Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Nyugtatók, altatók és égési sérülések 1.


Nyugtatók, altatók és égési sérülések 1. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a pszichotróp gyógyszerek – különösen a nyugtatók és altatók (benzodiazepinek és Z-szerek) – jelentősen növelik a lakástüzek és a súlyos égési sérülések kockázatát az idősebb korosztályban.

A korban előrébb járók gyógyszerek iránti kiszolgáltatottsága tovább súlyosbodik, ha többféle nyugtató és altató kerül egyidejűleg bevételre polifarmácia részeként.

De hogyan járulnak hozzá ezek a gyógyszerek a lakástüzekhez és égési sérülésekhez? Mit tehetünk, hogy csökkentsük a kockázatokat? A Benzo Blogban ezekre a kérdésekre keressük a választ.


 

Nyugtatók, altatók és a súlyos égési sérülések kockázata időseknél


Képzeljünk el egy 72 éves özvegy embert, aki minden este beveszi a kezelőorvosa által évek óta felírt altatóját. Ezen az éjjelen nehezebben ment az elalvás, ezért a gyógyszer bevétel után kiment még a nagyszobába, rágyújtott és visszahuppant kicsit tévézni.

Itt nyomta el az álom, a foteljában, égő cigarettával a kezében, mely, ahogy elernyedt, rögtön lehullott. A parázs lassan belemarja magát a szőnyegbe, sercegve a kárpit is lángra kap…

Ha éber lenne, vagy csak magától bóbiskolt volna és nem az altatótól, talán lenne esélye időben felébredni és eloltani a tüzet, vagy kimenekülni és segítséget kérni – de az altató hatására mélyen, nagyon mélyen alszik…

Perceken belül sűrű, mérgező füst terjeng a szobában. Begyullad a függöny is… Apróra összezsugorodva  találják meg testét az üszkös romok között a tűzoltók, amikor behatolnak a lakásba…

 

Mi van a háttérben?


Mivel a kor előrehaladtával nő az alvászavarok, szorongásos problémák és egyéb testi és lelki betegségek száma, az időseknek gyakran írnak fel nyugtatót és altatót.

De, nem csak emiatt lettek a benzodiazepinek (nyugtatók és altató) és a Z-szerek (altatók) az idősek körében az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek.

Azért is, mivel az életkor előrehaladtával az idős embert bántó, stresszelő  problémák jelentős része probléma-orientált stresszkezeléssel nem oldható meg.

Gondoljunk csak a gyászra, elmagányosodásra, elhanyagolásra, a társas kapcsolatok beszűkülésére, az anyagi nehézségekre, a fizikai állapot romlására vagy a mindennapi teendők elvégzésének nehézségeire. Ezek nem, vagy nem egykönnyen módosíthatók aktív megoldásokkal. Főleg nem idősebb korban. Ezek felett az embernek gyakran nincs kontrollja.

Ezzel párhuzamosan az idős emberek önállósága és stresszkezelési lehetőségei gyakran csökkennek, miközben stressz-toleranciájuk beszűkül, vagyis a kisebb megterhelések is fokozott szorongást, feszültséget válthatnak ki.

Ennek következtében sok esetben a nyugtatók és altatók tűnnek a legegyszerűbb megoldásnak mind az orvosok, mind a betegek számára, noha ezek a szerek rövid és hosszú távon az átlagosnál is komolyabb kockázatokkal járnak az idősebb, 65+-os korosztályban.
 

Beers-lista

Az életkor előrehaladtával nemcsak a máj- és veseműködés romlik, ami lelassítja a gyógyszerek lebontását és kiürülését a szervezetből, hanem számos egyéb tényező is hozzájárul ahhoz, hogy a benzodiazepinek és Z-szerek hatása fokozottabb és elhúzódóbb legyen időseknél.
 

Testösszetétel változása

Ahogy telik az idő, szervezetünkben csökken az izomtömeg és nő a testzsír aránya. Mivel a benzodiazepinek és Z-szerek főként zsírban oldódnak, a megnövekedett zsírtömeg miatt hosszabb ideig raktározódnak a szervezetben, ami elhúzódóbb hatást eredményez.
 

Agyi érzékenység fokozódása

Az életkor előrehaladtával az idegrendszer működése is megváltozik, ami miatt az idősek érzékenyebben reagálnak a központi idegrendszerre ható szerekre. Már kisebb dózisok is jelentősebb álmosságot (szedációt), zavartságot, egyensúlyvesztést okozhatnak.
 

Gyógyszerkölcsönhatások

Az idősek általában többféle gyógyszert kapnak/szednek (polifarmácia) egyidejűleg. Nemcsak pszichiátriai szereket, hanem vérnyomáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat, izomlazítókat stb. Ezek egymás hatását felerősíthetik, tovább lassítva a reakcióidőt és fokozva a kognitív hanyatlást.
 

Hirtelen helyzetváltoztatással összefüggő vérnyomásesés (ortosztatikus hipotenzió)

Az altatók és nyugtatók vérnyomáscsökkentő mellékhatása időskorban általában erősebb, ami hirtelen felálláskor szédülést és elesést eredményezhet – ez egy tűz (pl. a tűzhelyen felejtett étel) esetén végzetes lehet, mert egy komolyabb esést követően az érintett képtelen időben kimenekülni.
 

Alacsonyabb albuminszint

Az időskorral általában csökken a vérben az albumin (fehérje) szintje, amely a gyógyszerek megkötéséért felelős. Emiatt a szabad (lekötetlen, aktív) gyógyszer mennyiség nagyobb a véráramban, ami növeli a gyógyszer hatékonyságot – és ezzel együtt a mellékhatások esélyét is.

A Beers-kritériumok sok év óta ezért sorolják a benzodiazepineket és Z-szereket a potenciálisan veszélyes gyógyszerek közé időseknél!

A Beers-kritériumok, az idősek védelmére kidolgozott gyógyszeres terápiás ajánlások óva intenek a benzodiazepinek rutinszerű (!) használatától ebben a korcsoportban.

A szakértői ajánlások szerint ezek a szerek csak indokolt esetben és fokozott óvatossággal alkalmazhatók, mert jelentősen növelik a kognitív hanyatlás, az esések és a törések kockázatát, különösen, ha a beteg egyedül él és nincs, aki időben segítsen.
 

Miért járulnak hozzá a nyugtatók és altatószerek a lakástüzekhez és égési sérülésekhez?


Az előbbiek fényében talán már egyértelmű a válasz a kérdésre.


Csökkent éberség, nappali álmosság, kábaság, lelassult reakcióidő és figyelem-, memória zavar

  Az altatók és nyugtatók hatására az idősek nehezebben ébrednek fel külső ingerekre, így egy lakástűz esetén gyakran már csak akkor reagálnak, amikor túl késő.

  Gáz vagy elektromos tűzhely veszélyei: A feledékenység és a reakcióidő lassulása miatt nagyobb az esély arra, hogy égve hagyja a gázt, elfelejti kikapcsolni a főzőlapot, az elektromos fűtőtestet és rajta marad az étel...

  Autóbalesetek: A reakcióidő csökkenése, álmosság és térbeli tájékozódási zavar miatt megnő a közlekedési balesetek kockázata.

  Utcai és kerti elesések: A járdán vagy lépcsőn (autóbuszok, vonatok) való botlás gyakoribbá válik, különösen rossz fényviszonyok mellett.

  Kisgyermekek és háziállatok veszélyeztetése: A csökkent figyelem miatt könnyebben ráléphet egy kisgyermekre vagy háziállatra, vagy elfelejtheti biztonságba helyezni a veszélyes tárgyakat.

  Gyógyszerek ismételt bevétele miatti akaratlan gyógyszer-mérgezés.


Egyensúlyzavarok és mozgáskoordinációs problémák

A benzodiazepinek és Z-szerek gyakran okoznak szédülést, bizonytalanságérzetet, ami megnöveli az otthoni esések, tüzek és a közlekedési balesetek kockázatát:

  Ágyban, fotelben cigarettázás közbeni elalvást…

  Fürdőszobai balesetek: A csúszós padlón való megcsúszás és elcsúszás esélye nő, ami törésekhez, zúzódásokhoz vezethet.

  Lépcsőn való elesés: A koordináció romlása miatt megnő az esés veszélye, ami különösen veszélyes lehet idősek számára.

  Konyhai balesetek: Egy késsel végzett vágási művelet közben könnyebben elvághatja magát az ember.

  Forró folyadékok kiömlése: A remegő kéz vagy egyensúlyzavar miatt leforrázhatja magát forró teával, levessel vagy kávéval.

  Veszélyes tárgyak leejtése: Egy törékeny tárgy (pl. üveg) elejtése sérülést okozhat.
 

Lakástüzek (égési sérülések) leggyakoribb okai:

 
Elalvás égő cigarettával

Az egyik leggyakoribb kiváltó ok az időseknél. A gyógyszer hatására "ébreszthetetlen" álomba zuhannak, a cigaretta kihullik a kezükből, és felgyújtja a környezetüket...

Ez annyira gyakori, hogy a bűnözők is tudják. Nemrégiben egy agresszív exférj próbálta meg japán felesége megölésének bűnjeleit eltüntetni lakástűzzel

Főzés közbeni figyelmetlenség

Az idősek gyakran elfelejtik, hogy bekapcsolva hagyták a tűzhelyet, vagy elalszanak, miközben főznek, ami konyhai tüzekhez, majd lakás tüzekhez vezethetnek.

Tájékozódási zavar miatti balesetek

Ha egy tűz keletkezik, a nyugtató hatása alatt álló személy nem biztos, hogy időben és helyesen reagál: rossz irányba indul el, nem találja a kijáratot, vagy egyszerűen képtelen a gyors menekülésre.

 

Teendők a pszichoaktív szerek (nyugtatók és altatók) okozta balesetek megelőzése érdekében


A benzodiazepinek és Z-szerek okozta szédülés, bizonytalanságérzet és kognitív lassulás miatt érdemes tudatos óvintézkedéseket tenni:


Otthoni balesetek megelőzése


  Altató, ill. nyugtató bevétele után már ne gyújtson rá.
Főleg ne üljön le, vagy feküdjön le az ágyba, vagy a fürdőkádba.

  Fürdőszobai csúszásgátlás: Helyezzen csúszásgátló szőnyegeket a fürdőszobába és a zuhanyzóba.

  Biztonságos lépcsőzés: Szereljen, szereltessen kapaszkodókat a lépcső mellé, és gondoskodjon megfelelő világításról.

  Stabil bútorok: Ügyeljen arra, hogy a székek, asztalok stabilak legyenek, és ne legyenek instabil, billegő bútorok a lakásban.

  Éles tárgyak óvatos kezelése: Használjon vágásbiztos kesztyűt főzés közben, és tárolja a késeket, ollókat elérhető, de biztonságos helyen.

  Nyílt láng és elektromos eszközök használatának minimalizálása: Ha lehetséges, használjon elektromos gyertyát hagyományos gyertya helyett, és ne hagyja őrizetlenül az égő tűzhelyet.

  Jó megvilágítás: Növelje a fényerőt otthonában, hogy elkerülje a botlásveszélyt.
 

Közlekedési biztonság


  Autóvezetés mellőzése
: Ne vezessen, amíg benzodiazepint vagy Z-szert szed, különösen a kezelés kezdetén vagy dózisemelés után!!!!

  Megfelelő cipő viselése: Kerülje a csúszós talpú cipőket, és viseljen stabil, zárt lábbelit.

  Óvatosság az utcán: Legyen különösen figyelmes járdán, (mozgó)lépcsőkön és egyenetlen felületeken.

  Kísérő személy bevonása: Ha bizonytalannak érzi az egyensúlyát, kérjen meg egy családtagot vagy ismerőst, hogy kísérje el.


Napi rutin és gyógyszerszedés


  Esti bevétel preferálása
: Ha az orvosa hozzájárul, inkább az esti órákban vegye be a nyugtatót, hogy a szédülés és álmosság ne befolyásolja a nappali tevékenységeit. Vagy a nappali dózisok legyenek kisebbek az éjszakainál.

  Megfelelő hidratáció: A kiszáradás fokozhatja a szédülést, ezért fontos, hogy elegendő folyadékot, főleg csapvizet, levest fogyasszon.

  Óvatos felkelés: Ha hosszabb ideig ült vagy feküdt, lassan álljon fel, hogy elkerülje a hirtelen vérnyomásesés miatti szédülést.

  Használjon patikákban forgalmazott gyógyszeradagolót: Segíthetnek elkerülni az ismételt gyógyszer bevételt és ezzel a nyugtató-altató túladagolást esetleg gyógyszermérgezést.

  60+ év felett nagyon gyakran irreális elvárás a 8 órás alvás. Ezt csak nyugtatóval és/vagy altatóval, a hozzászokás (gyógyszer-tolerancia) kialakulását követően pedig csak gyógyszer-túladagolással (!) lehet elérni! Aminek logikus következménye lesz: a nyugtatók és altatószerek mellékhatásainak is a felerősödése...

  Fogadja el, ha kezelőorvosa felajánlja a jelenlegi gyógyszerek számának optimalizálását, lassú, fokozatos csökkentését (deprescribing). 

Olvassa el a Nyugtatók és altatók biztonságos szedésének ABC-jét.



Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!


Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!


Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...



Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach és benzo blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás és környezetvédelem jegyében


 

 Hozzászólások
Hozzászólás szövege
Ellenőrző kód

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

Dr. Kopácsi László Facebook
 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Gyógyszermentes terápia humorral I-IV.

Humorterápia gyógyszermentes stresszcsökkentés - Dr. Kopácsi László gyógyszer-elhagyást segítő

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb