Világosan és mellébeszélés nélkül elmagyarázza, hogy milyen cselekedetekre, milyen válaszreakciók várhatók, és hogyan tudjuk magunkhoz ragadni az irányítást.
Ha elolvassa ezt a könyvet, kedvező fordulatot vesz az élete, nem kell szenvednie az őrjítő alakoktól!
Dr. Paul Hauck
Hogyan bánjunk az őrjítő alakokkal?
A mindennapi élet kihívásai
(Bioenergetic Kft. 1999)
A munkahelyi stressz gyakori forrásai ezek az őrjítő alakok (olykor valódi "vérszívók" pszichopaták).
Hol főnökök, hol "kollégák", hol nehéz ügyfelek képében jelennek meg. A munkahelyi zaklatás és munkahelyi erőszak specialistái ők. Amennyiben megkeserítik az életét, érdemes elolvasnia ezt a könyvet.
Tartalom
Köszönetnyilvánítás 7Bevezetés 11
A hiba bennünk van 13
Okostónik 29
Brutális bunkók 53
Az erőszakos nyafogók 75
Az önpusztítók 89
Slendriánok, precízkedők, különcök 107
Összegzés 121
Hivatkozások és ajánlott olvasmányok
További Paul Hauck könyvek
Paul Hauck számos könnyed könyve jelent meg nehéz témákban a Park Könyvkiadó Hétköznapi Pszichológia sorozatában. Pl.:
Légy jó önmagadhoz!
"Könyvemben nekigyürkőzöm - mondja Dr. Hauck, a híres pszichológus -, hogy megtanítsalak: hogyan győzheted le az önelhanyagolás rémét. Kioktatlak a felvilágosult önérdekérvényesítés művészetére. Hogy lehetetlenre vállalkozom? Hogy túl nagy a falat? Nahát akkor légy olyan szíves, kérdezd meg magadtól a következőt: mi különbözteti meg azokat, akik boldogan élnek és megvalósítják önmagukat - azoktól, akik nem? Valami különleges tehetség, amely a szerencsésekkel veleszületik, a pechesekkel nem? Egy fenét. Hisz ők is csak emberek!
Akibe átlagos értelem és némi gyakorlati érzék szorult, az kezébe tudja venni az életét, és viszi valamire. Könyvemben felsorolok néhány pofonegyszerű irányelvet, és ha követed őket, te is képes leszel rá. Az égvilágon semmi szükség arra, hogy magad légy a önmagad legádázabb ellensége!"
Mélyponton - Hogyan másszunk ki a depresszióból?
"Ez a könyv mindenkihez szól, akire néhanapján rátör a depresszió, vagy akinek depressziós emberekkel kell együtt élnie vagy dolgoznia. Gyakorlati tanácsokat is ad: hogyan legyünk úrrá borongós korszakainkon, hogyan rövidítsük le ezeket a periódusokat.
Dr. Hauck, a Hétköznapi pszichológia sorozat több sikeres kötetének (A féltékenység, Légy jó önmagadhoz stb.) szerzője, a lelki eredetű depresszió három fő okozóját vette bonckése alá: az önvádat - saját viselkedésed éles kritikáját, ami elkerülhetetlenül lelkifurdaláshoz vezet; az önsajnálatot - amikor azért szakad meg a szíved, mert a világ méltánytalanul bánik veled; és a mások sajnálatát - amikor a kelleténél jobban azonosulsz azokkal, akiket az ág is húz, s ezenközben az ő bajukkal még tetézed a magadét."
Így szeress, hogy szeressenek! - A boldog párkapcsolat titka
Mindenki szeretni akar valakit és szeretet vár cserébe. Mégis annyian küszködünk nehézségekkel e téren. Miért romlanak el kapcsolataink? Dr. Paul Hauck azt állítja új könyvében, hogy a szeretetről és szerelemről alkotott romantikus elképzeléseink könnyen tévútra vezethetnek minket. A kedvesség, a türelem és a tolerancia mind kevés a szeretethez és szerelemhez.
Jobb lesz a kapcsolatunk, ha nemcsak a másik érdekeit tartjuk szem előtt, de arra is odafigyelünk, hogy nekünk mi kell; ha nemcsak adunk, de kapni is akarunk. Tanácsot ad arra, hogyan győzzük le a különböző frusztrációkat, és hogyan kerüljük el azokat az irracionális gondolatokat, amelyek gyakran vezetnek "szerelmi rendellenességekhez".
Dr. Hauck gyakorlatias, olvasmányos és egyben szórakoztató könyve mindenkinek segítségére lehet abban, hogyan javítsa meg kapcsolatait. Útmutatóul szolgál egy boldogabb, teljesebb élethez.
Csak a baj van velük? - Hogyan neveljünk kiegyensúlyozott gyerekeket
Mindannyian úgy szeretnénk felnevelni gyerekeinket, hogy boldog, magabiztos emberekké váljanak, és a lehető legtöbbre vigyék az életben. De ők bizony ezt néha nehezen hagyják... A legtöbb szülőnek szüksége van időnként valamilyen útmutatásra.
Paul Hauck könnyed stílusban megírt könyve arról tanúskodik, hogy nagyon is jól ismeri azokat a problémákat, amelyekkel a szülők nap mint nap szembekerülnek. A racionális-emotív (a logikára és az érzelmekre egyaránt építő) terápia elméletéből kiindulva Hauck számos példával bizonyítja, hogy módszere valóban beválik. Hiszen egyszerű és logikus.
A féltékenység - Mi az oka és hogyan győzzük le
"Uram, vigyázz, hogy féltékeny ne légy!
A zöldszemű szörny csak kacag az étken,
Amelyből él. Ki szarvát tudva hordja,
S a nőbe nem szerelmes, boldog az.
De jaj, mily gyötrő perceket darál, ki
félt és szeret, gyanakszik és imád!"
- inti Othellót Jago.
Othello előtt is ismerték persze a "zöldszemű szörnyet", a leggyötrőbb érzések egyikét, és a jobb sorsra érdemes velencei mór tragédiája óta is hányak és hányak vesztét okozta már az - okkal, ok nélkül - táplált féltékenység.
Dr. Paul Hauck, a népszerű amerikai pszichiáter és "lelki tanácsadó" gyakorlati gyógymóddal szolgál a féltékenység ellen - annak is, aki érzi, annak is, aki tűri.
Olvasmányos, szellemesen csevegő formában közli nagyon is megszívlelendő mondanivalóját - s remélhetőleg haszonnal forgatja majd boldog-boldogtalan!
Mitől jó a házasság?
Ne a másikat vádold, ha boldogtalan vagy! – tanácsolja könyvében a szerző. Érdemes megfogadni, s amennyire a mi viszonyaink közt lehetséges, alkalmazni.
Nem csupán a házasságunk, a kapcsolataink válhatnak harmonikusabbá, hanem mi magunk is, ha – jobb későn, mint soha! – önmagunkat vizsgáljuk meg és alakítjuk át, hogy alkalmasak legyünk a boldogságra.
Föl a fejjel! - A kisebbrendűségi érzés leküzdése
Mindannyian féltünk már attól, hogy megszól a szomszéd, kinevetnek a kollégáink, nyakunkra nő a gyerekünk, elhagy, akit szeretünk.
Félelmünkben aztán hibát hibára halmozva rendszerint sikerül is elérnünk, hogy legsúlyosabb aggodalmaink jogosnak bizonyuljanak. Ha megtanulnánk önmagunk szüntelen bírálgatása nélkül élni, sokkal könnyebben viselnénk az élet valódi terheit. Dr. Paul Hauck, a Hétköznapi pszichológia sorozat több sikeres kötetének (A féltékenység, Légy jó önmagadhoz stb.) szerzője meggyőz arról, hogy minden viselkedésformánkat tanultuk, s ha nem működik, csakis rajtunk áll, hogy változtassunk rajta.
Fő a nyugalom! - Hogyan küzdjük le frusztrációnkat és dühünket?
Mi történt volna, ha Mrs. Baker visszafelesel alkoholista férjének, amikor az, a kocsmából hazatérve, beleköt? Nem sok: mindösszesen is csak folytatódtak volna a házaspár közti, immár harminc éve szokásos veszekedések.
És mi történt volna, ha Mr. Hogan továbbra is hagyja, hogy a felesége és a gyerekei életmódja megakadályozza, hogy este kilenckor pizsamában közlekedjék a saját házában? Szintúgy, nem sok: mindösszesen is csak folytatódott volna egy család meg nem értéssel, ingerültséggel és dühvel teli élete.
Ám mindkét esetben közbelépett Dr. Hauck és javaslatai nyomán lehetővé vált, hogy Mrs. Baker tárgyilagosan lássa a férje s az önmaga állapotát, s hogy Mr. Hogan következtessen a sarkára álljon. Saját érdekükben persze; s ami nem mindegy: megtanulva, hogyan küzdhetik le az életüket tönkretevő, célját tekintve egyáltalán nem kifizetődő dührohamokat.
Ugye, ismerősek a helyzetek, kedves olvasó?! Van belőlük több is e könyvben, melyekhez Dr. Hauck igen egyszerű, földhözragadtnak tűnő módszert ajánl: ismerd föl az igazi érdekedet, és aztán annak megfelelően cselekedj!