Belső órám: bárcsak felhúzhatnálak! A jetlag azon légi utasok és légi kísérők átmeneti alvászavara, akik 3, vagy több időzónán repülnek keresztül. A jetlag azért alakul ki, mert a szervezetnek a kiindulópont napszaki ciklusa (diurnális ingadozása) alapján beálló belső órája nem tud azonnal alkalmazkodni az úti cél ettől eltérő napszakaihoz. Mint mindenhez, ehhez is idő kell. A nappali éberség és az alvási igény pár nap alatt spontán szinkronizálódik az új környezet követelményeivel.
A jetlag, tehát a föld forgásával kapcsolatos alvászavar. Belső óránk a látóidegek kereszteződése fölött van a koponyán belül. Ez érzékeli az aktuális helyen érvényes külső időt és hozzáigazítja a belső óránkat. Egy nap alatt kb. másfél órát képes korrigálni.
Tehát ha az USA Keleti partjára repülünk (Washington, New York, Miami, Boston, stb.), ahol az időkülönbség 6 óra, akkor kb. 4 nap után várhatjuk, hogy a belső óránk teljes mértékben összhangba kerül (szinkronizálódik) a külsővel. Addig azonban valamennyire szenvedni fogunk az időeltolódástól.
Belső óránk "alkatrészei”
Szervezetünk belső órája egy komplett rendszer összjátéka.♦ külvilág (mesterséges, természetes fényviszonyok)
♦ szemek
♦ látópálya
♦ tobozmirigy
♦ hipotalamusz
♦ szuprakiazmatikus mag
Ezek bármelyikének megváltozása, megváltoztatása, vagy sérülése hatással van ennek a komplett rendszernek az összességére, így az alvás-ébrenlét fázisainkra is.
Mi történik nagyobb időzóna átlépéseknél?
Egy hosszabb repülést követően általában olyan helyre érkezünk, ahol a korábban „megszokottól” eltér a nappalok-éjszakák rendje (ciklusa). A megváltozott napszaki ritmus a szemünkön (retináinkon) keresztül a látópályák révén elkezdi megváltoztatni a tobozmirigyben a fényviszonyoktól függő, triptofánból történő melatonin szintézist. Hiszen a melatonin termelést és kiválasztást mindig - otthon is - az aktuális (természetes és/vagy mesterséges) környezet fény-sötétség (nappal-éjszaka) ciklusa állítja be. A melatoninnak a korábban kialakult „rendtől” eltérően változó mennyisége aztán hatással van a hipotalamuszban elhelyezkedő szuprakiazmatikus magra (nucl. suprachiasmaticus). Mert a nukleusz szuprakiazmatikusz rengeteg melatonin receptort (melatonin jelfogót) tartalmaz. Ezzel pedig megváltozik a „belső óránk”: az alvás-ébrenlét ciklusunk.
Az „időutazás” következményei
A jetlag-et nem a repülési idő hossza, henem a repülés iránya alakítja!
Kelet felé történő utazáskor nehézséget jelenthet, hogy az otthon beállt belső óránk miatt, később leszünk álmosak, mint az a célhelyen ildomos lenne, és ebből adódóan gond lehet az új „időszámítás” szerinti reggeli ébredéssel is.
A nyugati utazások esetén kora esti álmosság és hajnal előtti ébredés jelenthet pár napig problémát. Minél több időzónán repül át az utazó, annál több alkalmazkodási időre van szükség a belső óra szinkronizálódásához.
A kelet felé irányuló repülőutak után jelentkező jetlag időtartama körülbelül egyenlő az átlépett időzónák kétharmadával. Magyarán, ha valaki 6 időzónán repül át, kb. 4 napon belül szinkronizálódik a belső órája.
Nyugati repülőutak után a napok száma körülbelül annyi, mint az átlépett időzónák fele.
Minden ember egy kicsit másképpen reagál az időzónák átlépésére és másképp tud alkalmazkodni az új időzónához. Az idősebbeknek általában hosszabb regenerálódási időre lehet szükségük, de ez is személyről-személyre változik.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...