítani, mivel a növényi hatóanyagok, a fitokemikáliák koncentrációja folyamatosan nő benne. Ezért drága annyira...

A szibériai ginzeng és rokonai kb. 60–30 millió évvel ezelőtt kezdtek kifejlődni, amikor Földünk klímája kezdett hidegebbé és szárazabbá válni.

Eredeti élőhelye (Kelet-Szibéria, Észak-Kína és Korea) már évmilliók óta szélsőségesen hideg és tápanyagban szegény, mondhatni: "barátságtalan", "ellenséges", ami erős szelekciós nyomást gyakorolt a növényre.

1. A szibériai ginzengnek (emberi szemszögből nézve), hogy túlélje ezeket, ki "kellett" alakítania a hidegtűrést, amihez speciális molekuláris mechanizmusok és fitokemikáliák (pl. eleuterozidok, fenolos vegyületek és flavonoidok) fejlődtek ki.

Stabilizálják a sejthártyát a fagykárral szemben.
Semlegesítik a szabad gyököket az oxidatív stressz csökkentésére.

2. A zord időjárás, az extrém hideg és a tápanyagszegény talajok miatt a szibériai ginzeng gyökérrendszere és kérge megerősödött (ezeket használjuk fel a gyógyászatban): tápanyagok, sejtvédő molekulák és víz tárolására „specializálódott”. (Ezért fogj össze és védd meg a gyökereidet! Egyébként kitépnek gyökerestül.)
 
Mivel az ázsiai és amerikai ginzeng, a Panax ginzeng mérsékelt övi erdős élőhelyén kevésbé volt/van kitéve hőmérsékleti-, aszály-, és tápanyaghiány-stressznek, „őt” kevésbé edzették meg a körülmények, ezért a hatóanyagai is mások (ginszenozidok).

3. A szibériai ginzengek lassan növekednek („lassan járj, tovább élsz…”), hogy tartalékoljanak és minimalizálják az energiafelhasználást így jobban alkalmazkodjanak a zord klímához. Cserébe ez a cserje féle: hosszabb ideig él, mint egyes nagyranövő fák...

Az akkori klímaváltozáshoz számos növényfaj (és állatfaj) nem tudott alkalmazkodni. Ezek kihaltak, ma már csak fossziliák. „Vagy megszoksz, vagy megszöksz…” – élettörvénye alapján.

A szibériai ginzeng egyedei, képesek voltak alkalmazkodni az egyre hidegebbhez és a rövid növekedési, szaporodási időszakokhoz. Ezek a tulajdonságok generációról generációra átöröklődtek, és a növény fokozatosan hozzászokott az extrém stressztűréshez.

Ebből látszik, hogy létezik jó hozzászokás. Ez mindig megerősít s nem elgyengít, mint a nyugtató-, ill. altató-hozzászokás.
 

A szibériai ginzeng adaptogén segítsége


1. Fizikai stresszkezelés

A növény hatóanyagai (fitokemikáliái) segítenek az emberi szervezetnek a fizikai stresszhez való alkalmazkodásban, például extrém hideghez, megerőltető körülményekhez, fáradtsághoz.

2. Immunrendszer támogatása

A szibériai ginzeng serkenti az immunrendszert, amely analóg a növény védekező mechanizmusaival, amelyeket a zord környezetben fejlesztett ki.

3. Energiaszint és állóképesség növelése = stresszcsökkentés

Javítja az energiaszintet és a stresszel szembeni ellenállóképességet (stressztoleranciát), azáltal, hogy szabályozza a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengely működését, amely az emberi stresszválasz központi eleme.

Az emberi szervezet adaptív válaszát fokozva ezek a ginzeng-vegyületek segítenek fenntartani a homeosztázist (egyensúlyi állapotot), még kedvezőtlen körülmények között is.

Hasonlóan ahhoz, ahogy a növény képes energiát tárolni és felhasználni szélsőséges körülmények között.
 

Adaptogén növények biztonságossága


Az adaptogének túlnyomóan, a ginzengek teljesmértékben biztonságosak.

Egyes a 2. részben tárgyalandó adaptogén növények bizonyos gyógyszerekkel (pl. antidepresszánsok, vérhígítók) kölcsönhatásba léphetnek, ill. májtoxikus hatásúak lehetnek, ezért érdemes orvossal konzultálni használatuk előtt.
Főleg az Ashwagandha és a Kava kava szedésével kapcsolatban vannak biztonságossági aggályok, kérdőjelek (ezeket én személy szerint nem is szoktam javasolni).

Hogyan csökkentheti az Ashwagandha és a Kava kava szedésének lehetséges kockázatait? Olyan módszerekkel, amikkel a receptköteles pszichiátriai szerek szedésének kockázatait is lehet csökkenteni.

1. Alacsony kezdő dózis: Kezdje pár napig a javasoltnál alacsonyabb adaggal, és csak fokozatosan növelje fel a napi dózist a javasolt szintig, ha tolerálható.

2. Megbízható forrás (gyógyszertár) választása: Csak jól ismert, minősített gyártótól származó, standardizált készítményt használjon, hogy elkerülje a szennyezett vagy hamisított termékeket.

Ne vásároljon ismeretlenektől, szakmai (pl. patikusi) háttér nélküli webáruházakból vagy a dark neten. Ragaszkodjon a patikai forgalmazáshoz! A gyógyszertárakban még a nagy élelmiszerhálózatok, drogéri-láncok és természetgyógyászati boltok kínálatánál is válogatottabb, biztonságosabb termékekhez jut!

3. Májfunkció monitorozása:  Ha hosszabb ideig szedné valamelyiket először és nem ismeri a testére gyakorolt hatásait, érdemes 1-3 hónapon belül májfunkciós tesztet (ALT, AST, bilirubin) végeztetni.

4. Egyéb gyógyszerek és egészségi állapot figyelembevétele: Ne használjon Kava kavát, Ashwagandha-t ismerten májkárosító gyógyszerekkel együtt (pl. paracetamol /!/, izoniazid).

5. Figyelmeztető jelek figyelése: Ha a következő tüneteket észlelné, azonnal hagyja abba a szedést, és forduljon orvoshoz:
 
Sárgaság (a bőr vagy szemfehérje sárgás elszíneződése).
Tartós hányinger, hányás.
Jobb bordaív alatti fájdalom.
Sötét színű vizelet vagy világos széklet.
 

Stresszcsökkentés adaptogén növényekkel 2.



Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!


Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!


Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...



Dr. Kopácsi László
orvos-pszichiáter, life coach,
gyógyszer-csökkentési tanácsadó

A társadalmi felelősségvállalás jegyében a Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője


 

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

facebook

 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb