
A kognitív triász (G-É-V) előbbi három összetevőjéből tudatosan azonban csak kettőre tudunk hatást gyakorolni. Arra kettőre, ami „szendvicsként közre fogja” az Érzelmeinket.
Gondolatainkat (és a Spontán Automatikus Alaptalan Negatív Gondolatokat, SAANG-okat) ill. Viselkedésünket tudatosan irányítva tehát képesek vagyunk ÉRZELMEINK POZITÍV ÖNSZABÁLYOZÁSÁRA. (A negatív önszabályozásban mindenki profi...)
A KVT legfontosabb jellemzői: célorientáltság; gondolatok (tudatos és nem tudatos= SANG-ok) felismerése, megkérdőjelezése és megváltoztatása; viselkedés változtatás; környezeti beavatkozások; „házi feladatok”, majd mindezek begyakorlásának eredőjeként – a GYÓGYSZER MENTES ÉRZELEM SZABÁLYOZÁS.

Kognitív viselkedésterápia szorongó és depressziós gyermekeknek és serdülőknek
Eszköztár klinikusoknak
(Oriold és Társai, 2022)
Szerzők
Eduardo L. Bunge
Eduardo L. Bunge, PhD, a klinikai pszichológia PhD program professzora és a kaliforniai Palo Alto Egyetem Nemzetközi Internetes Egészségügyi Beavatkozások Intézetének társigazgatója. Emellett társigazgatója a Fundación Equipo de Terapia Cognitiva Infantojuvenil (Fundación ETCI) szervezetnek, amely egy CBT /kognitív-viselkedés terápiás/ klinika gyermekek és serdülők számára Buenos Airesben, Argentínában.
Javier Mandil
Javier Mandil, Lic, a Fundación ETCI társigazgatója. A Favaloro Egyetem gyermek- és serdülőkori klinikai pszichológia és családi rendszerterápia professzora, valamint a Foro Alapítvány, a Buenos Aires-i Pszichológusok Főiskolája és az argentin Flore Egyetem vendégelőadója.
Andrés J. Consoli
Andrés J. Consoli, PhD, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem Gevirtz Graduate School of Education tanácsadási, klinikai és iskolapszichológiai tanszékének docense. Emellett az Universidad del Valle de Guatemala vendégprofesszora. Dr. Consoli a Nemzeti Latina/o Pszichológiai Társaság, az Amerika-közi Pszichológiai Társaság és a Nyugati Tanácsadói Oktatási és Felügyeleti Szövetség elnöke volt.
Martín Gomar
Martín Gomar, Lic, a Fundación para el Desarrollo de Abordajes Científicos para las Problemáticas de Salud Mental igazgatója. Emellett az Universidad Argentina de la Empresa klinikai pszichológia professzora és vendégelőadó a brazíliai WP Kognitív Viselkedésterápiás Intézetben és a Fundación CATREC-ben (Argentin Racionális Emotív Terápiás Központ).
Könyvismertető
A fiatalok körében továbbra is az érzelmi zavar, konkrétan a szorongás és a depresszió a leggyakoribb mentális egészségügyi probléma.
A legújabb kutatási eredmények rámutattak, milyen előnyökkel járnak azok a kezelések, amelyek ezeket a problémákat a háttérben meghúzódó, a biológiához, a kogníciókhoz és a viselkedéshez kapcsolódó közös problémák különböző megnyilvánulásaként fogják fel.
A kezelés önálló modulok sorából áll össze, így az olvasó szakmai eszközök egész tárházát kapja kézhez. A programot nem kell az elejétől kezdve végig vinni, a terapeuta kiválaszthatja azokat a stratégiákat, amelyek a legjobban illenek az adott klienshez, a kiválasztott modulok pedig módosíthatók valós időben – a terápia előrehaladásával, amikor is egyre újabb győzelmeket lehet elkönyvelni és egyre újabb kihívások jelennek meg.
A könyvben bemutatott segédanyagok és feladatlapok humoros formában, képregényekkel és rajzokkal tűzdelve segítik a terápiás szövetség kialakítását és az együttműködésen alapuló munkát a gyermek- és serdülőkorú kliensekkel.
Bunge, Mandil, Consoli és Gomar magával ragadó könyve a pszichoterápia fiatalkori szorongásra és depresszióra vonatkozó legújabb és legkomolyabb eredményeit ötvözi egyetlen lenyűgöző programban.
Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra ajánlása a magyar kiadáshoz
Nagyon nagy örömmel és lelkesedéssel adjuk a kedves Olvasó kezébe ezt a hiánypótló kiadványt, hiszen ez az első olyan kézikönyv hazánkban, amely a gyermek-, és serdülőkori pszichés megbetegedések kognitív viselkedésterápiáját mutatja be és kínál széles eszköztárat a klinikusoknak.
Évtizedes elmaradást pótol ezzel a Kiadó, hiszen a gyermek-, és serdülőkori pszichés zavarok közel húsz százalékos gyakorisága és a pszichoterápiás ellátórendszer hiánya komolyan veszélyezteti a jövő generációt.
Azért is érhetetlen ez a hiány, mert a kognitív viselkedésterápia a nemzetközi irányelvek szerint teljesen egyértelműen hatékony ezeknek a pszichés megbetegedéseknek a kezelésében, ez a választandó kezelési mód. Ha az interneten rákeresünk akár csak egyetlen nemzetközi könyvkiadónál erre a témára, hatvanegy munkát találunk ebben a témában, annyira fontos.
A „Kognitív viselkedésterápia szorongó és depressziós gyermekek és serdülők számára” címéhez képest nem csak a szorongás és a depresszió, hanem az intenzív düh és negatív indulatok kezelésének bemutatására is kiterjed. Igazi terápiás útmutató, széles eszköztárral, amit a szerzők saját előszóban alaposan részleteznek.
Kinek ajánljuk ezt a könyvet? Szó szerint mindenkinek, akinek van, volt vagy lesz gyermeke, a gyermekeket szerető és irántuk felelősséget érző óvoda pedagógusoknak, tanítóknak, tanároknak és természetesen a pszichológusoknak, terapeutáknak, függetlenül attól, hogy milyen pszichoterápiás irányzatban képzettek.
A jövő generációért felelősséget érző szakembereknek számára nélkülözhetetlen az ebben a könyvben foglalt kognitív viselkedésterápiás tudás, amellyel – ezt saját tapasztalataim is messzemenően alátámasztják – lehet segíteni a pszichés problémákban vergődő fiatalokat.