![Nyugtató-, altató-függőség és a nikotinfüggőség összefüggései](https://stresszdoktor.hu/image/blog/600x450/fixed/539.jpg)
A füstmentes alternatívák (új nikotinadagoló rendszerek: e-cigaretták, dohányhevítő rendszerek és nikotinpótlók) iparági vizsgálatok szerint kevésbé ártalmasak, kockázatosak, mint az éghető, füstölgő cigaretták.
Nézzük a párhuzamokat a régi és új nikotinadagoló rendszerek, valamint a régi benzodiazepin-adagolórendszerek, a nyugtatók és altatók között.
Nyugtató-, altató-függőség és a nikotinfüggőség - Párhuzamok
A nikotinfüggőség és a #benzodiazepin (BZD) függőség közötti párhuzamok számos ponton felfedezhetőek:
Függőség természete
Mind a nikotin, mind a #szorongásoldók és az #altatók erős függőséget okoz, ezért mindkét esetben nehéz a leszokás. Sok dohányosnak annyira komoly kihívást jelent a leszokás (megvonási tünetek, állandó kínálat, dohányos környezet, a megszokott stresszkezelési módszer stb.), hogy feladják, gondolván: „nem képesek leszokni”.
Pedig csak a kipróbált és utólag hiábavalónak bizonyuló módszer és hozzállás helyett lenne érdemes újabbal próbálkoznia.
Az addikciók (függőségek) krónikus betegségek, melyeknél teljesen normális, hogy a függőknek többször kell próbálkoznia, mire a tapasztalatai révén (tapasztalati tanulás) rájön, hogy mi lesz a számára sikeres leszokási módszer. Ennek alapfeltétele a kitartás és a feladás helyett a vissza-visszatérő másmilyen próbálkozás.
A benzodiazepin-függőség (BZD-függőség) esetében a leszokási folyamat még összetettebb. A BZD-k hosszú távú használata nemcsak fizikai, hanem pszichés függőséget is kialakít, amely tovább nehezíti, bonyolítja a sikeres leszokást.
A megvonási tünetek – például szorongás, ingerültség, álmatlanság, izomfeszültség, pánikrohamok vagy akár az epilepsziás rohamok – olyan súlyosak lehetnek, hogy sokszor ideiglenesen elveszik a krónikus BZD-szedők kedvét az újabb próbálkozástól és visszakényszerítik a pszichiátriai szerekhez.
Ezután egy időre megint benzó és/vagy Z-szer szedés következik… Aztán újabb leszokási próbálkozás... Amíg az ember meg nem találja a megfelelő segítséget és módszereket a sikeres leszokásig többször is megbillenhet, visszaeshet.
Rendkívül fontos, hogy a BZD-függők megértsék: a többszöri próbálkozás
része a gyógyulási folyamatnak, és nem a kudarc jele.
A teljes gyógyszer-leszokás hosszú és hullámzó folyamat,
ahol a visszaeséseket, megbillenéseket érdemes újabb tanulási lehetőségként
tekinteni, nem pedig a végső kudarc jeleként.
A kitartás mellett a megfelelő szakmai támogatás, fokozatos dóziscsökkentés és alternatív (pl. kognitív viselkedésterápiás) szorongáscsökkentő technikák kombinációja szükséges a sikeres leszokáshoz.
A tapasztalatok felhalmozása során a függők megtanulhatják, hogy mi működik számukra: legtöbbeknek fontos a fokozatos leszokás, másoknak a különböző terápiás technikák kombinációja, míg mások alternatív szorongásoldó eszközökben találhatnak segítséget. Az egyik kulcsfontosságú tényező a támogatói hálózat, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne adják fel a küzdelmet, és megerősítse őket abban, hogy az ismételt próbálkozás végül sikerhez vezet.
Ártalomcsökkentés, kockázatcsökkentés, helyettesítő terápiák
Az ártalomcsökkentési megközelítés a nikotin esetében – például az éghető cigaretták helyett füstmentes alternatívák használata – teljesen analóg a BZD-függőség kezelési stratégiáival, ahol alacsonyabb dózisú vagy kevésbé addiktív, benzó-helyettesítő terápiák (SSRI-k, buspiron) és pszichoterápiás önfejlesztés, meditációk, biofeedback technológiák és más nem kémiai stresszkezelések alkalmazását javasolják a benzodiazepin függőség elkerülésére.Neurobiológiai alapok
Mind a nikotin, mind a BZD az agy jutalmazási rendszereire hatnak. Csak a nikotin a nikotin-receptorokon keresztül serkenti a dopamin felszabadulását az agy „függőség-kialakító”, jutalmazási és örömérzetet központjában.A BZD-k pedig a GABA receptorokra hatva. Ez megmagyarázza, miért olyan nehéz leszokni mindkét anyagról, hiszen mindkettő mélyen befolyásolja agyunk függőségi mechanizmusait.
Hosszú távú megközelítések
A nikotinról való leszokás komoly fizikai és pszichológiai megpróbáltatásokkal, megvonási tünetekkel járhat (ingerlékenység, szorongás, álmatlanság stb.). Hasonlóan, a BZD megvonása esetén is súlyos elvonási tünetek léphetnek fel (ingerlékenység, szorongás, álmatlanság stb.).Mindkét függőség kezelésében fontos szerepe van a hosszú távú stratégiáknak, amelyek célja a megvonási tünetek enyhítése, minimalizálása esetleg elkerülése és a visszaesés megelőzése.
JAVASLATOK A NYUGTATÓSZEREK ÉS ALTATÓK OKOZTA PROBLÉMÁK CSÖKKENTÉSÉRE
A pszichiátriai szerek okozta gyógyszerfüggőségek hatékony megelőzéséhez és kezeléséhez elengedhetetlen a társadalom széleskörű oktatása és tájékoztatása.
Fontos, hogy a lakosság és az egészségügyi szakemberek is megértsék az addiktív benzodiazepinek és Z-szerek kockázatait, az alternatív, nem kémiai stresszkezelési lehetőségeket és a függőség kezelésének legjobb nemzetközi gyakorlatait.
Szükség lenne/lesz:
1. Az ambuláns, otthoni nyugtató és altató elvonást segítő, orvosokat (pszichiátert, addiktológust), klinikai szakpszichológusokat és addiktológiai konzultánsokat is foglalkoztató szakambulanciák kialakítására, pl. az Egészségfejlesztési Irodák keretében. Legyenek elérhetők hatékony leszoktató programok, amelyek kombinálják a farmakológiai terápiákat pszichológiai támogatással és alternatív terápiákkal, hogy segítsenek a nyugtató-, és altatószer-függőknek biztonságosan megszabadulni a szertől.
2. Komoly segítséget jelentene a leszokni kívánóknak, ha a legadditívabb és legjobban elterjesztett-elterjedt BZD hatóanyagcsoport, az alprazolámok (Frontin, Xanax, Helex stb.) esetében elérhetővé tennének olyan kicsi dózisú gyógyszer változatokat, amelyek a jelenleg piacon lévő törhető tabletták törésével már nem elérhetők.
2. Komoly segítséget jelentene a leszokni kívánóknak, ha a legadditívabb és legjobban elterjesztett-elterjedt BZD hatóanyagcsoport, az alprazolámok (Frontin, Xanax, Helex stb.) esetében elérhetővé tennének olyan kicsi dózisú gyógyszer változatokat, amelyek a jelenleg piacon lévő törhető tabletták törésével már nem elérhetők.
Ennek komoly gyógyszertechnológiai akadálya nem lehet, mert „csak” a tablettázást kellene megváltoztatni.
Így, ki lehetne jönni pl. felezhető 0,125 mg-os alprazolám tablettával. Akár ki lehetne dolgozni és forgalomba hozni különböző hatóanyagoknál leszokási-sorokat, hogy végre megkönnyítsék a BZD-függők lejövetelét ezekről a szerekről. Polgárbarát megoldás lenne.
3. Az egészségműveltség, egészségfejlesztés részeként a nem-gyógyszeres stresszkezelési módszerek oktatására és népszerűsítésére (online és offline kiadványok, YT videók, TV-műsorok, rádió riportok stb.).
4. A szorongással küzdő fiatalkorúaknak, fiatal felnőtteknek és idősebbeknek szóló prevenciós kampányok megalkotására és propagálására, melyek célja a kémiai stresszcsökkentők (BZD-k, alkohol, nikotin, illegális drogok) elleni küzdelem kellene, hogy legyen.
5. Államilag megfelelően finanszírozott klinikai szakpszichológusi, iskolapszichológusi és addiktológiai konzultánsi ellátás megerősítésére ill. kialakítására.
6. A benzodiazepin-függőség veszélyeivel és megelőzési lehetőségeivel összefüggésben rendszeres orvosi továbbképzések tartása, szakcikkek megjelentetése, szakmai irányelvek kiadása a legtöbb BZD-t felíró szakmák szakmai kollégiumai részéről.
7. Tudásátadó, felvilágosító kiadványok készítésére és kiadására: védőnőknek, családsegítőknek, szociális munkásoknak, nővéreknek stb.
Hashtagek:
#Nyugtatófüggőség #Altatófüggőség #Nikotinfüggőség #Gyógyszerfüggőség #MentálisEgészség #Stresszkezelés #Szorongás #StresszDoktor #EgészségesÉletmódAmennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
Pszichiáter szakorvos, life coach
gyógyszer-leszokás specialista
A társadalmi felelősségvállalás jegyében a Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője