
Régen történt. A hetvenes évek elején. Az 56’ utáni magára hagyott, határszéli Mosonmagyaróváron, ahol akkor már kb. 10 éve éltünk a Városközpont négyemeleteseinek egyikében.
Benjamin Franklin (1706-1790) nevét, történetét, természetesen nem ismertem tizenéves gyerekként. Aztán közbejött egy véletlen.
Elek nagybátyám a 13. születésnapomon egy életrajzi regénnyel lepett meg: Aki az égtől elragadta a villámot. Benjamin Franklin regényes életének könyv-változata. Tudta, hogy fizika szertáros vagyok a rettegett Bordák tanár úr mellett? Távcsőkészítési kísérleteimre emlékezett… Rejtély marad örökre.
Mi érintett meg a regényben? Furcsa lehet, de a morális hozzáállás és az önfejlesztési igény:
„Úgy kívántam élni, hogy ne vétsek soha, s legyőzzem a természeti hajlam, szokás és társaság kísértéseit. Mivel tudtam, vagy legalább azt hittem: tudom mi jó, s mi rossz, elgondolkodtam, miért is ne cselekedhetném mindig az egyiket, és miért ne kerülhetném el a másikat messzi.
Azonban hamarosan látnom kellett, hogy nagy fába vágtam a fejszémet. Míg minden igyekezetemmel egyik hibámat tartottam szemmel, észrevétlen becsusszant a másik; a szokás rajtaütött a figyelmetlenségen; a hajlandóság néha erősebbnek bizonyult a meggondolásnál.
Végül megbizonyosodtam a felől, hogy magammal kötött elvi megállapodásom, mely szerint az erkölcsösség egybevág legszemélyesebb érdekeimmel, nem elegendő ballépéseim megakadályozására; megcsontosodott rossz szokásokat kell letörnöm, majd jókat megszereznem és elplántálnom, mielőtt viselkedésem egyenletes helyességében megbízhatnék...”
Franklin aztán - a folyamatos önfejlesztést tűzve ki célul - a következő módszert dolgozta ki. Melyet aztán természetesen kiskamaszként szorgalmasan leutánoztam és követtem. Az, hogy ma olyan ember vagyok, amilyen, leginkább ennek a könyvnek köszönhető...
Tizenhárom erény csokorba szedésével összegyűjtötte mindazt, amit maga elé, mint szükségest, vagy kívánatost tűzött, majd minden címszóhoz mellékelt egy rövid utasítást az erény mibenlétéről.
A Benjamin Franklin által kiválasztott erények ezek voltak:
1) MÉRTÉKLETESSÉG - Ne egyél a tunyulásig, ne igyál a részegségig.
2) CSÖND - Csak úgy szólj, ha a magad vagy mások javát szolgálod; kerüld a fecsegést.
3) REND - Legyen meg minden holmid helye; legyen meg minden tevékenységed ideje.
4) HATÁROZOTTSÁG - Határozz, mit kell tenned; hiánytalanul tedd, meg amit elhatároztál.
5) TAKARÉKOSSÁG - Csak úgy költekezz, ha mások vagy a magad javát szolgálod; ne pocsékolj.
6) SZORGALOM - Ne veszíts időt; hasznos dolgon munkálkodj mindig; mellőzz minden fölös tevékenységet.
7) ŐSZINTESÉG - Bántó módon senkit félre ne vezess; jámboran s méltányosan gondolkodj, s ha szólsz eképpen szóljál.
8) IGAZSÁG - Senkit igaztalanul meg ne sérts; iránta való kötelességed el ne mulaszd.
9) MÉRSÉKLET - Kerüld a végleteket; de légy türelmes a legvégső határig azok iránt, akik megsértenek.
10) TISZTASÁG - Ne tűrd sem tested, sem ruhád, sem környezeted tisztátalanságát.
11) NYUGALOM - Állj ellent az apró bosszúságnak; a hétköznapi és elkerülhetetlen hibák ne zavarjanak.
12) MAKULÁTLANSÁG - Ritkán élj a kéjjel; céljának egészségedet vagy a nemzést tekintsd; csömörig, erőd fogytáig, mások vagy magad békéjének, jó hírének rovására ne űzd.
13) ALÁZAT - Kövesd Jézust és Szókratészt.
Mindenesetre furcsa az élet. Benjamin Franklin, aki többek között felfedezte a villámhárítót, volt országa nagykövete és az egyik államférfi is Ő volt, aki a Függetlenségi Nyilatkozatot aláírta, nem hiszem, hogy gondolt arra, hogy sok-sok évvel halála után, az Ő arcképe néz ránk az amerikai 100 dollárosokról.

Ropogós 100 dollárosokat számolva, vajon hány embernek jutottak azóta eszébe B. Franklin örökérvényű elvei?
Hasznos volt, amit olvasott?
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás jegyében
Blogspot