Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Biztonságos nyugtató és altató szedés ABC-je


Biztonságos nyugtató és altató szedés ABC-je Gyógyszerbiztonsági útmutató kezdő BZD szedőknek! Nyugtató és altató szedésnél miért fontos a felkészültség, elengedhetetlen a tudatosság?

A benzodiazepinek (BZD-k) széles körben használt szerek a kezeletlen, ill. gyógyszermentesen olykor kezelhetetlen stressz okozta szorongásos problémák és álmatlanság tüneteinek átmeneti csökkentésére. Hatékonyak, de felírásuk, használatuk komoly odafigyelést igényel.

A BZD-k szedésekor a legnagyobb kockázat a gyógyszerfüggőség és a visszaélés lehetősége. Szedésük alatt ezen kívül számos mellékhatás, gyógyszer- és élvezeti szer kölcsönhatás és életmódbeli változtatás szükségessége is felmerülhet.

A célom az, hogy minden kezdő BZD szedő tisztában legyen ezekkel a tényezőkkel, és biztonságosan, felelősségteljesen használja a nyugtatókat és altatókat. Ez az ultrarövid útmutató segít megérteni a benzodiazepinek biztonságos szedésének alapvető szabályait és elkerülni a lehetséges kockázatokat.



1. szabály: Minden részletre kiterjedően konzultáljon kezelőorvosával (lehetőleg pszichiáterével) a nyugtató/altató BZD-ek elkezdése előtt


Lásd a következő Benzo Blogot: Nyugtatók és altatók felírása előtt - Kérdések pszichiáter kezelőorvosához.

 

2. szabály: Ne fogadjon el nyugtatót, altatót gyógyszerfüggőtől!


Veszélyes ez a gyakorlat. Az ismerősöktől, munkatársaktól, rokonoktól vagy más hozzá nem értőktől kapott benzodiazepinek szedése számos kockázatot és problémát hordozhat. Nyolcat fogok felsorolni ezekből.

Természetesen ön se osszon meg se feszültségcsökkentőt, se altatót másokkal,
még akkor sem, ha hasonló panaszaik volnának.
 

1. A megfelelő stresszkezelés illúziója


Aki a zsebéből, táskájából, pénztárcájából váratlan helyzetben is elő tud venni Frontint, Rivotrilt vagy más benzót, hogy azt másnak stresszes helyzetben ajánlja és belőlük "kölcsön adjon" az minimum lelki függője a benzóknak.

A lelki benzodiazepin-függőség egyik nyilvánvaló jele, hogy az illető – vagy a gyógyszerhatás hiányától, vagy a megvonási tünetektől tartva – folyamatosan gondoskodik arról, hogy kéznél legyen a "gyógyszere".

Az ilyen ember hacsak teheti túlbiztosítja magát, hogy soha ne kerüljön olyan helyzetbe, ahol nélkülöznie kellene a benzodiazepint. Magatartása arra utal, hogy a gyógyszer nemcsak fizikai szükségletté, hanem – túlértékelt – pszichológiai mankóvá is vált számára.

Az, aki mindig tart magánál benzodiazepineket, már csapdába esett. Ez a viselkedés ugyanis folyamatosan erősíti a függőség érzetét, mivel a személy úgy érzi, hogy nem tud megbirkózni a mindennapi stresszel (pl. szorongással, alvászavarral) gyógyszerek nélkül. A pszichológiai csapda megakadályozza abban, hogy ki merjen próbálni, el merjen tanulni természetes és egészséges megküzdési stratégiákat.

Miből gondolja, hogy az ilyen ember nyugtató/altató szedési gyakorlata biztonságos követendő példa, minta lehetne az Ön számára? Látja, hova vezetett...

Milyen csapda mentes módszerek javasoltak e helyett?

Ősidők óta meglévő, természetes stresszkezelési stratégiák először a pszichiátriai szerek mellett, majd helyett


A benzodiazepinek helyett fontos, hogy természetes megküzdési stratégiákat fejlesszünk ki, tanuljunk meg, vagy fejlesszünk tovább a stressz gyógyszermentes kezelésére.

Pl.:
szeretetteljes, őszinte és boldog családi és segítő emberi kapcsolatok
ölelések, éritések, orgazmusok
vallásos hit
önismeret:
meditáció
jóga
rendszeres testmozgás
hobbik - "élvezeti (mód)szerek"
mindfulness technikák
önfejlesztés
társastánc
stb.

Ezek a módszerek hosszú távon sokkal fenntarthatóbbak és egészségesebbek, mint a benzodiazepin altatók és nyugtatók folyamatos szedése.

 

2. Helytelen adagolás kockázata


Az orvosi felügyelet nélküli benzodiazepin használat esetén fennáll a helytelen adagolás veszélye, ami könnyen már az elején gyógyszer túladagoláshoz vezethet, vagy a „második körben” az elégtelen hatékonyságra adott reakcióként...
 

3. Egyéni gyógyszerhatás beli különbségek


A benzodiazepinek hatásai és mellékhatásai (álmosság, szédülés, zavartság, ellentétes /adverz/ reakciók stb.) egyénenként eltérőek. Az az adag, amit egy orvos valamely általa ismert betege számára biztonságosnak tartott, közel sem biztos, hogy más (rokon, ismerős) számára is megfelelő lesz.
 

4. Gyógyszermellékhatások, gyógyszerinterakciók


Igen ritkán kezdődik a laikus benzodiazepin ajánlás: kórelőzmény felvételével és a korábbi orvosi vizsgálatok áttekintésével... Ezért a gyógyszert kapó előtt is esetleg ismeretlen betegségek, ill. az általa szedett gyógyszerek interakcióba (gyógyszer-kölcsönhatásba) léphetnek a benzodiazepinekkel, súlyos mellékhatásokat okozva.
 

5. Gyógyszerfüggőség és visszaélés kockázata


A benzodiazepinek magas függőségi (addiktív) potenciállal rendelkeznek, még hozzáértő kezelőorvos által irányított terápia esetén is. Orvosi felügyelet nélküli használatuk azonban igen megnöveli a visszaélés (visszaélés szerű használat) és a BZD-függőség kialakulásának rizikóját.


6. Elégtelen és fals információk


Az ismerősök, kollégák és rokonok nyilván nem tudhatják pontosan a gyógyszer szedésének összes kockázatát és mellékhatását, amit egy BZD-t (nyugtatót, ill. altatót) felíró kezelőorvosnak (lehetőleg pszichiáternek) részletesen ismernie kell.

Ennélfogva a „tessék, jó lesz ez neked” alapon benzodiazepineket szedő könnyen az információhiány és a "vak vezet világtalant" csapdájába eshet.
 

7. Szükséges orvosi felügyelet hiánya


A rendszeres kezelőorvosi kontroll elengedhetetlen a benzodiazepinek szedése során. Orvosnak kell nyomon követnie a BZD-t szedő beteg állapotát, a hatások és mellékhatások szintjét, a szedés időtartamát, és szükség esetén módosítania, személyre szabnia kell a komplex (nem-gyógyszeres és gyógyszeres) kezelési tervet.

Ezek „kölcsönbe kapott”, laikus gyógyszerelésnél nyilván nem lehetségesek.
 

8. Helytelen elvonás


A benzodiazepinek szakszerűtlen abbahagyása súlyos, lelkileg maradandó, traumatikus elvonási tüneteket okozhat. A hozzáértő orvos által megtervezett és ellenőrzött fokozatos csökkentés sokkal biztonságosabb.
 
 

3. szabály: Szedje az előírt napi adagot…


Alapesetben szigorúan tartsa be a kezelőorvosa – pszichiátriai gyógyszerek felírásakor lehetőleg legyen pszichiáter – által előírt napi dózist. Se többet, se kevesebbet ne szedjen az általa javasoltnál.

Alapesetben mindig kövesse az orvosa által előírt adagolást, és soha ne változtasson rajta megbeszélésük nélkül,  önkényesen. A benzodiazepinek helyes adagolása és a hatásuk rendszeres ellenőrzése kulcsfontosságú az ön biztonsága szempontjából. Ha bármilyen kétsége merül fel, azonnal konzultáljon kezelőorvosával.

Amennyiben azonban a nyugtatót, altatót felíró orvos eltérne a betegtájékoztatóban megfogalmazott terápiás irányelvektől, pl. hetek után sem beszél a BZD elhagyás szükségességéről, önre (laikusra, hozzá nem értőre) bízza, hogy mennyi ideig kéri, rendeli a gyógyszert, azaz valójában ön rendel, a kezelőorvos pedig ön helyett, „csak a nyomtatót vagy a felhőt kezeli” – legyen óvatos a gyógyszerelése tudományos megalapozottságát illetően.

Saját biztonsága érdekében kérjen második szakvéleményt.

 

4. szabály: Legyen tisztában a lehetséges gyógyszermellékhatásokkal


A BZD-k szedésekor számos mellékhatás jelentkezhet, pl.: álmosság, szédülés, figyelem-, és memóriazavar, izomgyengeség, meglassultság gépjármű vezetésnél, ill. zavartság. Úgy tudja a legegyszerűbben megismerni ezeket a mellékhatásokat, ha alaposan elolvassa a felírt gyógyszer betegtájékoztatóját, vagy megkeresi őket ezen az oldalon. Kérdezze meg kezelőorvosától, vagy tanulja meg mástól, hogyan kerülheti el, vagy kezelheti ezeket.

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a BZD-k súlyos, életveszélyes kölcsönhatásba léphetnek a kábító fájdalomcsillapítókkal és az alkohollal.

Ezért a legjobban teszi, ha nyugtató, altató szedése alatt kerüli az alkohol, és lehetőleg kerüli a koffein, a nikotin, ill. a BZD-kel kölcsönhatásba kerülő gyógyszerek alkalmazását.

Tájékoztassa orvosát minden a nyugtató/altató beállítását követően kapott gyógyszerről, hogy elkerülhessék a káros kölcsönhatásokat.

 

5. szabály: Nyugtató és/vagy altató hatása alatt a BZD, ill Z-szer altató dózisától, hatástartamától, ill. egyéni reakciójától függően, kerülje a magasban végzett munkát, nehézgépek kezelését és a gépjárművezetést


A benzodiazepinek a rendőrség (!) előtt is joggal ismerten bódultságot (bódult állapotban vezetést) okozó szerek. Mivel a BZD-k komolyan befolyásolhatják a figyelmet és gyors reakciókat igénylő feladatok végrehajtását, egyre több a bódult vezetés miatti rendőrségi intézkedés. Jogosítványa bánhatja jogosan...

 

6. szabály: Tárolja biztonságosan a benzókat


A BZD-k tárolása különös figyelmet igényel. Tartsa a gyógyszert biztonságos helyen, illetéktelenektől, elvetemültektől, gyermekektől és háziállatoktól távol, hogy elkerülje a véletlen lenyelés okozta gyógyszer túladagolást, gyógyszermérgezést.

Ügyeljen arra is, hogy a gyógyszer ne járjon le, és a patikai leadással megfelelően ártalmatlaníttassa a feleslegessé vált pszichiátriai szereket. Ne fokozza tovább élővizeink gyógyszer-terhelését.

 

7. szabály: Néhány hetes folyamatos szedés után már ne hagyja abba hirtelen a nyugtató, ill. altató szedést


A BZD-k hosszú távú használata függőséghez vezethet. Beszélje meg orvosával:

a hosszú távú kezelési tervet, ezen belül a fokozatos gyógyszercsökkentési, -elhagyási tervet is
a feszültségcsökkentőt és altatót fokozatosan leváltó receptnélküli alternatívákat.

Legyen tisztában a benzodiazepin függőség korai és késői jeleivel, pl.:

fokozódó gyógyszer tolerancia, amikor a megszokott gyógyszeradag, tényleg  megszokottá válik és a hatása jelentősen csökken
gyógyszer utáni vágyakozás
elvonási tünetek (szorongás, ingerlékenység, izomfájdalom, izomgörcs, álmatlanság stb.), és beszélje meg orvosával, hogyan lehet ezeket kezelni a gyógyszer fokozatos csökkentése során.

Ha ilyen jeleket észlelne magán, NE ENGEDJEN A KÍSÉRTÉSNEK, NE EMELJE A GYÓGYSZER ADAGOT, hanem MIELŐBB FORDULJON KEZELŐORVOSÁHOZ! Tartsa kéznél kezelőorvosa elérhetőségét és ne habozzon kérdéseket feltenni, ha valamilyen aggálya lenne.

Még jobb, ha előre tisztázzák, hogyan kerülheti el a függőség veszélyét.

Ha eljön a pszichiátriai szerek elhagyásának ideje, soha ne hagyja őket abba hirtelen. Orvosával együtt dolgozzanak ki egy fokozatos csökkentési tervet, hogy elkerülje az elvonási tüneteket.

 

8. szabály: Legyen tisztában a szorongásoldók és altatók magzatra, ill. újszülöttre való hatásaival terhesség és szoptatás alatt


Ha terhes, terhességet tervez vagy szoptat, konzultáljon orvosával a benzodiazepin használatának biztonságosságáról és esetleges alternatíváiról.

 

9. szabály: Készítsen Gyógyszerszedési Naplót a nyugtatók és altatók szedéséről


Vezessen naplót a benzodiazepin altató és nyugtató szedéséről, beleértve az adagolást, az esetleges mellékhatásokat és az általános közérzetét. Ezzel segíthet orvosának a kezelés monitorozásában és szükség esetén a kellő dózis módosítások elvégzésében.

Ezt az alábbi táblázatos formátum segítségével könnyen megteheti.
 

Gyógyszerszedési Napló

 
Nap Dátum Gyógyszer Reggeli Déli Esti Éjszakai Mellékhatások  Közérzet
Hétfő
Kedd
Szerda
Csütörtök
Péntek
Szombat
Vasárnap
   

Gyógyszerszedési Napló kitöltési 1x1


Dátum: Írja be az aktuális dátumot minden naphoz.
Gyógyszer: Adja meg a szedett benzodiazepin nevét (pl. Frontin, Rivotril).
Reggeli (adag): Jegyezze fel a reggel bevett adag mennyiségét mg-ban.
Délutáni (adag): Jegyezze fel a délután bevett adag mennyiségét mg-ban.
Esti (adag): Jegyezze fel az este bevett adag mennyiségét mg-ban.
Éjszakai (adag): Jegyezze fel az este bevett adag mennyiségét mg-ban.
Mellékhatások: Jegyezze fel, ha bármilyen mellékhatást tapasztal (pl. álmosság, szédülés).
Közérzet: Írja le az általános közérzetét az adott napon 0-5-ig számozva (0 = szörnyű; 5 = nagyszerű).

A Gyógyszerszedési Napló segít abban, hogy pontos, nem emlékeire hagyatkozó információkat adjon kezelőorvosának, amely alapján ő a gyógyszeres kezelést személyre szabottan tudja finomhangolni.

 

10. szabály: Tájékozódjon a benzodiazepin túladagolás jeleiről


Legyen tisztában a benzodiazepin túladagolás jeleivel, mint például a túlzott álmosság, zavartság, észlelési problémák vagy eszméletvesztés. Ha ilyen tüneteket észlel, azonnal kérjen orvosi segítséget.




Szívből remélem, hogy ez az útmutató segített abban, hogy az altató, ill szorongáscsökkentő szedése biztonságosabb legyen!

Tudatosan figyelve a veszélyekre, a megfelelő információk birtokában Ön is biztonságosan használhatja ezeket a gyógyszereket, elkerülve a lehetséges kockázatokat és mellékhatásokat.




Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!


Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!


Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...

 Hozzászólások
Hozzászólás szövege
Ellenőrző kód

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

Dr. Kopácsi László Facebook
 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Gyógyszermentes terápia humorral I-IV.

Humorterápia gyógyszermentes stresszcsökkentés - Dr. Kopácsi László gyógyszer-elhagyást segítő

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb