
Ugyanabban a környezetben azok, akik 6 órát, vagy kevesebbet alszanak 4,2-szer nagyobb eséllyel lesznek influenzásak (!), mint akik legalább 7 órát alszanak. Az alvás ugyanis csökkenti a distresszt, s ezzel javítja az immunfunkciókat. Ez pedig - most, hogy beköszöntött az ősz - bármilyen felső légúti fertőzés esetén jól jöhet.
Tehát, miként leszünk képesek elkerülni egy átmeneti alvászavar krónikussá válását, ráadásul: nem-gyógyszeres módszerekkel?
Javaslatok azoknak, akik:
♦ csak pár napja (!) alszanak rosszul, és/vagy keveset;
♦ alvászavaruk hátterében nem valamilyen testi betegség (obstruktív alvási apnoe szindróma, angolul: OSAS, szívelégtelenség, fájdalom stb.), vagy
♦ valamilyen alvászavart okozó gyógyszer használata (antidepresszánsok, egyéb szerek, szedése, ill.
♦ altatók gyors elhagyása) áll.
Hogy miért érdemes elegendő időt aludni, korábban már tárgyaltuk. Miként azt is: mik az alvászavar csalhatatlan jelei? Szóval, hogyan kerülhető el egy krónikus alvászavar? Mit érdemes "tiltó listára" tennünk.
1. Szundi gomb használata
Az ember elsőre azt gondolná, hogy nincs boldogítóbb, mint a szundi gomb megnyomásával kapni még 5-10 ajándék percet a tovább alváshoz. Azt gondolná, hogy a hasznossága miatt adták hozzá ezt a funkciót az órákhoz és ébresztős mobiltelefonokhoz. Azt gondolná… Pedig nem így van.
Igény volt rá, de nem megalapozott. Az az ébresztés utáni pár perc, nem ad plusz energiát a naphoz. Valójában félálomban múlik el, ami sem pihenésre, sem ténykedésre (reggeli összekészülődésre) nem jó. Tehát inkább időpazarlás.
JAVASLAT:
Ha tényleg többet szeretne pihenni:
♦ ne ébresztesse fel magát 10-15 perccel a tervezett felkelés előtt. Aludjon inkább egyben addig, amíg van ideje, amíg tényleg ki nem kell kászálódni a meleg kuckóból.
2. Visszaalvás
Vannak, akik egy átvergődött, vagy túl rövidnek bizonyuló éjjel után észlelve, hogy milyen fáradtak, teljesítményük mennyire lecsökkent, mennyivel többet tévesztenek – felhívják a Főnöküket és szabadságot vesznek ki. Aztán reggeli után visszafekszenek, ágyikójukba…
Azzal a feltételezéssel (hipotézissel) az agyukban, hogy bepótolhatják az éjszakai nem alvást 9 és déli 12 között. Csábító a gondolat, de rossz ötlet, mert megbontja, felborítja a természetes alvás ciklust.
Az ember ősidők óta: „nappali életmódot” folytató élőlény. Így ketyeg a belső, biológiai órája* az agyban. Nappal aktív, éjjel pihen, és ezt az elmúlt évtizedek felfordult világa sem tudta megváltoztatni. Jobb, ha megbékélünk ezzel, alkalmazkodunk hozzá, és nem próbáljuk áttörni, megerőszakolni.
JAVASLAT:
Ezek is segítenek visszatéríteni az alvás-ébrenlét ciklusát a testhezálló pályára.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás jegyében
Blogspot