Túlzott mértékét és alaptalan voltát a szenvedő is érzi, de szabadulni tőle nem tud, pontosabban egyelőre nem tudja, hogy, miként tud majd. Ez okozza szenvedésnyomását.
A fóbiák nők körében a leggyakoribb szorongásos betegségek. Férfiaknál pedig a 2. leggyakoribb pszichiátriai betegségek. Kétszer annyi nőt érintenek, mint férfit. Jellemzően gyermekkorban, vagy serdülőkorban alakulnak ki, és hatékony kezelés, öngyógyítás nélkül egész életünkben megmaradnak.
Most a legelterjedtebb fóbiákat tekintjük át röviden.
A legelterjedtebb fóbiák
Szituációs fóbiák
szociális fóbia, agorafóbia (klausztrofóbia), akrofóbia (magasság iszony), eritrofóbia (elpirulástól való félelem), dentálfóbia (fogorvosi beavatkozástól való iszony), hidrofóbia (vízbemerülés iszony), astrafóbia (dörgés-villámlás fóbia), emetofóbia (hányástól való félelem), aviofóbia (repüléstől való félelem), diszmorfofóbia (testi hiba), tokofóbia (szüléstől való félelem), autofóbia (elszigeteltségtől, egyedülléttől való félelem), stb.
Állatfóbiák (zoofóbiák)
arachnofóbia (pókiszony), apifóbia (félelem méhektől), herpetofóbia (hüllők), ornitofóbia (madár fóbia), kinofóbia (kutyafóbia), ailurofóbia (macskafóbia), stb.
Öngyógyítás v. kezelés
Öngyógyító stresszkezelés (self-help)
Enyhébb panaszok esetén elegendőek lehetnek a következő önsegítő technikák.
♦ Elkerülő magatartás: a félt élethelyzetek, állatok kerülése, amennyiben lehetséges és ésszerű.
♦ Figyelemelterelés
♦ Relaxációs módszerek:
♦ mélylégzés (hasilégzés)
♦ zacskós légzés
♦ progresszív relaxáció
♦ imagináció (vizualizáció).
♦ relaxatív beszéd (Kopácsi-féle)
♦ Gondolat STOP technika: kezdetleges kognitív-viselkedés terápiás eljárás, mely segíthet a szorongás megfékezésében, a jövőre vonatkozó negatív jóslatok megállításában. (Spontán Automatikus Alaptalan Negatív Gondolatok, SAANG-ok) megállításában.
Amikor elkezdene pánikolni, kiáltson magára, mintha egy kívülálló lenne: Stop! Gondolat STOP! Először hangosan, majd ha hat, egyre halkabban térítse a megfelelő kerékvágásba gondolatait.
♦ Gyógynövény készítmények
Kezelés
Amennyiben a fóbia az öngyógyítás ellenére, továbbra is jelentősen korlátozza valaki mindennapi életminőségét, érdemes szakértői segítséget kérnie. Milyen terápiák léteznek?
Pszichoterápiák (pszichológus, pszichiáter segítségével)
A fóbiák kezelésében legjobban a kognitív-viselkedés terápiás technikák váltak be. Pl. a szisztémás deszenzitizáció, ami pontosan az ellentéte a leggyakoribb fóbia-csökkentő magatartásnak, az elkerülésnek.
Gyógyszeres kezelések (farmakoterápiák, pszichiáter segítségével)
♦ Antidepresszánsok 1.
♦ Antidepresszánsok 2.
♦ Antidepresszánsok 3.
♦ Benzodiazepin szorongásoldók, feszültségcsökkentők
Öngyógyítással v. külső segítséggel a fóbiák, legyőzhetők s az ember újra félelmek és korlátozások nélkül élvezheti Életét.
Megjegyzés:
Mayer-Ázsoth Réka szlovákiai magyar újságírónak a pozsonyi Újszóban (2019.02.10.) megjelent cikke is érinti a témát: Félni a félelemtől.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...