Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Nyugtató-, altató-függőség és a nikotinfüggőség összefüggései


Nyugtató-, altató-függőség és a nikotinfüggőség összefüggései A dohányzás betiltása egyelőre valószínűtlen, ezért a dohányosok számára „módosított kockázatú alternatívákat” kezdtek árulni, amelyek a nikotinfüggőségen ugyan jottányit sem változtatnak, s ezzel biztosítják a nikotiniparnak „hűséges” (függő) fogyasztóik megtartását, de némileg csökkentik az addikción túli káros hatásokat.

A füstmentes alternatívák (új nikotinadagoló rendszerek: e-cigaretták, dohányhevítő rendszerek és nikotinpótlók) iparági vizsgálatok szerint kevésbé ártalmasak, kockázatosak, mint az éghető, füstölgő cigaretták.

Nézzük a párhuzamokat a régi és új nikotinadagoló rendszerek, valamint a régi benzodiazepin-adagolórendszerek, a nyugtatók és altatók között.



Nyugtató-, altató-függőség és a nikotinfüggőség - Párhuzamok


A nikotinfüggőség és a #benzodiazepin (BZD) függőség közötti párhuzamok számos ponton felfedezhetőek:
 

Függőség természete


Mind a nikotin, mind a #szorongásoldók és az #altatók erős függőséget okoz, ezért mindkét esetben nehéz a leszokás. Sok dohányosnak annyira komoly kihívást jelent a leszokás (megvonási tünetek, állandó kínálat, dohányos környezet, a megszokott stresszkezelési módszer stb.), hogy feladják, gondolván: „nem képesek leszokni”.

Pedig csak a kipróbált és utólag hiábavalónak bizonyuló módszer és hozzállás helyett lenne érdemes újabbal próbálkoznia.

Az addikciók (függőségek) krónikus betegségek, melyeknél teljesen normális, hogy a függőknek többször kell próbálkoznia, mire a tapasztalatai révén (tapasztalati tanulás) rájön, hogy mi lesz a számára sikeres leszokási módszer. Ennek alapfeltétele a kitartás és a feladás helyett a vissza-visszatérő másmilyen próbálkozás.

A benzodiazepin-függőség (BZD-függőség) esetében a leszokási folyamat még összetettebb. A BZD-k hosszú távú használata nemcsak fizikai, hanem pszichés függőséget is kialakít, amely tovább nehezíti, bonyolítja a sikeres leszokást.

A megvonási tünetek – például szorongás, ingerültség, álmatlanság, izomfeszültség, pánikrohamok vagy akár az epilepsziás rohamok – olyan súlyosak lehetnek, hogy sokszor ideiglenesen elveszik a krónikus BZD-szedők kedvét az újabb próbálkozástól és visszakényszerítik a pszichiátriai szerekhez.

Ezután egy időre megint benzó és/vagy Z-szer szedés következik… Aztán újabb leszokási próbálkozás... Amíg az ember meg nem találja a megfelelő segítséget és módszereket a sikeres leszokásig többször is megbillenhet, visszaeshet.

Rendkívül fontos, hogy a BZD-függők megértsék: a többszöri próbálkozás
része a gyógyulási folyamatnak, és nem a kudarc jele.
A teljes gyógyszer-leszokás hosszú és hullámzó folyamat,
ahol a visszaeséseket, megbillenéseket érdemes újabb tanulási lehetőségként
tekinteni, nem pedig a végső kudarc jeleként.


A kitartás mellett a megfelelő szakmai támogatás, fokozatos dóziscsökkentés és alternatív (pl. kognitív viselkedésterápiás) szorongáscsökkentő technikák kombinációja szükséges a sikeres leszokáshoz.

A tapasztalatok felhalmozása során a függők megtanulhatják, hogy mi működik számukra: legtöbbeknek fontos a fokozatos leszokás, másoknak a különböző terápiás technikák kombinációja, míg mások alternatív szorongásoldó eszközökben találhatnak segítséget. Az egyik kulcsfontosságú tényező a támogatói hálózat, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne adják fel a küzdelmet, és megerősítse őket abban, hogy az ismételt próbálkozás végül sikerhez vezet.
 

Ártalomcsökkentés, kockázatcsökkentés, helyettesítő terápiák

Az ártalomcsökkentési megközelítés a nikotin esetében – például az éghető cigaretták helyett füstmentes alternatívák használata – teljesen analóg a BZD-függőség kezelési stratégiáival, ahol alacsonyabb dózisú vagy kevésbé addiktív, benzó-helyettesítő terápiák (SSRI-k, buspiron) és pszichoterápiás önfejlesztés, meditációk,  biofeedback technológiák és más nem kémiai stresszkezelések alkalmazását javasolják a benzodiazepin függőség elkerülésére.
 

Neurobiológiai alapok

Mind a nikotin, mind a BZD az agy jutalmazási rendszereire hatnak. Csak a nikotin a nikotin-receptorokon keresztül serkenti a dopamin felszabadulását az agy „függőség-kialakító”, jutalmazási és örömérzetet központjában.
A BZD-k pedig a GABA receptorokra hatva. Ez megmagyarázza, miért olyan nehéz leszokni mindkét anyagról, hiszen mindkettő mélyen befolyásolja agyunk függőségi mechanizmusait.
 

Hosszú távú megközelítések

A nikotinról való leszokás komoly fizikai és pszichológiai megpróbáltatásokkal, megvonási tünetekkel járhat (ingerlékenység, szorongás, álmatlanság stb.). Hasonlóan, a BZD megvonása esetén is súlyos elvonási tünetek léphetnek fel (ingerlékenység, szorongás, álmatlanság stb.).

Mindkét függőség kezelésében fontos szerepe van a hosszú távú stratégiáknak, amelyek célja a megvonási tünetek enyhítése, minimalizálása esetleg elkerülése és a visszaesés megelőzése.

 

JAVASLATOK A NYUGTATÓSZEREK ÉS ALTATÓK OKOZTA PROBLÉMÁK CSÖKKENTÉSÉRE


A pszichiátriai szerek okozta gyógyszerfüggőségek hatékony megelőzéséhez és kezeléséhez elengedhetetlen a társadalom széleskörű oktatása és tájékoztatása.

Fontos, hogy a lakosság és az egészségügyi szakemberek is megértsék az addiktív benzodiazepinek és Z-szerek kockázatait, az alternatív, nem kémiai stresszkezelési lehetőségeket és a függőség kezelésének legjobb nemzetközi gyakorlatait.


Szükség lenne/lesz:

 
1. Az ambuláns, otthoni nyugtató és altató elvonást segítő, orvosokat (pszichiátert, addiktológust), klinikai szakpszichológusokat és addiktológiai konzultánsokat is foglalkoztató szakambulanciák kialakítására, pl. az Egészségfejlesztési Irodák keretében. Legyenek elérhetők hatékony leszoktató programok, amelyek kombinálják a farmakológiai terápiákat pszichológiai támogatással és alternatív terápiákkal, hogy segítsenek a nyugtató-, és altatószer-függőknek biztonságosan megszabadulni a szertől.

2. Komoly segítséget jelentene a leszokni kívánóknak, ha a legadditívabb és legjobban elterjesztett-elterjedt BZD hatóanyagcsoport, az alprazolámok (Frontin, Xanax, Helex stb.) esetében elérhetővé tennének olyan kicsi dózisú gyógyszer változatokat, amelyek a jelenleg piacon lévő törhető tabletták törésével már nem elérhetők.

Ennek komoly gyógyszertechnológiai akadálya nem lehet, mert „csak” a tablettázást kellene megváltoztatni.

Így, ki lehetne jönni pl. felezhető 0,125 mg-os alprazolám tablettával. Akár ki lehetne dolgozni és forgalomba hozni különböző hatóanyagoknál leszokási-sorokat, hogy végre megkönnyítsék a BZD-függők lejövetelét ezekről a szerekről. Polgárbarát megoldás lenne.

3. Az egészségműveltség, egészségfejlesztés részeként a nem-gyógyszeres stresszkezelési módszerek oktatására és népszerűsítésére (online és offline kiadványok, YT videók, TV-műsorok, rádió riportok stb.).

4. A szorongással küzdő fiatalkorúaknak, fiatal felnőtteknek és idősebbeknek szóló prevenciós kampányok megalkotására és propagálására, melyek célja a kémiai stresszcsökkentők (BZD-k, alkohol, nikotin, illegális drogok) elleni küzdelem kellene, hogy legyen.

5. Államilag megfelelően finanszírozott klinikai szakpszichológusi, iskolapszichológusi és addiktológiai konzultánsi ellátás megerősítésére ill. kialakítására.

6. A benzodiazepin-függőség veszélyeivel és megelőzési lehetőségeivel összefüggésben rendszeres orvosi továbbképzések tartása, szakcikkek megjelentetése, szakmai irányelvek kiadása a legtöbb BZD-t felíró szakmák szakmai kollégiumai részéről.

7. Tudásátadó, felvilágosító kiadványok készítésére és kiadására: védőnőknek, családsegítőknek, szociális munkásoknak, nővéreknek stb.
 

Hashtagek:

#Nyugtatófüggőség #Altatófüggőség #Nikotinfüggőség #Gyógyszerfüggőség #MentálisEgészség #Stresszkezelés #Szorongás #StresszDoktor #EgészségesÉletmód



Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!


Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!


Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...



Dr. Kopácsi László
Pszichiáter szakorvos, life coach
gyógyszer-leszokás specialista

A társadalmi felelősségvállalás jegyében a Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője

 

 Kapcsolódó anyagok
Bejegyzések
Szavazás
Benzodiazepin (BZD) szedési kérdőív
1. Kitől kapta az első doboz benzodiazepin (BZD) típusú "nyugtatót" (Frontin, Xanax, Helex, Rivotril, Seduxen, Loranxil stb.)?
háziorvos
1275 szavazat (31%)
rokon
372 szavazat (9%)
munkatárs
86 szavazat (2%)
pszichiáter
2085 szavazat (51%)
belgyógyász
116 szavazat (3%)
mentős
16 szavazat (0%)
sürgősségi
97 szavazat (2%)
szomszéd
61 szavazat (1%)
2. Mennyi ideig szedte, mióta szed folyamatosan benzodiazepint? (Bármilyen benzodiazepint, ha történt közben gyógyszerváltás, a teljes, összes időtartamot jelezze.)
1-7 nap
206 szavazat (5%)
1-2 hét
120 szavazat (3%)
3-4 hét
144 szavazat (4%)
1-3 hónap
330 szavazat (8%)
4-6 hónap
227 szavazat (6%)
7-12 hónap
364 szavazat (9%)
2-3 év
559 szavazat (14%)
4-5 év
428 szavazat (10%)
6-10 év
549 szavazat (13%)
11-15 év
493 szavazat (12%)
16-20 év
688 szavazat (17%)
3. Miért kapta, kérte a „nyugtatót”? Mit érzett akkor a leggyötrőbb panaszának?
feszültség, idegesség
1550 szavazat (22%)
ingerlékenység, düh
298 szavazat (4%)
állandó aggódás
778 szavazat (11%)
pánikroham
1827 szavazat (26%)
lehangoltság, örömtelenség
755 szavazat (11%)
alvászavar
1237 szavazat (17%)
egyéb
390 szavazat (6%)
családi konfliktus (gyermek)
238 szavazat (3%)
4. Mi lehetett panaszai hátterében?
családi konfliktus (élettárs, házastárs)
1049 szavazat (10%)
családi konfliktus (szülők)
549 szavazat (5%)
családi konfliktus (gyermek)
226 szavazat (2%)
családi konfliktus (anyós, após)
99 szavazat (1%)
munkahelyi stressz
1224 szavazat (12%)
munkanélkülivé válás
226 szavazat (2%)
pénzügyi gondok
530 szavazat (5%)
betegség
805 szavazat (8%)
haláleset
545 szavazat (5%)
gyermekkori trauma
582 szavazat (5%)
gyógyszermellékhatás
90 szavazat (1%)
"megfelelési kényszer”
935 szavazat (9%)
rossz önértékelés
769 szavazat (7%)
csekély önbizalom
810 szavazat (8%)
úgy éreztem, nem tudok NEM-et mondani
354 szavazat (3%)
kerültem a konfliktusokat
392 szavazat (4%)
nem voltam elég kitartó
153 szavazat (1%)
nem voltak megbízható „segítőim”, akikre számíthattam volna
441 szavazat (4%)
féltem önmagamat megmutatni, kitárni
300 szavazat (3%)
nem tudom
560 szavazat (5%)
5. Rákérdezett a gyógyszert felíró orvos a lehetséges kiváltó okokra?
Igen
2553 szavazat (62%)
Nem
1264 szavazat (31%)
Nem orvostól kaptam, kapom a gyógyszert.
291 szavazat (7%)
6. Amikor kezelőorvosa először írt fel „nyugtatót” elmondta, hogy:
Panaszai hátterében számos külső és belső stresszor (kiváltó ok) meghúzódhat, melyeket érdemes lenne akár külső segítséggel megoldani, mint elfedni vegyületekkel. Ezek arra szolgálnak, hogy felhívják a figyelmét: VALÓDI MEGOLDÁSRA LENNE SZÜKSÉG.
926 szavazat (23%)
Nemcsak receptköteles gyógyszerek léteznek. Elérhetőek vénynélkül kapható (gyógynövény hatóanyag tartalmú, ill. homeopátiás) szerek is, netán ajánlott is ezek közül valamit.
172 szavazat (4%)
A gyógyszerfüggőség veszélye miatt, és mert a gyógyszerek amúgy sem megoldások, csak 1 dobozzal fog felírni, a legkisebb dózisban, és csak a lehető legkevesebbszer szedje. Aztán, ha ez nem lenne elég, majd tovább küldi szakorvoshoz.
429 szavazat (10%)
A benzodiazepinek veszélytelenek. Nyugodtan szedheti bármeddig: „mindenki szedi ezeket”.
1579 szavazat (38%)
Semmiképpen sem szabad szedésük idején alkoholt fogyasztani.
710 szavazat (17%)
Nem orvostól kaptam, kapom a gyógyszert.
291 szavazat (7%)
7. Mit tett kezelőorvosa, amikor felkereste, hogy elfogyott az első doboz „nyugtató”?
Megkérdezte, hogy nem csökkent-e a tabletták hatékonysága az elmúlt hetekben (gyógyszer tolerancia)?
82 szavazat (2%)
Érdekelte, hogy úgy szedtem-e a „nyugtatókat”, ahogy javasolta? Nem szedtem-e belőlük többet? Vagy: nem féltem-e bevenni őket?
319 szavazat (8%)
Érdeklődött, hogy képesnek érzem-e magam a "nyugtató" elhagyására? (És, amikor "nem"-et válaszoltam, a recept felírás helyett külsős szakembert ajánlott.)
63 szavazat (2%)
Komolyabb érdeklődés, ill. a potenciális mellékhatásokról való tájékoztatás nélkül újból felírta.
1610 szavazat (39%)
Be sem kellett mennem hozzá, a BZD receptet kiadta az asszisztense, ill. felírta a "felhőbe".
632 szavazat (15%)
Nem is volt ott, de az előre aláírt vényeket odaadták.
98 szavazat (2%)
Veszélytelenebb szert és/vagy más feszültség csökkentési módszert (stresszkezelés, konfliktuskezelési tréning, asszertív tréning, relaxáció, mozgás stb.), valódi öngondoskodást ajánlott.
102 szavazat (2%)
Beszélgettünk a terápia hatékonyságáról. Pár kérdéssel megpróbálta felmérni, hogy okozott-e a "nyugtató" gyógyszerfüggőséget.
134 szavazat (3%)
Megbeszéltük a lépcsőzetes BZD leállítás részleteit.
131 szavazat (3%)
Tovább küldött pszichiáterhez (mert megbeszéltük, hogy valószínűleg hosszabb távon lesz gyógyszerre szükség).
449 szavazat (11%)
Klinikai szakpszichológust (pszichoterápiát) ajánlott, hogy „beszélgessek valakivel”.
161 szavazat (4%)
Önfejlesztő könyveket, weboldalakat, appokat javasolt.
35 szavazat (1%)
Valamilyen általa forgalmazott készítményt kínált fel megvételre.
13 szavazat (0%)
Nem orvostól kaptam, kapom a gyógyszert.
278 szavazat (7%)
38250 szavazat összesen

 Hozzászólások
Hozzászólás szövege
Ellenőrző kód

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

facebook

 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb