Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Pánikbetegség gyógyításának pszichiátriai irányelve (1. részlet)


 

Pánikbetegségről

Egészségügyi szakmai irányelv


(1. részlet)





 

1. ELŐSZÓ

 
A bizonyítékokon alapuló egészségügyi szakmai irányelvek az egészségügyi szakemberek és egyéb felhasználók döntéseit segítik meghatározott egészségügyi környezetben. A szisztematikus módszertannal kifejlesztett és alkalmazott egészségügyi szakmai irányelvek, tudományos vizsgálatok által igazoltan, javítják az ellátás minőségét. Az egészségügyi szakmai irányelvben megfogalmazott ajánlások sorozata az elérhető legmagasabb szintű tudományos eredmények, a klinikai tapasztalatok, az ellátottak szempontjai, valamint a magyar egészségügyi ellátórendszer sajátságainak együttes figyelembevételével kerülnek kialakításra. Az irányelv szektorsemleges módon fogalmazza meg az ajánlásokat. Bár az egészségügyi szakmai irányelvek ajánlásai a legjobb gyakorlatot képviselik, amelyek az egészségügyi szakmai irányelv megjelenésekor a legfrissebb bizonyítékokon alapulnak, nem pótolhatják minden esetben az egészségügyi szakember döntését, ezért attól indokolt esetben dokumentáltan el lehet térni.


 

2. MEGHATÁROZÁSOK

 

2.1 Fogalmak

 
Pánikroham: Hirtelen fellépő, kb 10 percen belül maximumra fokozódó, több szomatikus és pszichés tünettel járó intenzív szorongás és diszkomfort érzés.
Pánikbetegség: Visszatérő, ismétlődő pánikrohamok, melyek hatására a beteg szorongani kezd egy esetleges következő rohamtól és/vagy viselkedése jelentősen megváltozik, hogy az esetleges rohamokat el tudja kerülni.
Agorafóbia: Olyan helyzetektől való félelem és ezeknek a helyzeteknek az elkerülése, ahol pánikroham vagy diszkomfortérzés esetén nincs kéznél azonnali segítség vagy az elmenekülés nehéz lenne.
Komorbiditás: Pánikbetegséghez gyakran társuló kórképek (pl. egyéb szorongásos zavar, major depresszió, szerabúzus,- dependencia).
Major depresszió: A hangulati élet tartós, negatív irányú változásával járó betegség, melyet az affektív tüneteken kívül vegetatív, szomatikus és kognitív eltérések jellemeznek.
Antidepresszívum: Hangulatzavarok és szorongásos zavarok kezelésére használt gyógyszercsalád.
Anxiolitikum: szorongásos állapotok kezelésére általában rövid ideig alkalmazott szerek.
Pszichoedukáció: A beteg felvilágosítása a betegsége lényegéről, annak kezelés nélküli lefolyásáról, a kezelés lehetséges alternatíváiról, a kezelés menetéről, és a kezelés várható tartamáról.
 

2.2 Rövidítések

 
AD: antidepresszívumok
AAP: atipikus antipszichotikumok
BNO-10: Betegségek Nemzetközi Osztályozásának 10. verziója
BZD: benzodiazepin
CANMAT: Canadian Network for Mood and Anxiety Treatment
CBT: kognitív viselkedésterápia (Cognitive Behaviour Therapy)
CV: kardiovaszkuláris (cardiovascular)
CYP450: citokróm oxidáz P450 enzimrendszer
DB-RCT: kettős-vak randomizált kontrollált vizsgálat (Double Blind Randomized Contolled Trial
DSM-5: Amerikai Pszichiátriai Társaság Mentális Zavarok Kézikönyvének 5. verziója (American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorder)
EBM: bizonyítékon alapuló orvoslás (Evidence-Based Medicine)
FFT: család-terápia (Family Focused Therapy)
GAD: generalizált szorongásos zavar (Generalised Anxiety Disorder)
ICGDA: International Consensus Group on Depression and Anxiety
NICE: The National Institute for Health and Care Excellence
OCD: Kényszerbetegség (Obsessive-Compulsive Disorder)
RCT: Randomizált kontrollált vizsgálat (Randomized Contolled Trial)
SSRI: szelektív szerotonin visszavétel-gátló antidepresszívumok csoportja (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors)
SNRI: szerotonin és noradrenalin visszavétel gátló antidepresszívumok csoportja (Serotonin Noradrenalin Reuptake Inhibitor)
TAU: standard kezelés (Treatment As Usual)
TCA: Triciklusos antidepresszívumok csoportja
TIA: Átmeneti agyi keringési zavar (Transient Ischaemic Attac)
WFSBP: World Federation of Societies of Biological Psychiatry
 

2.3 Bizonyítékok szintje...

Túlontúl szakmainak ítéltem meg ezért én kihagyom. Az eredeti Pánik Irányelvben elolvasható.
 

2.4 Az ajánlások rangsorolása...

Túlontúl szakmainak ítéltem meg ezért én kihagyom. Az eredeti Pánik Irányelvben elolvasható.

 

3. BEVEZETÉS

 

3.1. A témakör haza helyzete, a témaválasztás indoklása

 
A pánikbetegség a szorongásos zavarok körébe tartozik, melyek a leggyakoribb pszichiátriai kórképek csoportját jelentik világszerte, kb 31 % élettartam előfordulási gyakorisággal. Magas előfordulási gyakoriságuk ellenére a felismerésük és adekvát kezelésük elmarad a várttól. Felismerés és hatékony kezelés nélkül a betegség súlyosbodik, egyre nagyobb terhet ró a betegre és környezetére is. Az életminőség romlásán túl jelentősek a pszichoszociális változások (pl. elkerülő magatartás) és fokozódik a komorbid állapotok megjelenésének rizikója. A fel nem ismert szorongásos zavarok direkt és indirekt egészségügyi költsége igen magas (a felesleges és drága vizsgálatok, gyakori orvoshoz fordulás, helytelen és túlzásba vitt gyógyszerfelhasználás miatt).

A pánikbetegségre is érvényesek a szorongásos zavarok általános jellemzői. A pánikbetegség élettartam prevalenciája különböző vizsgálatok szerint 2-4 %, egyéves prevalenciája 2.3%-ra becsült. A pánikrohamok gyakorisága ennél jóval gyakoribb, élettartam gyakoriságuk 28.3 %, egy éves prevalenciájuk 6.4-11.2 %. Évente az átlagpopuláció kb 8-10 %-a átél pánikrohamot anélkül, hogy pánikbetegsége lenne. Fiataloknál fellépő pánikroham (mely nem meríti ki a pánikbetegség diagnózisát) pszichiátriai betegségek, későbbiekben kifejlődő pánikbetegség, egyéb szorongásos zavar, bipoláris vagy unipoláris major depresszió, szerfüggőség, evészavarok, pszichotikus zavarok, személyiségzavarok előjelzője lehet.

Hazánkban végzett epidemiológiai vizsgálat szerint a pánikbetegség élettartam prevalenciája 4.4 %, egyéves prevalenciája pedig 3.1 %. Az epidemiológiai vizsgálatok szerint a nő:férfi arány 2:1-hez, azaz kétszer több a pánikbeteg nő. A pánikbetegségben szenvedők jellegzetes koreloszlást mutatnak: a betegség indulása leggyakrabban18-25 éves kor körül figyelhető meg, és maga a betegség leginkább a 25-40 év közötti korosztályt érinti.

A fiatal felnőttkorban induló, nem kezelt betegség negatívan hat az életminőségre, a személyiségfejlődésre, a munkahelyi teljesítőképességre, fokozza a szerfüggések kockázatát és komorbid major depresszió kialakulásán keresztül szuicid kockázatot is jelent. Az utóbbi évek interdiszciplináris megközelítései a szorongásos zavarban, így pánikbetegségben szenvedő, nem kezelt betegek kardiovaszkuláris kockázatának fokozódására hívják fel a figyelmet.

Mindezek a pánikbetegség és az esetlegesen hozzá társuló egyéb kórképek korai diagnózisának és hatékony kezelésének szükségességét hangsúlyozzák. Jelen irányelv célja, hogy a pánikbetegségről alkotott korszerű bizonyítékon alapuló ismereteink tudományos összefoglalásával segítse a betegség minél korábbi felismerését, kezelésének hatékonyságát, ezen keresztül javítsuk a pánikbetegségben szenvedők életminőségét, kivédjük a következményes komorbid állapotokat, csökkentsük a táppénzes napok számát és az egészségügyet terhelő felesleges költségeket.


 

4. AJÁNLÁSOK SZAKMAI RÉSZLETEZÉSE

 

4.1 Diagnosztika

 
Ajánlás 1

A pánikbetegség diagnózisának felállításához elengedhetetlen a részletes pszichiátriai vizsgálat, mely az egyéni és családi kórelőzményeket is tartalmazza. A pánikbetegség klinikai diagnózis, a tünetek alapján a diagnosztikus rendszerek (BNO-10, DSM-5) segítségével a pánikbetegség diagnózisa felállítható. Mind a BNO-10, mind a DSM-5 szakértői konszenzuson alapuló diagnosztikai kritériumrendszer (erős ajánlás).

A BNO-10 szerint a pánikbetegség lényegét a visszatérő, súlyos szorongással járó rohamok (pánik) jelentik, melyek nem szűkíthetők le egy meghatározott helyzetre, vagy körülményre, és ezért bejósolhatatlanok. A többi szorongásos zavarral megegyezően a meghatározó tünetek a palpitáció, mellkasi fájdalom, fulladásérzés, szédülés, a valóság elvesztésének az érzése (deperszonalizáció és derealizáció). Gyakran van egy másodlagos félelem a haláltól (meghalástól), kontroll elvesztésétől és a megőrüléstől. A BNO-10 a „Neurotikus, stresszhez társuló és szomatoform zavarok”, ezen belül az „Egyéb szorongásos zavarok” alcsoportba sorolja a pánikbetegséget, Kódolása F41.00. Ezen osztályozási rendszerben csak akkor adható fő diagnózisként, ha fóbia nem kíséri.

Mivel a BNO-10 nem tartalmaz explicit diagnosztikus kritériumokat, gyakran nehéz a szerteágazó panaszok alapján a diagnózis, differenciáldiagnózis felállítása. Egyszerűsítheti és pontosíthatja a diagnózis alkotást a DSM-5 operacionalizált kritériumrendszere. A DSM-5 definálja a pánikrohamot is és meghatározza, hogy a pánikrohamot átélő betegnél milyen kritériumok esetén diagnosztizálhatunk pánikbetegséget. Érdemes tehát a DSM-5 kritériumokat követni a diagnózis alkotásánál.

A DSM-5 szerint a pánikroham egy jól meghatározott időszak alatt fellépő intenzív félelem vagy heves diszkomfort érzés. A roham során az alábbi 13 tüneti tételből legalább 4 egyidejűleg jelen van és viszonylag hirtelen, kb 10 perc alatt maximumra fokozódik: palpitáció vagy tachycardia, izzadás, remegés vagy reszketés, torokszorító érzés, fulladás érzés vagy légszomj, mellkasi fájdalom, hányinger vagy hasi diszkomfort, szédülés vagy bizonytalanság, hidegrázás vagy kipirulás, paresztézia (zsibbadás, bizsergés vagy érzéketlenség), derealizáció vagy deperszonalizáció, megőrüléstől vagy önkontroll elvesztésétől való félelem, halálfélelem.

Pánikzavarról (mely a BNO-10-ben a pánikbetegségnek felel meg) akkor beszélünk, ha az alábbi krtitériumok mind teljesülnek:

A) Visszatérő, váratlan pánikrohamok

B) Legalább az egyik pánikrohamot legalább egy hónapon keresztül az alábbiak egyike (vagy mindkettő) követi:
 
1. Tartós félelem a rohamok megismétlődésétől (anticipátoros szorongás), vagy azok lehetséges következményeitől (kontrollvesztés, „szívroham”, „megőrülés” stb).
2. A rohamokkal összefüggésben a viselkedés jelentős, maladaptív megváltozása (pl. a rohamok elkerülését célzó viselkedésformák, új vagy ismeretlen helyzetek elkerülése)

C) A zavar nem tulajdonítható valamilyen (élvezeti vagy gyógy)szer illetve más ismert betegség (pl hipertireózis) közvetlen élettani hatásának.

D) A tünetek nem magyarázhatók jobban más mentális zavarral (pl. szociális szorongással, specifikus fóbiával, kényszerbetegséggel, szeparációs szorongással, poszttraumás zavarral, stb).

A pszichiátriai betegvizsgálat során a tüneteken kívül fontos a beteg egyéni és családi anamnézisének felvétele is. Célzottan kérdezzünk rá korábbi pszichiátriai panaszokra, családban előfordult szorongásos zavarra, major depresszióra, szuicidalitásra, alkohol dependenciára. Pánikbetegek vér szerinti rokonainál gyakran fordulnak elő egyéb mentális betegségek (szorongásos zavarok, hangulatzavar), a pánikbetegek első fokú rokonainak közel 30 %-a szenved hasonló betegségben. Sajnos a pozitív családi anamnézis gyakran rosszabb prognózisú, súlyosabbak, gyakrabban visszatérők a tünetek, elhúzódóbb a gyógyulás és fokozottabb az egészségügyi segítség igénybevétele is.

Az autoanamnézisben gyakran fordul elő gyerekkori szeparációs szorongás, illetve a pánikbetegség indulását megelőző szorongásos tünet. A késői serdülőkori szorongásos tünetek előrejelzői a később kifejlődő szorongásos zavarnak. Az autoanamnézisben szereplő megterhelő életesemények szintén fokozzák a később kialakuló szorongásos zavar kockázatát, különösen érvényes ez a gyerekkori szexuális abúzusra.

A pánikbetegség diagnózisának felállításakor a tüneteken túl a betegség életminőségre és életvitelre gyakorolt hatását is mérjük fel (pl. elkerülő viselkedés), mert csak így tudunk ítéletet alkotni a betegség súlyosságáról.
A diagnózis felállításának részét képezi az esetleges komorbid állapotok feltérképezése is.

Ajánlás 2

A pánikbetegség sikeres kezeléséhez elengedhetetlen a diagnózis felállításakor a betegség tüneteinek, súlyosságának felmérésén túl az esetlegesen társuló komorbid állapotok feltérképezése (erős ajánlás).

A szorongásos zavarban szenvedő betegek több mint felének van másik szorongásos betegsége is, és a betegek kb 30 %-a pedig 3 vagy több szorongásos zavartól szenved. A beteg nagyobb terhén túl komorbid szorongásos vagy hangulatzavar, valamint szerfüggőség esetén rosszabb a prognózis, súlyosabbak a tünetek, gyakori a kronicizálódás, a pszichoszociális károsodás kifejezettebb, gyakoribb az egészségügyi ellátás igénybevétele és a kezelés is költségesebb.

A pánikbetegség leggyakrabban agorafóbiával társul, de gyakori egyéb társuló szorongásos zavar, komorbid hangulatzavar, szerfüggőség is. Komorbid agorafóbia jelentősen súlyosbítja az állapotot, rontja az életminőséget és a kezelés is nehezebb. Agorafóbiával társult pánikbetegség esetén a gyógyszeres kezelés mellett fontos a pszichoterápia is, leginkább a CBT ajánlott. Pánikbetegség mellett gyakran fordul elő komorbid major depresszió (unipoláris vagy bipoláris). Ha a major depresszió a primer kórkép és emellett jelennek meg a pánikrohamok, a BNO-10 szerint ez nem önállóan kódolandó pánikbetegség, hanem a major depressziós állapot súlyosságát jelző tünet.

A szorongásos zavarok esetén komorbid hangulatzavar nélkül is 1.7-2.5-szeres az öngyilkossági kockázat az átlagnépességhez viszonyítva, komorbid depresszió esetén ez a rizikó tovább fokozódik. Pánikbetegeknél is magasabb szuicid kockázattal kell számolni, különösen a régóta fennálló súlyos esetekben és társuló major depresszió esetén. A terápia tervezésekor ezt figyelembe kell venni. Ha a szorongásos zavarhoz major depresszió társul, az állapot súlyosabb lesz, ez viszont nagyobb eséllyel viszi a beteget orvoshoz és a felismerési arány is magasabb.

A súlyos vagy régóta fennálló, különösen agorafóbiával társuló kezeletlen pánikbetegségnél az alkohol vagy szerabúzus rizikója fokozódik. A szerhasználat a pánikroham enyhítésére is vonatkozhat, de agorafóbiás pánikbetegnél főként a szorongással járó agorafóbiás helyzetek teljesítése miatt vezeti be „öngyógyításként” a beteg, és könnyen kialakulhat másodlagosan szerfüggőség. A terápia tervezésekor és vezetésekor figyeljünk erre is.

A pszichiátriai komorbid állapotok feltérképezésekor próbáljuk beazonosítani az elsődleges betegséget. Ebben a panaszok időbeli megjelenési sorrendje lehet segítségünkre. A primer betegség szabja meg a terápia fő irányvonalát, melyet a többi komorbid állapot terápiás megközelítésének figyelembe vételével egészítünk ki.

A szorongásos zavarokhoz, így a pánikbetegséghez is az átlagpopulációhoz viszonyítva nagyobb eséllyel társulnak bizonyos szomatikus kórképek. A vártnál 13 gyakoribb a pánikbetegség előfordulása kardiovaszkuláris betegek (pl. mitrális prolapszus, hipertónia), irritábilis bél szindrómában szenvedők, daganatos betegek, migrénben, krónikus fájdalom szindrómában szenvedők, légzőszervi betegek, allergiások körében. Az összefüggés fordítva is igaz: az utóbbi évek interdiszciplináris kutatásai a szorongásos zavarban, így pánikbetegségben szenvedő, kezeletlen vagy nem jól kezelt betegek kardiovaszkuláris kockázatának fokozódását mutatják. Míg korábban csak a major depresszióról tudtuk, hogy kardiovaszkuláris rizikót jelent, sajnos hosszabb fennállás után szorongásos zavarban is emelkedik a szívfrekvencia, vérnyomás, és csökken a szívfrekvencia variabilitás, melyek fokozzák a kardiovaszkuláris események kockázatát. Szomatikus komorbiditás esetén a szomatikus kórkép státuszát is érdemes követni a pánikbetegség kezelésekor, továbbá oda kell figyelni, hogy a pánikbetegség kezelésére választott gyógyszerek minél kevesebb gyógyszer mellékhatással és gyógyszer interakcióval járjanak.

 

(2. részlet)

(3. részlet)




Forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma: Egészségügyi szakmai irányelv - A pánikbetegségről


 

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

facebook

 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb