
Pszichiátriai rendeléseimen és életvezetési tanácsadásaimon, nap mint nap tapasztalom, hogy a stresszt – pontosabban a distresszt, negatív stresszt – számtalan mítosz lengi körül. Most a 6 legfontosabbat próbálom meg eloszlatni, mert, ha jobban megérti a distresszt okozó problémákat, hatékonyabban veheti fel a harcot ellenük. Nézzük meg sorjában, 1-1 blog bejegyzésben, mik ezek a boldogtalanná tevő, önsorsrontó hiedelmek!
ELSŐ TÉVHIT: Félelmeim ellen nem tehetek semmit… képtelen vagyok bármit tenni ellenük...
„A lehetetlen nem tény, hanem vélemény.”
Muhammad Ali
Pszichiátriai és life coach konzultációim során meglehetősen gyakran találkozom ezzel a tévedéssel, negatív meggyőződéssel. Annak, hogy minden embernek, sőt élete során ugyanannak az egyénnek is, más és más élethelyzetek (stresszorok) okoznak distresszt - egyszerű oka van... Miként lehetséges az, hogy ami gyomorgörcsöt vált ki, leizzasztja, megrémiszti az egyikünket, az biztos, hogy örömöt szerez, a siker reményével kecsegtet másokat? Az emberek egy része, az optimisták, született mázlisták? A többiek pedig pesszimisták maradnak életük végéig? Mi különbözteti meg a sikerest, a sikertelentől? Képesek vagyunk-e tudatosan hozzáállásunkat alakítani? Nos, ezekről a kérdésekről szól az első bejegyzés.
Azt, hogy egy külső stresszor pozitív vagy negatív stresszreakciót vált-e ki valakiben, azt döntő mértékben a hozzáállása határozza meg. A fejleszthető, céljaihoz optimalizálható attitűdje!
Ha egy élethelyzettől már előre "sangol" (aggódik, retteg, fél), és hagyja, hogy a spontán automatikus negatív gondolatok (SANG-ok) negatív irányba sodorják érzéseit, akkor biztos lehet, hogy pillanatokon belül meg is jelenek a negatív stresszválasz testi, érzelmi, gondolati és viselkedéses jelei. Azok az igen kellemetlen panaszok, amelyek némi belső munkával fokozatosan csökkenthetők, majd megszüntethetők. Hogyan?
A titok nyitja, legyen szó akár agorafóbiás félelmek, akár gyógyszer-elhagyáskor bevillanó, a megvonási tünetektől való félelem legyőzéséről, a következőkben rejlik:
♦ HELYZET ÁTMINŐSÍTÉSE (átkeretezés)
♦ TÜRELMES, LÉPCSŐZETES FEJLŐDÉS
♦ REÁLIS CÉLKITŰZÉSEK
♦ KITARTÁS
Mindenki csak akkor és addig fél, tart valamitől, amikor és amíg azt félelemtelinek, megoldhatatlan problémának minősíti! (Lásd: "nem tehetek semmit... képtelen vagyok bármit tenni ellene / érte...") Amikor belenyugszik abba, hogy a megkérdőjelezetlenül hagyott SANG-ok, a „biztos” kudarc érzését "vetítsék előre", aztán katasztrofizáló "belső mozifilmje" miatt elkerüli azokat a helyzeteket, amiknek lépcsőzetes kipróbálása, a valós megmérettetés, fokozatos fejlődéshez vezethetne - komoly csapdába kerül.
Félve attól, hogy utólagosan beteljesül a "rossz előérzete", "jóslata" - voltaképpen a SANG-ja. Félve a lehetséges sikertelenségtől, biztos sikertelenségre ítéli magát! Hiszen elkerülve a stresszhelyzetnek minősített kihívást, esélyt sem ad magának a fokozatos fejlődésre. Az elkerülő magatartás miatt nem fejlődhet a sikeres megküzdésig sikerről-sikerre, lépcsőzetesen.
"Mozifilm", "belső mozizás", "vetítés"... - figyeli a képeket? A maga döntésein múlik, hogy félelmei foglya, passzív nézője marad-e saját életének, vagy felismeri, hogy a maga előtt lepergő, maga által választott "mozifilmek" "MOZIGÉPÉSZE" is maga!
Sikeres előrelépésedhez a következő, 5 lépéses átkeretezési folyamatot javasolom:

Már csak arra van szükség, hogy leírja magának azt a 3 legfontosabb vágyat, amit már réges-régóta meg szeretett volna oldani, de mindeddig, a félelmei hatása alatt a megvalósítást csak halogatta. Most már tudja, hogy azért szöszölt idáig, mert önkényesen „megoldhatatlannak”, megoldhatatlan problémának (!) minősített egy helyzetet, és ezért lemondott a "hiábavalónak minősített" próbálkozásokról!
A fent ábrázolt átkeretezési folyamat segítségével fogjon hozzá a megvalósításhoz minél hamarabb! Hiszen tudja: „A lehetetlen nem tény, hanem vélemény.” /Muhammad Ali
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, ossza meg a Benzo blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
![]() |
Kérem, ![]() |