A hosszabb ideig tartó
stressz azonban negatív hatással van az egészségi állapotunkra. Ebben az állapotban három fokozatot különböztetünk meg. Az első fokozat az, amikor megérzi a veszélyt, a második az, amikor ehhez bizonyos mértékben alkalmazkodik, és a harmadik fokozat pedig, amikor teljesen kimerül.
Ennek jelei az állandó
aggodalom minden miatt, az ember
nehezen hoz döntéseket, hirtelen kitörő
agresszió jellemzi, egyre gyakoribb a
depressziós állapot, minden ok nélküli félelem, sírás,
szenvedélybetegségekre való hajlam.
Ennek a következményei a túlzott fáradtság, feledékenység,
álmatlanság, étvágytalanság és különböző betegségek vélt vagy valós jelei. Ilyenek pl. a gyakori fejfájás, fülzúgás, hányinger, gyomorégés, gyomorfájdalom, hasmenés, szív- és érrendszeri megbetegedés stb.
A
szív- és érrendszeri megbetegedések a leggyakrabban előforduló szervi betegségcsoport, melyet az állandó (krónikus) stresszes állapot kiválthat. Ilyen állapotban ugyanis magasabb lesz a vérnyomás, gyorsabb lesz a szívverés. Tartós stressz esetén ezek a reakciók állandósulhatnak, tehát a vérnyomás a normál értéknél tartósan magasabb lesz (
magasvérnyomás betegség). Ennek következtében felgyorsul a szívverés is, mely szintén állandósul.
Ugyancsak komoly károkat okoz a stressz az immunrendszerben, tehát a szervezet védekező képessége csökken és minden egyéb betegségre fogékonnyá válik. Szinte minden szerv komoly károsodást szenvedhet. A kezdetén még ezek a károsodások visszafordíthatóak, de egy idő után azonban csak állandó gyógyszeres kezeléssel lehet őket enyhíteni.
Ez a betegség azonban egy ideig tünetmentesen zajlik a szervezetben, semmi előjele nincs. Majd hirtelen jelennek meg a tünetek, mellkasi-szívtáji fájdalom lép fel.
Különböző és egyre korszerűbb vizsgálatokkal elég hamar felismerhetőek az szív- és érrendszeri betegségek. Ilyen pl. egy egyszerű EKG, terheléses EKG, izotópos szívizom perfúzió vizsgálat, szívultrahang, intima-media vastagságmérés, MRI, szívkoszorúér CT, szívkoszorúér angiográfia.
Mindezeket egybevéve mégis a megelőzésnek van a legnagyobb szerepe, mely nem más, mint a
testmozgás és a
harmonikus életvitel. Ez fizikailag és szellemileg egyaránt segít, így jobb lesz a fizikai és szellemi állapot. Ehhez társulhat még egy olyan
szabadidős tevékenység, amely végzése közben felszabadult, örömteli érzés uralkodik el az emberen.
www.webbeteg.hu - Dr. Németh Ágnes