Milyen kérdéseket tegyen fel neki? Én 18 kérdést írtam össze. Húzza ki, egészítse ki ezt a kérdéssort bátran az igényei szerint.
A Benzo Blogban tehát felsoroltam azokat a kérdéseket, amikre mindenképpen érdemes választ kapnia pszichiáterétől, még mielőtt Ő a nyugtató, ill. altató receptek megírásába, kinyomtatásába kezd. Persze utána, soha sincs későn...
1. Az általam elmondottak alapján Ön szerint mi a diagnózisom?
………………………………………………………………………………………..................…………
2. Miért javasolja ezt a gyógyszercsoportot (benzodiazepinek) és ezen belül ezt a hatóanyagot (pl. klonazepam, alprazolam), ill. gyógyszert?
Miért gondolja, hogy ez a benzodiazepin a legjobb választás a panaszaim csökkentésére?
3. Milyen gyógyszereken túlmutató lehetőségeket javasol? Milyen más szakembereket lesz érdemes még felkeresnem? Milyen témákban kutakodjak, mikről tanuljak a neten?
Milyen alternatív, nem gyógyszeres módszerek állnak rendelkezésre a panaszaim kezelésére?
4. Milyen életmódbeli és szemléletmódbeli változtatásokat ajánl?
Érdemes-e módosítanom az életmódomon, kapcsolatrendszeremen, stresszkezelési szokásaimon, világlátásomon (szemléletmódomon) a nyugtató/altató szedése alatt? Ezek csökkenthetik-e a gyógyszer „szükségletemet”? Segíthetik-e a mielőbbi benzodiazepin (BZD) elhagyást?
5. Hogyan, mikor és hányszor kell szedni a nyugtatót és/vagy altatót?
Étkezés előtt, alatt vagy után vegyem be? Van-e más fontos tudnivaló a szedés módjáról? Körülbelül mikor vegyem be? Hányszor naponta? Lehet, szabad alkalmilag is bevenni? Vannak-e a szükség szerinti szedésnek szabályai?
6. Milyen hatásokkal lesz rám a gyógyszer és ezek a hatások mikorra várhatók? Mennyi ideig hat majd? Ha egyáltalán lehetséges, mikor érdemes újra bevenni?
Milyen átmeneti pozitív hatásokat várhatok a gyógyszer szedésétől?
7. Mik a lehetséges mellékhatások?
Milyen mellékhatásokra számíthatok? Melyek a leggyakoribbak? Mit tegyek, ha jelentkeznének? Tehetek valamit azért, hogy ezek a lehető legkevésbé befolyásolják az életminőségemet?
8. Vezethetek-e autót, motort mellette?
Vannak-e ennek valamilyen korlátai? Mekkora dózisig lehet? Mennyi idővel az utolsó nyugtató, altató adag bevétele után biztonságos forgalomba állni?
9. Mekkora adagokban kellene szednem? Törhető lesz a tabletta?
Mi az ajánlott legkisebb kezdő dózis, és hogyan változhat ez a kezelés során?
10. Várhatóan mennyi ideig fog tartani a gyógyszeres kezelés?
Milyen hosszú ideig kell szednem a benzodiazepineket? Honnan tudom, hogy nem kell már? Van-e a folyamatos nyugtató-altató szedésnek időbeli korlátja? Mit tehetek azért, hogy minél kevesebb ideig szoruljak rá ezekre a szerekre?
11. Mi a teendő, ha elfelejtenék bevenni egy adagot?
Mit tegyek, ha kimarad egy adag? Pótoljam vagy nyugodtan hagyjam ki?
12. Milyen kölcsönhatásai vannak a benzodiazepin nyugtatóknak és altatóknak más gyógyszerekkel?
Szedek más gyógyszereket is. Milyen gyógyszer kölcsönhatásokra kell figyelnem?
13. Milyen hatással lehetnek a gyógyszerek hatására a legális drogok (kávé, alkohol, nikotin)? És milyennel az illegális drogok fogyasztása?
Fogyaszthatok-e alkoholt vagy más drogokat a benzodiazepinek szedése alatt? Ha igen, miért? Ha nem, miért nem?
14. Hogyan tudom elkerülni a gyógyszerfüggőséget?
Milyen előjelei, ill. jelei vannak a nyugtató-, ill. altató-függőség kialakulásának? Hogyan tudom ezeket elkerülni?
15. Mit kell tudnom az elvonási tünetekről?
Milyen megvonási tünetekre számíthatok, ha abbahagyom a gyógyszer szedését? Mit tegyek, ha ilyet tapasztalnék?
16. Hogyan hagyhatom abba a nyugtató, ill. altató szedését biztonságosan?
Ha már nem érzem szükségét a gyógyszernek, hogyan hagyhatom abba problémamentesen? Igaz, hogy a gyógyszerbiztonsági előírások a BZD-k lépcsőzetes elhagyását nem a betegek érzéseihez, „szükségleteihez” igazítják, hanem ettől függetlenül korlátozzák időben? Mit tehetnék azért, hogy a vágyott állapotjavulásom beleférjen ebbe a biztonságosnak tartott, javasolt időbe?
Milyen otthoni, fokozatos nyugtató/altató csökkentési, elhagyási tervet javasol? Ha nyugtatót és altatót is felírna, egyszerre elkezdhetem mindkettőt csökkenteni?
17. Milyen gyakran kell visszamennem ellenőrzésre? Mikor találkozzunk újra?
Miért van szükség a kontroll vizsgálatokra? Mit vizsgál ilyenkor? Milyen gyakran kell konzultálnom Önnel a benzodiazepin-kezelés során? Hány hetenként következzenek a kontrollok?
18. Mi a teendőm vészhelyzet esetén?
Mit tegyek, ha súlyos mellékhatásokat vagy más típusú vészhelyzetet tapasztalnék?
Összefoglalásul
A fenti kérdések segítenek abban, hogy alaposan tájékozódjon a benzodiazepin nyugtatók és altatók biztonságos használatával kapcsolatos összes fontos részletről, és informáltan kezdje el a gyógyszeres kezelést.
Fontos, hogy a benzodiazepinekkel kapcsolatosan minden kérdését és aggodalmát megossza pszichiáter kezelőorvosával, hogy a legjobb ellátást kapja.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...