Kapcsolódó online önértékelő tesztek
- ♦ -
DEPRESSZIÓ
HOGYAN ISMERJÜK FEL, HOGY DEPRESSZIÓSAK VAGYUNK?
Életünk során többször előfordul, hogy elszomorodunk, vagy letörtekké válunk. Hangulatváltásainkat néha életeseményeik következményének tartjuk, máskor minden különösebb kiváltó ok nélkül válunk szomorúvá. A lelki fájdalmak részei a mindennapi életnek és nem tartjuk betegségnek időnkénti megjelenésüket.
Azonban van egy depressziónak nevezett betegség, amit komolyan kell vennünk, és orvosi segítséget kell kérni fellépése esetén.
A DEPRESSZIÓ LEGJELLEMZŐBB TÜNETEI A KÖVETKEZŐK:
1) Rendkívül rossz a hangulatunk. Az óriási szomorúság érzése a nap nagy részében jelen van, de bizonyos napszakokban rosszabbodhat, vagy csökkenhet.
2) Érdeklődésünk csökken, és kevesebb élvezetet lelünk azokban a dolgokban, melyek általában örömet okoznak.
3) Csökken az étvágyunk, és észrevehetően fogyunk (pl. legalább 2–3 kg-ot).
4) Csökken érdeklődésünk a nemi élet iránt, és gondolatban is kevesebbet foglalkozunk a nemi élettel. Ez partnerünknek is feltűnhet, és meg is bántódhat amiatt, hogy kevésbé érdeklődünk iránta.
5) Csökken az erőnk, akkor is fáradtak lehetünk, ha egyáltalán nem végzünk kimerítő fizikai tevékenységet.
6) Kevesebbet alszunk, mint általában, annak ellenére, hogy rendkívül fáradtnak érezzük magunkat. Amikor alszunk, nem tudjuk kipihenni magunkat, és nem érzünk felfrissülést. A szokásosnál 1–2 órával korábban ébredünk.
7) Állandóan aggasztó gondolatok jutnak eszünkbe, fontos mindennapi ügyeinkkel kapcsolatban, melyek újra és újra visszatérnek.
8) Lelassult gondolatok. Nehezünkre esik odafigyelni valamire, és ezért még nagyobb nehézségeink támadnak problémáink kezelésében, építő jellegű tervek készítésében vagy egyszerű döntések meghozatalában.
9) Visszatérő kellemetlen gondolatok, gyakori bűntudat érzése valami apró dolog miatt, rossz és értéktelen embernek érezzük magunkat, vagy halállal kapcsolatos gondolatok jutnak eszünkbe, és felmerül az öngyilkosság gondolata.
10) Lelassult cselekvés és beszéd. Az emberek nem győzik kivárni, amíg válaszolunk kérdéseikre. Az idő lelassul, és minden lassúnak és körülményesnek tűnik.
11) Félelem érzése. Félni kezdünk egyes emberektől és helyektől, bizonyos dolgokat felnagyítunk, emiatt gyakran visszahúzódunk mindennapi tevékenységünktől és barátainktól.
A fenti jellegzetességek bármelyike a depresszió figyelmeztető jele lehet, de legtöbbjük sok más betegség esetén is megjelenhet.
Amennyiben a figyelmeztető jelek közül négyet, vagy többet naponta tapasztalunk, legalább két hétig egyfolytában, nagy az esélye annak, hogy a depresszió betegségében szenvedünk.
A téli hónapokban megjelenő depresszió esetén gyakran többet alszunk, és megnő az étvágyunk, ahelyett, hogy csökkenne. Van, akiknél a depressziós hangulat helyett a testi tünetek vannak előtérben, és ilyenkor fáradtságunk, étvágyunk elvesztése, és az állandó aggodalom sugallhatja, hogy valamilyen fizikai betegségben szenvedünk. Családorvosunk hasonló módon téves következtetésre juthat. A depresszió korai felismerése nem éppen könnyű feladat.
MI A DEPRESSZIÓ OKA?
Annak ellenére, hogy nem ismerjük a depresszió kialakulásának pontos okát, úgy tűnik, hogy a depresszió egy biológiai zavar, mely az élettel járó stressz hatására lép fel.
MENNYIRE GYAKORI A DEPRESSZIÓ?
A depresszió nagyon gyakran előforduló probléma. Felmérések kimutatták, hogy egy év alatt a lakosság 20-30 százaléka szenved depresszióban. A legtöbb esetben a depresszió enyhe lefolyású, de 20 emberből egy közepesen erős, vagy súlyos depresszióban szenved.
HOGYAN GYÓGYÍTHATÓ A DEPRESSZIÓ?
Mivel a betegség, melyet depressziónak nevezünk testünk kémiai folyamatai és az élettel járó stressz befolyásolják, legjobban a gyógyszeres és pszichológiai módszerek együttes alkalmazásával gyógyítható.
Általános orvosi kivizsgálás
Amennyiben a depresszió jelei megjelennek, először is forduljunk családorvosunkhoz, s kérjünk általános kivizsgálást. Mivel a depresszió tüneteit bizonyos orvosi zavarok is okozhatják, mint például a vérszegénység, cukorbetegség, pajzsmirigy működési zavara, vagy a magas vérnyomás, illetve szívbetegségek ellen szedett gyógyszerek, feltétlenül szükség van általános kivizsgálásra.
Gyógyszeres kezelés
A depresszió kezelésére alkalmazott gyógyszereket antidepresszívumoknak hívjuk. Ezek a gyógyszerek a depresszió valamennyi tünetét enyhítik. Fontos tudnunk, hogy csak egy-két hét rendszeres gyógyszerszedés után jelentkezik a hangulatjavító hatás. Bizonyos esetekben 4-6 hétnek is el kell telnie ahhoz, hogy az antidepresszívum teljes egészében kifejtse jótékony hatását. Ezért, ha néhány nap szedés hatására nem javul állapotuk, ne hagyják abba az antidepresszívum szedését!
Ahhoz, hogy a depresszió visszatérését megakadályozzuk, a kezdeti javulás után még legalább hat hónapig folytatni kell a gyógyszeres kezelést, de egyes esetekben akár éveken át tartó kezelésre is szükség lehet. Gyógyulása érdekében mindig pontosan tartsa be kezelőorvosa utasításait! Önkényesen ne változtasson a gyógyszer adagján, a kezelés időtartamán.
Pszichoterápiás gyógymódok
Bármely típusú depresszió átfogó terápiájában a gyógyszeres kezelést kiegészítheti pszichoterápiás kezelés. A pszichoterápiás módszerek abban segítenek, hogy megtanuljuk, hatékonyabban kezelni az élettel járó stresszt, mely a jövőben esetleg ismételten depresszióhoz vezethet, megelőzzük a visszaesést, és elérjük a teljes gyógyulást.
Szakmai tanácsadó: Dr. Unoka Zsolt pszichiáter szakorvos
A Depresszió betegtájékoztatót kiadta:
Richter Gedeon Nyrt.
1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.

Kapcsolódó anyagok
Cikkek