A STRESSZ A HIRTELEN SZÍVHALÁL FŐ OKA
Kardiológiai alapok, hogy képben legyünk
A hirtelen szívmegállás (Sudden Cardiac Arrest, SCA) a szív pumpafunkciójának hirtelen, váratlan, azonnali beavatkozást (újraélesztést) igénylő megszűnése, amely leggyakrabban egy szívritmuszavar, a kamrafibrilláció (Ventricular Fibrillation, VF) következtében alakul ki.
Amikor a VF kialakul a szív ritmusos, meghatározott ütemben történő összehúzódásait elindító elektromos jel:
1. egyrészt túl gyors (>300/perc, azaz több, mint 300-as lenne a pulzus, ha lenne),
2. másrészt a szívizomzatot ingerlő elektromos impulzus nem koordinált,
ami a hatékony szívmunka széteséséhez vezet. A szív pumpálás helyett, csak „vergődik” a mellkasban. Emiatt a vérkeringés leáll, és ha nem állítják helyre rövid időn belül a normális, koordinált szívritmust, perceken belül beáll a halál, amit hirtelen szívhalálnak (Sudden Cardiac Death, SCD) nevezünk.
Ha a hirtelen szívmegállás alapkockázata a hajlamosító (veszélyeztető) tényezők (l. lent) miatt magas, egy kis kiváltó tényező elegendő az SCA kiváltásához. Ám, ha az alapkockázat alacsony, azaz a szív-biztonság magas, sokkal erősebb kiváltó tényezőre, vagy több kiváltó tényező együttes jelenlétére van szükség.
Felnőtt korban 1.000 személyre vetítve az újonnan kialakuló hirtelen szívmegállások gyakorisága (incidenciája): 6 fő/év a kardiovaszkuláris betegségben (CVD-ben) szenvedőknél. Míg az ebből a szempontból egészségeseknél: 0,8 fő/év.
Szív és stressz
Kevesen tudják, hogy évtizedek óta létezik a pszichokardiológia nevű határterület, mely éppen ezzel a kérdéssel foglalkozik.
A kezeletlen vagy rosszul kezelt esetleg nem eléggé csökkentett pszichés distressz (negatív stressz) aktiválja a vegetatív idegrendszer szimpatikus ágát (szimpatikus aktiváció: adrenalin és noradrenalin, e két stresszhormon „árasztja el” a szervezetet) megváltoztatva a szív ioncsatornák funkcióját, fokozott kalcium-beáramlást eredményez, ami veszélyeztetett személyeknél (proaritmogén hatású) és kamrafibrillációt ill. ezáltal hirtelen szívmegállást okozhat.
Hasonló negatív élettani hatást vált ki a túlzott fizikai stressz (megterhelés) is, ami ráadásul mindig pszichés distresszel vegyül. Számos amatőr és profi sportoló korai halálát okozta már a fizikai (és mentális) túlterhelés okozta hirtelen szívmegállás…
A megfelelő stresszkezelés okozta paraszimpatikus aktiváció éppen ellentétes hatású, azaz szívvédő hatású.
Az SCA/SCD jelentős népegészségügyi probléma, az iparosodott társadalmakban, az összhalálozás 20%-át okozza.
Leggyakrabban közösségben történik (kórházon kívüli szívmegállás), ahova a mentők, az igen rövid "időablak" miatt legtöbbször túl későn érnek ki, ami alacsony túlélési arányt eredményez. Ráadásul azok, akik túlélik a szív megállást, jelentős és tartós fogyatékosságot szenvedhetnek a szív és az agy hosszan tartó vérellátási hiánya (hipoperfúziója) miatt.
Kimutatták, hogy az átélt háborús borzalmak, terrorcselekmények, földrengések, cunamik vagy akár a felfokozott érzelmekkel járó sportesemények is nem egyszer kiváltó tényezői az akut koronária szindrómáknak, amelyek viszont kamra fibrillációhoz, majd hirtelen szívmegálláshoz és esetleg hirtelen szívhalálhoz vezethetnek.
Hajlamosító tényezők, veszélyeztetett emberek
Az SCA (Sudden Cardiac Arrest – hirtelen szívmegállás) kockázati tényezői sokrétűek, és különböző mértékben járulnak hozzá a hirtelen szívhalál kialakulásához.
Az alábbiakban összefoglaltam a hirtelen szívmegállás és hirtelen szívhalál fő kockázati tényezőit és jeleztem kialakulásukban a kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz lehetséges szerepét. Látni fogja, hogy ezek a veszélyeztető tényezők sokszor ok-okozati hálózatként kapcsolódnak össze és valahol (egy kivételével) mindegyikben szerepel kiváltó, vagy súlyosbító tényezőként a kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz.
Korábbi szívbetegségek (50-70%)
♦ Szívritmuszavarok (pl. pitvarfibrilláció, kamrai tachikardia)
♦ Szívkoszorúér-betegség, szívinfarktus, pangásos szívelégtelenség
♦ Kardiomiopátiák
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: fokozza a szívkoszorúér-szűkületet és a szívproblémák esélyét.
Magas vérnyomás (15-20%)
♦ Tartósan emelkedett vérnyomás károsítja az artériákat, fokozva az érelmeszesedés és szívritmuszavarok kockázatát.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: a szimpatikus idegrendszer aktiválásával hosszú távon emeli a vérnyomást és alkalmi vérnyomás kiugrásokat is okozhat (sztrók stb.).
Dohányzás és alkoholfogyasztás (10-20%)
♦ A dohányzás növeli az érszűkületek és vérrögképződések kialakulásának a valószínűségét, míg a túlzott alkoholfogyasztás súlyosbíthatja a meglévő szívritmuszavarokat.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: rossz, sőt káros stresszkezelési, megküzdési (koping) mechanizmusként sokakat dohányzásra és túlzott alkoholfogyasztásra hajlamosítva vezethet VF-hez, SCA-hez, ill. SCD-hez.
Elektrolit zavarok (10-15%)
♦ A nátrium-, kálium-, magnézium- és kalciumszint egyensúlyának zavarai, melyek befolyásolhatják a szív ingerületvezető rendszerét és súlyos szívritmuszavarokat idézhetnek elő.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: hatására olyan hormonális és anyagcsere-változások következhetnek be, amelyek elektrolitzavarokhoz vezethetnek.
Cukorbetegség, diabetes mellitus (10-15%)
♦ A cukorbetegség hosszú távú érfalkárosító hatása miatt fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: elég gyakran vezet egészségtelen, gyorsételek fogyasztásához és stresszevéshez, ezzel súlyosbítva a cukorbetegséget és kezelését.
Elhízás (10-15%)
♦ Az elhízás sok más mellett fokozza a szívbetegségek, magas vérnyomás és cukorbetegség kockázatát.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: hozzájárul az érzelmi evéshez, ami növeli az elhízás kockázatát is.
Teljes szervezetet érintő gyulladások (5-10%)
♦ Szisztémás gyulladások, pl. autoimmun betegségek, amelyek fokozzák az érelmeszesedést és a szívritmuszavarokat.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: növeli a gyulladásos mediátorok, például a kortizol és a proinflammatorikus citokinek szintjét, amik különböző érrendszeri károsodásokhoz járulhatnak hozzá.
Fizikai inaktivitás, mozgásszegény életmód (5-10%)
♦ A mozgáshiány fokozza a szívbetegségek kockázatát, különösen a magas vérnyomás, cukorbetegség és elhízás által.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: A stressz inaktivitáshoz (sorozat-függőségekhez, végeláthatatlan videó-játékozásokhoz stb.) vezethet, csökkentve a fizikai aktivitásra szánható időt és motivációt.
Genetikai (örökletes) tényezők (5-10%)
♦ Öröklődő szívritmuszavarok (pl. Brugada-szindróma, WPW-szindróma, hosszú QT-szindróma /LQTS/), öröklött (familiáris) hiperkoleszterinémia.
Nincs közvetlen kapcsolatuk a distresszel.
Szimpatikus aktivációt okozó kábítószerek
♦ Kokain és más stimulánsok használata hirtelen, potenciálisan végzetes szívritmuszavarokat válthatnak ki.
Kezeletlen, alulkezelt, vagy rosszul kezelt distressz: hatására sokan fordulnak stimulánsokhoz.
Akut súlyos stressz
♦ Pszichés vagy fizikai megterhelés hirtelen szívleállást idézhet elő (pl. „törött szív” szindróma, érzelmi distressz kiváltotta kamrai fibrilláció).
Mit tehet a hirtelen szívmegállás megelőzése érdekében?
Időszakos kardiológiai szakvizsgálatok + Labor + EKG (terheléses EKG) + SzívUH
és még amit a kardiológus a vizsgálati eredmények alapján javasol
pl. gyógyszeres kezelés
Stresszkezelési technikák: A krónikus distressz szívre gyakorolt komplex káros hatásainak csökkentése érdekében ezek a legfontosabbak. Lehetnek relaxációs technikák (pl.
progresszív izomrelaxáció,
mélylégzés), mindfulness gyakorlása, megannyi tevékenység, amit örömmel végez. Mert ez a lényeg.
Társas támogatás: A szeretetteljes kapcsolatok (emberi és
állati) és a támogató közösségi hálózatok stresszcsökkentő hatása jól dokumentáltak. A család, barátok és társas környezet bevonása a prevenciós folyamatba szintén fontos.
Rendszeres testmozgás: Heti legalább 150 perc közepes intenzitású, zihálással járó, aerob mozgás (pl. gyorsabb séta, kerékpározás, úszás) ajánlott, ami csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás és elhízás kockázatát. A mozgás a stresszkezelésben is hatékony szerepet játszik.
Kardiorespiratorikus edzés: Az állóképesség túleröltetés nélküli fejlesztése elősegíti a szív erősebbé válását és csökkenti a szívritmuszavarok kockázatát.
Mediterrán étrend: Az antioxidánsokban, telítetlen zsírsavakban és rostokban gazdag étrend csökkenti az érelmeszesedés, a szívkoszorúér-betegség és a magas vérnyomás kockázatát.
Testsúly (hasi zsírszázalék, derékbőség)
optimalizálás: Az elhízás csökkentésével mérsékelhetők a szívbetegségekhez kapcsolódó kockázatok, pl. a magas vérnyomás, diabétesz, szívritmuszavarok és a metabolikus szindróma.
Dohányzásról való leszokás: A dohányzás az egyik legjelentősebb szív- és érrendszeri rizikófaktor, amely az érszűkületet és szívritmuszavarokat fokozza. A leszokás idővel jelentősen csökkenti az SCA kockázatát.
Mérsékelt alkoholfogyasztás: Ha alkoholfogyasztás mellett dönt, mindig mértékletesen tegye. Nem kell, érdemes. A maximális mennyiség – figyelem, ez sem ajánlott! – nők számára napi 1, férfiak számára 2 egység, hetente max. 3–4-szer
Pszichológiai szűrővizsgálatok: A krónikus distressz, vagy más pszichiátriai problémák időben történő felismerése és kezelése csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot.
Kognitív viselkedésterápia (CBT) alkalmazása a
szorongás és
depresszió kezelésére. Ennek célja a Spontán Automatikus Alaptan Negatív Gondolatok és a hibás (maladaptív) megküzdési (coping) mechanizmusok, például a
dohányzás vagy érzelmi evés megelőzése.
Magas vérnyomás kezelése, orvosi kontrollja és rendszeres önmonitorozása: A stressz által emelt vérnyomás kezelésére életmódbeli változások mellett szükség esetén gyógyszeres terápia is szükséges.
Cukorbetegség kezelése, orvosi kontrollja és rendszeres önmonitorozása: A vércukorszint stabilizálása és a cukorbetegség hatékony kezelése kulcsfontosságú a szívproblémák megelőzésében.
A stresszkezelésnek a kardiovaszkuláris prevenció
integráns részének kellene lennie, különösen azoknál,
akiknél magas kockázatú szívbetegség áll fenn.
Szomorú példái annak, amikor stresszkezelés nem sikerült
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach és benzo blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás és környezetvédelem jegyében