
Önreflexióval kezdem. Miközben írom a Benzó blogot, önkritikusan meg kell állapítanom, gyakran magam sem alszom eleget. Tegnap igen, és íme, kreatívabb is vagyok…
Viszont - uszkve 10 éve - egy pár másodperces mikroalvás majdnem kioltotta az életem. Autópályán, mosonmagyaróvári rendelésemre sietve bóbiskoltam el 130-al… Még jó, hogy ott volt a szalagkorlát... Azonnal beugrott: "Lassíts! Még egyszer ekkora mázlid nem lesz."
Miután túl voltam az ilyenkor szokásos "pánikrohamon" (akut stressz reakció), az okokat elemezve, amely hosszú távú kockázati tényező fölött hatalmam volt, afelől azonnal döntöttem.
Akkor már évek óta, 70 km-re jártam kocsival nap, mint nap, sokszor hétvégén is rendelni. Házvásárlás előtt álltunk, egyedüli kereső voltam a Családban...
A baleset is a költözés napján történt, mert két nagyobb fuvar között még becsülettel "leugrottam" rendelni. Meleg is volt, kávét, üdítőt sem volt időm bekészíteni, az ebéd is elmaradt, előtte nap éjfélig pakoltunk, nem működött a rádió az autóban, időzavarban voltam... Nem csoda, hogy bekövetkezett. "Addig jár a korsó a kútra..."
Napokon belül rátaláltam a Kamilla Patikára, és még a héten feladtam a hirdetést, hogy pszichiátriai magánrendelésem rövidesen Győrbe költözik…
Szóval, miért érdemes éjszakánként elegendő időt pihenni?
Mert jó..., csökken a distressz (negatív stressz)
Az alvás az egyik leggyorsabb és legalaposabb stresszcsökkentő! Az élővilágnak évmilliókon keresztül csak a nappali pihenés és az éjszakai alvás adott lehetőséget a mindennapi megújulásra (stressz kezelésre).
Éppen ezért, amit most az alvás jótékony hatásairól leírok az az összes stresszkezelési módszerre igaz! Az elegendő alvás csak egy ezek közül.
1. Javul a memória (csökken a figyelemzavar, javul a koncentráció)
Ördögi kör… Ha nem alszunk eleget, kevesebb időt tud fordítani az agyunk arra, hogy az ébren megjegyzett ismeretek, történések átíródjanak a hosszú távú, tartós memóriába. De, a nappali megjegyzés is sérül a fáradt (!), feszült, dekoncentráltság miatt. A rövidebb éjjelen aztán a nyugodt állapotban érzelmileg felejtésre ítélt, sutba vágandó történések sem merülhetnek el a süllyesztőbe, hiszen még az ágyban is állandóan ezeken agyalunk (sangolunk).
„Aludjunk rá egyet…” – imádom a magyar közmondásokat!
2. Könnyebb a tanulás (megjegyzés + visszaadás = eredményesség)
Nem tud összpontosítani? Órák óta hiába ül a tankönyvek és jegyzetek felett? A fenébe kívánja az egészet? Nem csoda, ha nem aludt eleget...
Rossz szokásunk, hogy az év közbeni tanulásra nem hagyunk elég időt, mert azt hisszük, hogy vizsgaidőszakban majd, koffeinnel felturbózva, éjjel-nappal tanulással behozzuk a lemaradást.
Most már Ön is tudja: csak városi legenda ez. A megfelelő mentális teljesítményhez (motiváltság, öröm, stb.) megfelelő alvás kell.
Elegendő mennyiségű, minőségű és mélységű alvásra van szükség az optimális tanuláshoz. Szaknyelven emlékezeti konszolidációnak hívják ezt az idegrendszeri, neuronális folyamatot. A közvetlen tapasztalásból - normális esetben -, a tartós emlékezetbe történő átmenet során rövidtávú emlékek jönnek létre. Enélkül nincs tartós tanulást.
3. Kevesebb a baleset
Csökken a közlekedési balesetek elszenvedésének valószínűsége…
A vezetés közben elalvó sofőrök világszerte rengeteg halálos és súlyos kimenetelű közlekedési balesetet okoznak.
Nekem csak az autóm sérült… és szerencsére egyedül utaztam a kocsiban. Nem szeretem a szerencsére bízni az életemet, ezért változtattam tudatosan.
Csökkenne más is. Például, ha a kórházi és háziorvosoknak kevesebb ügyeletet kellene adniuk, vagy kevesebb munka (distressz, negatív stressz) jutna az ügyeleti időszakokra, másnap jobb döntéseket tudnának hozni, jobbak lennének a műtőben...
4. Javul a közérzet
Az alvás nem hangulatjavító, de a közérzetre mindenképpen jó hatással van. Javul az örömképesség, kreativitás, motiváltság, életkedv és lendület. A krónikus kialvatlanság idővel éppen ezeket emészti fel.
Néhány pocsék éjszaka után, először mindenki szomorú, stresszes, dühös és fáradt lesz. Aztán, ha nem sikerül megoldani az alvászavar kiváltó okát, mert nem néz vele szembe az ember, vagy nem hajlandó meghozni a szükséges áldozatot, áldozattá válik...
Depresszió, vagy szorongásos zavar (pánik, agorafóbia, hipochondria, generalizált szorongás, stb.) alakulhat ki nála.
5. Könnyebb a fogyás
Ha kevesebbet alszunk, napi 6 óránál egy éjszaka, több zsír rakódik le. Testünk vészreakcióba (stressz reakció!) kapcsol: tartalékolni kezd.
Megváltozik az étvágyunk, mohóbbá válunk (stresszevés). Keressük (vágycsökkentő, stresszcsökkentő magatartás) a nagyobb kalóriatartalmú, szénhidrátban, zsírokban gazdag, magas zsírtartalmú és magas cukortartalmú élelmiszereket.
Életkortól és egyéni adottságoktól függ, hogy kinek mennyi éjszakai alvásra van szüksége. Egy felnőttnek átlagosan napi 7-8 óra alvás kell ahhoz, hogy szervezete ne vész-üzemmódban, distresszben dolgozzon.
Ha ennél kevesebbet alszunk, szervezetünk túl sok inzulint (hiperinzulinémia → hasnyálmirigy kimerülés → inzulin-függő diabétesz /IDDM/), és étvágy meghatározó hormonokat termel.
Folytatás következik!
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...