A Télből Nyárba utazóknak szól jetlaggel kapcsolatos újabb Benzó Blog bejegyzésem. Jetlag: több időzóna átlépésekor gyakran fellépő, átmeneti alvászavar.
Azokat a gyógyszermentes megküzdési módokat foglalom össze, amelyekkel bárki, akár 6-8 időzóna átlépése esetén is, altatók (benzodiazepinek, Z-szerek) és nyugtatók (benzodiazepinek) szedése nélkül megelőzheti, átvészelheti a jetlag tüneteit.
Korábban már foglalkoztunk a Benzo Blogban a "gyors időzóna átlépési szindrómával":
♦ Jetlag - a gyors időzóna átlépés, „időutazás” ára 1. rész
♦ Jetlag - a gyors időzóna átlépés, „időutazás” ára 2. rész
Nagy utazás... (Sose halunk meg, 1992, Presser Gábor betét dala)
Jetlag: Merre utazva gyakoribb?
Télen a Nyár Magyarországról csak az európai kontinens (Eurázsia sziget) elhagyásával érhető el. Legegyszerűbben, leggyorsabban repülőgéppel. Amennyiben az utas nem Afrika, vagy a Közel-kelet felé veszi útját, akkor több időzónát kénytelen átlépni a nyárba landoláshoz.Gyakrabban lép fel jetlag, ha a repülőgéppel utazók nyugatról keletre utaznak, mint vissza, mert a korábbi fekvés és elalvás – „még nem vagyok álmos” –, általában nehezebben megy, mint az elalvási idő késleltetése. A túlórázások, túlmunka, miatt utóbbiban sokkal nagyobb a gyakorlatunk...
Hogyan birkózzunk meg a jetlaggel?
A jetlag okozta alvás problémák elkerülése érdekében fontos, hogy a lehető leghamarabb alkalmazkodjon az úti cél időzónájában szükséges életritmushoz.A következő javaslatok segíthetnek elkerülni a jetlag okozta alvás problémákat:
♦ Az elutazás előtti napokban, fokozatosan próbálja meg elalvási idejét az úti cél időzónájában szükséges elalvási időhöz igazítani.
♦ Amint felszáll a járatra, állítsa át óráját az új időzónának megfelelően.
♦ Igyon sok folyadékot a relatív kiszáradás elkerülése érdekében, mert az megnehezíti a szervezet számára, hogy alkalmazkodni tudjon az új alvás-ébrenlét ritmushoz.
♦ Mivel "belső óránkat" a napfény "állítja be", reggel ébredés után, menjen el egy órát sétálni.
♦ Kerülje a legálisan és illegálisan kapható ajzószereket. A túlzott koffein, alkohol, nikotin, stb. fogyasztást.
♦ Kerülje a társadalmi elszigeteltség okozta stresszt. Legyen nappal aktív, hogy legyen, mit este kipihenni.
♦ Bármilyen fáradtan érkezik, lehetőleg fél-egy óránál többet ne aludjon napközben.
♦ Szállodája legcsendesebb részén kérjen szobát, távol az utcafronttól, lifttől, konyhától, takarító helyiségtől és az uszodai berendezések zajától.
♦ Ha csak teheti, vigye magával saját, megszokott, korábban már gondosan kiválasztott párnáját.
♦ Néhány otthonról magával vitt személyes holmi (fénykép, emléktárgy, kabala), segítheti az otthonlét megnyugtató érzésének fennmaradását az új környezetben. Ezzel csökkentve a változás (utazás) okozta distresszt.
♦ Este lefekvés előtt, húzza be a sötétítő függönyt, engedje le a rolót, hajtsa be a spalettákat. Amennyiben nagyon érzékeny a fényre, vigyen magával alvómaszkot, hogy azzal is blokkolja a zavaró fényt.
♦ Állítsa be az Ön számára legoptimálisabb hőfokra szállodai szobája hőmérsékletét.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...