
"Négy és fél éve szedek Velaxin majd Olwexya nevű antidepresszánst (napi 225 mg).
Ha abbahagyom, számíthatok antidepresszáns elvonási tünetekre? Ha igen, az elvonási tünetek azt jelentik, hogy hozzászoktam az antidepresszánshoz? Antidepresszáns függő lettem?"
Mivel az antidepresszánsok okozta furcsa függőség problémakörével már számos alkalommal találkoztam, itt a Benzo Blogban "elmondom hát mindenkinek" (Karinthy Frigyes: Nem mondhatom el senkinek)
Válaszom
Az antidepresszánsok okozta elvonási tüneteket - gyógyszergyári "sugallatra" - a pszichiáter szakma előszeretettel illeti külön (fedő)névvel: diszkontinuációs szindróma. Ezzel elkerülhető, hogy a rossz hangzású "elvonási tünetek” és "gyógyszerfüggőség" kifejezések a gyógyszer írók és szedők fejében összekapcsolódjanak az antidepresszánsokkal. Ezáltal alkalmazásukat és szedésüket biztonságosabbnak tüntessék fel.
Mivel ezeket az antidepresszánsokat a szakmai útmutatók szerint hónapokig, évekig kell alkalmazni, különösen fontos lett volna, hogy elhagyásuk problémamentes legyen, ne nehezítsék meg elvonási tünetek.
Sajnos a gyógyszerfejlesztés még nem tart itt. Ezt bizonyítja, hogy a túl gyors antidepresszáns csökkentés, ill. az azonnali antidepresszáns elhagyás hosszú idő után bizony gyakran eredményez elvonási tüneteket.
Két antidepresszáns hatóanyag (venlafaxin, paroxetin) gyors elhagyása különösen gyakran okoz elvonási tüneteket, melyek igen megnehezítik ezektől a megszabadulást akkor, amikor már nincs rájuk szükség.
Tehát egy szakszerűtlen venlafaxin hatóanyagtartalmú Olwexya (a Velaxin is az volt) elhagyást követően sajnos érdemes számolnia venlafaxin elvonási tünetekkel.
Antidepresszánsok okozta gyógyszerfüggőség más, mint amilyet a nyugtatók, altatók, és az alkohol okoznak
2. Az antidepresszánsok elvonása nem jár intenzív sóvárgással.
3. Az antidepresszáns szedés nem okoz kontroll vesztett öngyógyszerezést.
4. Az antidepresszánsok használata érdekében, kvázi a "rabjukként", senki sem hanyagolja el a családját, munkahelyét, ill. hobbiját.
5. Beszerzésük érdekében senki nem hágja át a törvényi kereteket (rendelőbe betörés, recept lopás v. hamisítás stb.)
Tehát az antidepresszánsok nem okoznak klasszikus értelemben gyógyszerfüggőséget!
Antidepresszáns elvonási tünetek = diszkontinuációs szindróma ("feketeleves")
A gyógyszerelvonásra adott reakciók egyénenként nagyon eltérőek az antidepresszánsok elhagyásakor is.
Az egyéni különbségek kiszámíthatatlanok, az azonban előre megjósolható, hogy az antidepresszánsok okozta elvonási tünetek és panaszok kialakulásának valószínűségét növeli, ha:
♦ rövid felezési idejű a szedett antidepresszáns (pl.: paroxetin, venlafaxin)
♦ nagyobb napi dózisban szedik
♦ több hónapja/éve alkalmazzák.
Előfordulhat, hogy az antidepresszáns szedés hirtelen abbahagyása semmilyen kellemetlenséggel nem jár majd. Van, aki "simán leteszi". Mint ahogy az is, hogy komoly komplikációkat okoz a folyamatos antidepresszáns szedés hirtelen megszakítása (diszkontinuáció).
Mint láttuk, egyes antidepresszáns hatóanyagok átmenet nélküli elhagyása, nagyobb valószínűséggel okozhat elvonási tüneteket, mint más antidepresszáns hatóanyagoké. Sajnos a venlafaxin ebbe a csoportba tartozik.
Ezért az antidepresszáns elvonási tünetek a venlafaxin hatóanyag-tartalmú gyógyszerek (Falven, Faxinev, Faxiprol, Olwexya, Velaxin,Venlafaxin Teva) hirtelen elhagyásakor igen valószínűek. Nem érdemes a gyógyszer (antidepresszáns) elvonási tünetek kialakulását meggondolatlan elhagyással kockáztatni.
Leggyakoribb antidepresszáns elvonási (diszkontinuációs) tünetek, ill. panaszok
♦ Szorongás (akár pánikroham is)
♦ Álmatlanság, vagy intenzív, élénk (rém)álmok
♦ Fejfájás
♦ Szédülés
♦ Fáradtság
♦ Dekoncentráltság
♦ Ingerlékenység, idegesség
♦ Influenza-szerű tünetek (hidegrázás, izomfájdalom)
♦ Émelygés
♦ Áramütés érzet
♦ Túlérzékenység (zajokra, fényre, érintésre)
♦ Szájszárazság
Antidepresszáns elhagyás elvonási tünetek nélkül - Mit tegyen?
A kockázat minimalizálása érdekében az antidepresszáns elhagyásának mikéntjét és ütemét, beszélje meg kezelő orvosával. A Benzo Blog olvasóinak leírok két általános, az otthoni önsegítésben (selfhelp) jól használható gyógyszerelhagyási irányelvet.
1. Lépcsőzetes dózis csökkentés
Pszichiátere valószínűleg azt fogja javasolni, hogy több héten, vagy több hónapon keresztül fokozatosan csökkentse az adagot, hogy agya fokozatosan alkalmazkodni tudjon az antidepresszáns hatóanyagának lassan kialakuló hiányához.2. Hatóanyag váltás a könnyebb elhagyás érdekében
Az is lehet, hogy kezelő orvosa egy olyan antidepresszánsra történő váltást fog javasolni, melyet könnyebb lesz elhagynia, mint az eredeti antidepresszánst. Ez jó megoldás szokott lenni a két legnehezebben elhagyható antidepresszáns hatóanyag: a venlafaxin és paroxetin (Paretin, Parogen, Paroxat, Paroxetin-Teva, Rexetin) tartalmú antidepresszánsok elhagyásánál.Antidepresszánsok elhagyásával kapcsolatos további Benzo Blogok:
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
15 éve szedek antidepresszánsokat (Faxiprol: 225 mg, Valdoxan: 25 mg, Miagen: 60 mg, Rivotril: 1,5 mg), de visszagondolva 2004-ben sem voltam rosszabbul, mint most, tulajdonképpen stagnál az állapotom. Elgondolkodtató az, amit a fenti cikkben ír, nevezetesen az, hogy más a gyógyszer megvonási tünet és megint más az antidepresszáns-függőség. Lehet, hogy nálam pont ez áll fenn, vagyis nincs szükségem már antidepresszánsokra, csak egyszerűen gyógyszer megvonási tüneteim vannak, amikor kihagyok egy-két dózist.
Nagyon szeretnék leszokni a gyógyszerekről, talán még sikerülhet, mert 55 éves vagyok.
Egyébként már sokszor próbáltam leszokni, de amikor nem vettem be a gyógyszert, rosszabbul éreztem magam, erre gyorsan bekaptam egyet és szinte azonnal /?/ hatott.
Tisztelt Doktor Úr, tudna segíteni rajtam?
M.L.