Gyermekkori szorongásos zavarok - Alapfogalmak
Deperszonalizáció: a saját személyiségre vonatkozó tudat zavara, egyes testrészek idegennek érzése. Az ilyen tudatzavarban szenvedő beteg úgy érezheti, mintha saját életének a kívülálló megfigyelője lenne. (Gyakran jelentkezik
pánikrohamban. - K.L.)
Derealizáció: a valóság elvesztésének az érzése. (Gyakran jelentkezik
pánikroham során. - K.L.)
Deszenzitizáció: a beteget olyan helyzeteknek tesszük ki ismételten, amelyek számára szorongást okoznak, de a mindennapi életben szükségszerűen előfordulnak (pl. utazás buszon). Alapelve a fokozatosság betartása.
Expozíció: szorongáskeltő ingerek megjelenítése és a velük történő konfrontálódás.
Gondolatstop: kényszerbetegség kognitív-viselkedésterápiájában alkalmazott módszer, amikor a gondolat felbukkanásakor a kliens „állj, stop, tovább” utasítást ad magának.
Habituációs tréning:
kényszerbetegség kognitív-viselkedésterápiájában alkalmazott módszer, melynek lényege, hogy a kényszergondolatot a páciens előre meghatározott időben idézi fel és leírja vagy lerajzolja, akár ismételten is.
Hipervigilancia: fokozott figyelem, fokozott készenléti állapot.
Ingerelárasztásos módszer (flooding):
viselkedésterápiás eljárás, melynek során a beteget a számára legintenzívebb szorongásos helyzetnek teszik ki, ahonnan nem tud kimenekülni. Előre egyeztetni kell a beteggel, és a terapeutának részt kell vennie a helyzetben.
In sensu expozíció: a szorongást keltő helyzettel
képzeletben történő konfrontálódás (pl. képek, imaginációk).
Interoceptív expozíció: olyan testi, interoceptív élményekkel való szembesülés, amelyek téves értelmezése jelentős szerepet játszhat a pánikrosszullétek kialakulásában.
In vivo expozíció: a szorongást keltő helyzettel élőben történő konfrontálódás.
Kiterjesztett kényszer: a gyermek a szülőt is bevonja a kényszereibe (pl. a szülőnek kell helyette nyitogatni a csapot).
Prevalencia: előfordulási gyakoriság.
Relapszus: visszaesés.
Stigmatizáció: megbélyegzés, negatív tulajdonság tulajdonítása valakinek.
Trigger tényező: kiváltó tényező.
Túlceremonizálás:
kényszerbetegség kognitív-viselkedésterápiájában alkalmazott módszer a kényszerválasz módosítására. A szükségesnek érzett számú ismétlésnél jóval több ismétlést írunk elő, melyet a kliens végül ellenszenvesnek érez már. (A kényszeres viselkedés
otthoni öngyógyításában is sikerrel alkalmazható! - K.L.)
Válaszmegelőzés: a kényszerbeteget szorongáskeltő helyzetnek teszik ki, majd meggátolják kényszeres szertartásainak elvégzésében.
Hivatkozás: A gyermekkori szorongásos zavarok ellátásáról - Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve
Hatályos: 2019.09.10-2022.08.15.
Pánikbetegségről - Alapfogalmak
Agorafóbia: Olyan helyzetektől való félelem és ezeknek a helyzeteknek az elkerülése, ahol pánikroham vagy diszkomfortérzés esetén nincs kéznél azonnali segítség vagy az elmenekülés nehéz lenne.
Antidepresszívum (AD): Hangulatzavarok és szorongásos zavarok kezelésére használt gyógyszercsalád.
Anxiolitikum (ANX): szorongásos állapotok kezelésére általában rövid ideig alkalmazott szerek.
Komorbiditás: Pánikbetegséghez (v. más betegségekhez - K.L.) gyakran
társuló kórképek (pl. egyéb szorongásos zavar, major depresszió, szerabúzus, szerdependencia).
Major depresszió (MD): A hangulati élet tartós, negatív irányú változásával járó betegség, melyet az affektív tüneteken kívül vegetatív, szomatikus és kognitív eltérések jellemeznek.
Pánikbetegség: Visszatérő, ismétlődő pánikrohamok, melyek hatására a beteg szorongani kezd egy esetleges következő rohamtól és/vagy viselkedése jelentősen megváltozik, hogy az esetleges rohamokat el tudja kerülni.
Pánikroham: Hirtelen fellépő, kb. 10 percen belül maximumra fokozódó, több szomatikus és pszichés tünettel járó intenzív szorongás és diszkomfort érzés.
Pszichoedukáció: A beteg felvilágosítása a betegsége lényegéről, annak kezelés nélküli lefolyásáról, a kezelés lehetséges alternatíváiról, a kezelés menetéről, és a kezelés várható tartamáról.
Hivatkozás: A pánikbetegségről - Egészségügyi szakmai irányelv: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárság, Egészségügyi Szakmai Kollégium
Érvényesség időtartama: 2017.10.04–2020.10.04.