Kapcsolódó online önértékelő tesztek
- ♦ -
Mi az a major depresszió?
Az orvosi értelemben vett depresszió nem azonos a mindennapi életben gyakran tapasztalható elkeseredéssel vagy átmeneti rossz hangulattal. A depresszió orvosi értelemben vett betegség, amikor bizonyos tüneteknek meghatározott ideig kell fennállnia ahhoz, hogy a diagnózist megállapíthassuk.
A depresszió előfordulási gyakorisága
Megbízható felmérések szerint a felnőtt lakosság kb. 15 százaléka életében legalább egy súlyos (major) depresszión átesik, és minden adott évben a népesség 6-8 százaléka, illetve minden adott hónapban pedig 3-5 százaléka szenved major depresszióban.
Ezen felmérések azt is kimutatták, hogy a depressziós betegek jelentős hányada (fele, kétharmada) nem fordul orvoshoz vagy pszichológushoz panaszaival, mivel a betegek és a hozzátartozóik nem is gondolják, hogy gyógyítható állapotról, illetve betegségről van szó, és a panaszokat „csak” kifáradásnak, fásultságnak, illetve külső, negatív életeseményeknek tulajdonítják.
A nem kezelt major depresszió szövődményei
A kezeletlen depresszió veszélyes állapot, mivel ilyenkor jelentősen megnő az
öngyilkosság rizikója, de nagyon gyakori a másodlagos
alkoholizmus, illetve
drogabúzus (függőség), a
tartós munkaképtelenség (betegállomány),
rokkantnyugdíjazás, illetve a
munkahely elvesztése is.
A kezeletlen depresszió (főleg, ha másodlagos alkohol, illetve drogprobléma is fennáll) gyakran vezet
családi konfliktusokhoz, illetve a
család széthullásához, váláshoz. Ezen események a beteg, illetve családtagjai számára is komoly pszichés megterhelést jelentenek, amelyek újabb
depressziós epizódokat provokálhatnak.
A befejezett öngyilkosságok 60-65 százalékát, nagyobbrészt kezeletlen, depressziós személyek követik el, ugyanakkor klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a sikeresen kezelt depressziós betegek öngyilkossági rizikója rendkívül nagymértékben csökken.
A major depresszió tünettana
A depressziós beteg elveszti érdeklődését a külvilág iránt, nem érdekli munkája, családja, hobbija. Állandóan fáradtnak, gyengének érzi magát, napi aktivitása felére-harmadára csökken. Étvágytalan lesz, testsúlya csökken (néha fokozott étvágy észlelhető), rosszul alszik (néha túl sokat, de gyakrabban inkább keveset), reggelre nem piheni ki magát.
Szexuális érdeklődése és teljesítőképessége is sokszor lecsökken, életét értelmetlennek érzi, önvádlások jelentkezhetnek és sokszor az öngyilkosság gondolatáig, illetve öngyilkossági kísérletig is eljut.
Ahhoz, hogy a major depresszió diagnózisát felállíthassuk, az alábbi 9 tünet közül legalább ötnek (ezen belül az első kettőből pedig legalább egynek) kell minimálisan két hétig fennállni:
1. Depressziós, szomorú hangulat,
2. Az érdeklődés és örömkészség jelentős csökkenése,
3. Jelentős testsúlycsökkenés vagy gyarapodás,
4. Csökkent vagy fokozott alvás,
5. Nyugtalanság vagy gátoltság,
6. Fáradtság, erőtlenség,
7. Értéktelenség érzése, önvádlások, bűntudat, esetleg depressziós téveszmék,
8. Csökkent gondolkodási, koncentrálási és döntési képességek,
9. Életuntság, öngyilkossági gondolatok vagy kísérlet.
Depressziós férfiaknál az említett tünetek mellett (néha részben azok helyett) a következő tünetek is előfordulhatnak:
1. Alacsony stressztolerancia
2. Fokozott hajlam agresszív viselkedésre
3. Dühkitörések
4. Másodlagos alkohol, illetve gyógyszerabúzus (függőség)
5. A hatóságokkal való összeütközés.
A major depresszió pszichológiai és biológiai háttere
A depresszió csak igen ritkán alakul ki autonóm módon (vagyis külső hatások nélkül), mivel az esetek döntő többségében a depressziót negatív életesemények (veszteségek, konfliktusok) provokálják, elsősorban az arra pszichológiailag és/vagy biológiailag hajlamos egyéneknél.
A depresszió az esetek több, mint 50 százalékában családi halmozódást mutat: a depressziós betegek vérrokonai között a depresszió kb. háromszor-négyszer gyakoribb, mint a népességben. A depresszióra való biológiai hajlamot igazolják azon vizsgálatok is, amelyek szerint egypetéjű ikerpárok mindkét tagjánál sokkal gyakrabban alakul ki depresszió, mint a kétpetéjű ikreknél és nem ikertestvéreknél.
A depresszió kialakulásában a központi idegrendszer három ingerületátvivő anyagának (szerotonin, noradrenalin és dopamin) van kiemelkedően fontos szerepe. Major depresszióban az említett kémiai anyagok termelődése a központi idegrendszerben csökken, és a depresszió ellen ható gyógyszerek ezt az anyagcserezavart korrigálják.
Fontos tudni, hogy a depresszió ellen ható gyógyszerek hatása csak a kezelés második hetének elteltével, gyakran csak a harmadik hét közepén jelentkezik, így az első 1-2 hétben lényeges javulás még nem észlelhető.
A depressziót gyakran kísérő szorongás és alvászavar miatt sokszor szorongásoldókkal, illetve altatókkal kell kiegészíteni a terápiát, elsősorban az első néhány hét során, amikor az antidepresszívum még nem hat.
A major depresszió kezelése
Ma már számos igen hatékony és kevés mellékhatással rendelkező antidepresszívum van forgalomban.
A gyógyszerek mellett a pszichoterápiáról is bebizonyosodott, hogy igen jó hatású a depresszió kezelésében, elsősorban akkor, ha a gyógyszeres kezelés kiegészítőjeként használjuk.
A korszerű antidepresszívumok mellékhatás-profilja sokkal előnyösebb, mint a régebbi (bár szintén hatékony) készítményeké, ezért a betegek együttműködése jobb és a hosszútávon is jól tolerálható voltuk miatt jól segítik a betegek tartós gyógyszeres kezelését.
Prof. Dr. Rihmer Zoltán
Forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma | Egészségügyi Szakmai Kollégium
A major (unipoláris) depresszív zavar: diagnosztikai és terápiás irányelvek; Klinikai egészségügyi szakmai irányelv; XI. Melléklet | Érvényes: 2024. június 25.

Kapcsolódó anyagok
Cikkek