
Azért célszerű jegyzetelni a konzultációs órákon, mert a tudatosan rögzíthető tartalmi információk jelentős része - jegyzetelés nélkül elvész.
A fiút nevezzük mondjuk Balázsnak. Első beszélgetésünk során kitünt, hogy szociális szorongástól és ennek leggyakoribb okaitól s egyben következményeitől szenved: rossz önértékelés, párkapcsolati problémák, a felszabadult önkifejezés és asszertív kommunikáció hiányosságai. Szépen, lassan fejleszthető mind!
Balázs jegyzetei a 4. konzultációnkról
Ez alkalommal főleg az izguláshoz, vagy szorongáshoz való hozzáállás volt a főtéma. Megtanultam, hogy érdemes keresni a lehetőségeket a fejlődésre. Abban leszek jobb, amit gyakorolok. Ha a halogatást gyakorolom, akkor abban, ha az önsajnálatot, akkor abban. Átbeszéltük az alkalmazkodás fogalmát.Ami a leginkább hatott rám, azok a SANG-okról (Spontán Automatikus Negatív Gondolatok) megismertek voltak. Hazafelé vezetve az úton végig az elhangzottakon szoktam gondolkodni és ez alkalommal szinte végig a SANG-ok foglalkoztattak.
Rádöbbentem, hogy mennyivel jobb lesz ezek nélkül a negatív gondolatok nélkül élni. Vagy legalább kevesebbel. Jól kezelni azokat, amik bevillannak majd. Átértékeléssel (átkeretezés, refraiming) csökkenteni negatív hatásaikat.
Kezd megváltozni a hozzáállásom az „úristen”, „jaj”, „biztosan“ és ehhez hasonló szavakkal kezdődő negatív gondolatokhoz, sangokhoz. Úgy érzem, ez egy valódi ellenszer a pesszimisztikus gondolkodás ellen.
1. Izgulni emberi dolog. Fogadjam el, hogy drukkolok. Ahelyett, hogy tovább idegesíteném magam ezen.
„Ha nem teheted azt, amit szeretnél, szeresd azt, amit tehetsz!”
Az új, ismeretlen, ill. téttel bíró, jelentőségteli helyzetekben természetesen jelentkező stresszreakcióimat (tenyér-, hónalj izzadás, gombócérzés, hang elvékonyodása, zavarodottság-érzés, stb.) ezentúl már nem akarom erővel legyűrni. Hiábavaló. Zsákutca. Eddig sem sikerült. Nem reális.
„Többet ésszel, mint erővel!”
Inkább elfogadom, elismerem, hogy izgulok, megengedem magamnak, hiszen ez teljesen normális, hétköznapi reakció. Nem vagyok vele egyedül. Mindannyian így reagálunk stresszhelyzetekben. A helyzetértékelésem és az ebből fakadó reakcióim elfogadása sokkal többet fog segíteni, mint a lehetetlennel való küszködés.
Példamondat egy felvételi beszélgetés, állásinterjú első pillanataiban a kézfogásnál, mellyel csökkenthetem a stresszreakciómat:
„Fontos számomra a mai beszélgetésünk, ezért kérem, tekintsen el attól, hogy izgulok“.
Egy ilyen „én-közlés” elég szokatlan. Ezért várhatóan, nem csak megnyugtat majd, hanem meg is különböztet engem, ki is emel majd a többi jelentkező közül. Aztán, amikor érzem, hogy érdeklődve figyelnek rám, fontosnak érzem magam, annak további megnyugtató hatásai lesznek minden bizonnyal.
2. Az alkalmazkodóképességet, stresszkezelést tudom fejleszteni. Érdemes keresni a lehetőségeket a tanulásra.
Lehetőleg használjak ki minden alkalmat arra, hogy szembe menjek a félelmeimmel, sangjaimmal. Megbeszéltük, hogy ezentúl naponta 5 alkalommal tudatosan, szándékosan kilépek a "komfortzónámból", hiszen nem is komfortos már! Ilyen házi feladat lehet fiatal, csinos lányok megszólítása (boltok, üzemanyag kutak, munkahely, stb.).
3. Nem érdemes várni a tökéletes pillanatot, úgysem jön el. Próbáljam meg kihozni a hétköznapi pillanatokból, ami bennük rejtezik.
Már korábbi jegyzetben is kiemeltem, de itt is megteszem, mert nagyon fontosnak tartom. A kellemetlen tapasztalat is több, mint az egy helyben toporgás. Eddig iszonyatosan sok lehetőséget, alkalmat halasztottam el azzal, hogy megpróbáltam tökéletesen felkészülni rá... Egyetemista vagyok, mégis "tanulatlan".4. Bármit gyakorlok, abban fogok fejlődni. Ezért azt érdemes gyakorolnom, amiben jobb akarok lenni.
„Szürke minden elmélet, de zöld az élet aranyfája.” Mephisto (Goethe: Faust)
♦ Adjak magamnak esélyt.
♦ Legjobb tapasztalat a saját tapasztalat.
♦ Lényeg a találkozás.
♦ Szándékosan kilépni a komfortzónámból.
5. SANG – Spontán Automatikus Negatív Gondolat
Milyen kifejezésekkel kezdődnek általában a SANG-ok? Katasztrofizálókkal, vagy önkorlátozókkal.♦ Úristen…, Jézusom…, Te Jó Ég…,
♦ Jaj…, Hú…
♦ Biztos…, Biztosan…, Úgyis tudom, hogy…És ehhez hasonlók.
♦ Jaj…, Hú…
♦ Biztos…, Biztosan…, Úgyis tudom, hogy…És ehhez hasonlók.
Más
Meséltem egy lányról, akivel újabban kapcsolatba kerültem. Már néhányszor beszéltünk. Holnap elhívom moziba. Még nem tudom pontosan, mit fogok neki mondani. Annyit viszont már tudok, hogy - a viselkedésemmel, ahogy benyitok hozzá, ahogy megszólítom, amilyen mély lesz a hangom - azt fogom kisugározni, hogy:
Nagyon örülnék, ha elmennénk megnézni egy filmet, mert tetszel nekem és szimpatikus vagy, szeretnélek jobban megismerni és én egy jó srác vagyok, de ha udvariasan nemet mondasz, (mert ugye intelligens lány vagy és szépen fogod tudtomra adni, hogy nem vagy benne) akkor én udvariasan leszarom. Megyek vissza árulni a bort és azt is elfelejtem, hogy beszéltünk.
Tudom, hogy itt már megint a pesszimista módban vagyok, csak az a helyzet, hogy ma is beszéltünk és nem nagyon vette a lapot. Még nem randira hívtam, csak 2-3 kérdést tettem fel neki, de nem a legjobban reagált. Úgyhogy semmi SANG, hanem megadom a lehetőséget.
Majd jelentkezem: Balázs
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, ossza meg a Benzo blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
![]() |
Kérem, ![]() |