Jatrogén: görög szó. Orvosi beavatkozás után fellépő, orvosi kezelésből származó betegségre, ártalomra utal. A jatrogén benzodiazepin függőség és jatrogén Z-szer (Stilnox stb.) függőség, olyan pszichiátriai betegségek, melyeket a gyógyító, kellő odafigyelés nélküli receptfelírása okoz a tájékozatlan, vagy félretájékozott, félretájékoztatott Kliensnél.
A betegtájékoztatókban gyakran írják:
"Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa, gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően alkalmazza..."
"Az adagolást kezelőorvosa mindig az Ön betegségének, életkorának, egészségi állapotának megfelelően, valamint az Ön által szedett más gyógyszerek figyelembevételével határozza meg." Lásd: Xanax (0,25), Xanax (0,5), Xanax (1,0) betegtájékoztatók.
De, mi van, ha a kezelőorvos véleménye eltér a hivatalos, szakmai szabályoktól (alkalmazási előiratoktól)? Kinek higgyen ilyenkor, hová forduljon a laikus gyógyszert szedő?!
Fehér tabletták sötét titkai
A zolpidem, egy Z-szer, amolyan modernizált benzodiazepin, amely számos forgalomban lévő, receptköteles altató hatóanyaga:
♦ Hypnogen (generikum)
♦ Sanval (generikum)
♦ Stilnox (eredeti készítmény)
♦ Zolep (generikum)
♦ Zolpidem-Ratiopharm (generikum)
♦ Sanval (generikum)
♦ Stilnox (eredeti készítmény)
♦ Zolep (generikum)
♦ Zolpidem-Ratiopharm (generikum)
Elaltató és átaltató hatását az agyi GABA (gamma-amino-vajsav) receptorok egyik alegységéhez szelektíven kötődve fejti ki. A GABA az agy legfontosabb gátló idegingerületátvivő anyaga (neurotranszmittere). Az altatók így gátolják az éberséget.
Az álmatlanság kezelésére kezdetben, abban a "reményben" dobták piacra a Z-szereket, hogy ezek – a régi benzodiazepin altatókkal szemben (lásd lent!) –, majd nem okoznak gyógyszerfüggőséget...
Ez azonban csak átverés, marketing fogás volt. Arra szolgált, hogy ezzel az ígérettel rávegyék az altatókat felíró orvosokat, altató írási szokásaik mielőbbi megváltoztatására. Így juttatva gyorsabban busás haszonhoz a Z-szer gyártókat és sokkal kisebb mértékben a gyógyszer forgalmazókat.
Valójában a zolpidem felfedezője, a legelső zolpidem hatóanyagú gyógyszer (Stilnox) gyártója, már a piacra vitel előtt (1992-ben!) tudhatta pávián kísérletekből, hogy a zolpidem hosszabb távon gyógyszer toleranciát, gyógyszer megvonási tüneteket, azaz gyógyszerfüggőséget okoz! Csak kisebb mértékben, mint a BZD-altatók!
Griffiths RR, Sannerud CA, Ator NA, et al: Zolpidem behavioral pharmacology in baboons: self-injection, discrimination, tolerance and withdrawal. J Pharmacol Exp Ther 1992; 260:1199
Nem a hatalmas haszonnal van a gond, hanem a fehér tabletták elhallgatott, sötét titkaival és az ebből jogosan következő: bizalom vesztéssel a gyógyszergyártók, gyógyszerek és gyógyszer felírók (orvosok) felé.
Ilyen körülmények között a gyógyszerfogyasztók egyre nagyobb táborában tapasztalható gyanakvás (non-compliance) nem csoda, hanem természetes következmény. Falfirka bölcsesség: "A bizalmat ki kell érdemelni."
Benzodiazepin (BZD) altatók régóta tudottan függőséget okoznak néhány hét (olykor nap!) után maximális terápiás dózisban is, nemhogy túladagolva
♦ brotizolam (Lendormin)
♦ cinolazepam (Gerodorm)
♦ midazolam (Dormicum)
♦ nitrazepam (Eunoctin)
♦ temazepam (Signopam)
♦ cinolazepam (Gerodorm)
♦ midazolam (Dormicum)
♦ nitrazepam (Eunoctin)
♦ temazepam (Signopam)
Megfontoltan döntsön tehát az altatók szedését, dózisát és alkalmazásuk időtartamát illetően. Mert, kedves Olvasó végül is ön dönt. Döntését alapozza a betegtájékoztatókban foglaltakra.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...