Sok mindenben megnyilvánulhat a szorongás. Testi panaszokban: fejfájás, hányinger, mellkasi fájdalom, szívszorítás. Pszichés panaszokban: aggódás, nyugtalanság, álmatlanság, félelem, ingerültség és szomorúság.
Fantasztikus, hogy a szorongás csökkentésére több mint 100 éve léteznek gyógyszerek (barbiturátok, majd benzodiazepinek). De mi van akkor, ha valaki ezek hatása, lehetséges mellékhatásai miatt aggódik?
Vizsgáljuk meg a több mint 60 éve (!) piacvezető nyugtató, szorongásoldó gyógyszerek, a benzodiazepinek (BZD-k) szedésének előnyeit és hátrányait. Utóbbiból hosszútávon több van.
Frontin, Xanax, Rivotril… nyugtatók előnyei
A szorongás elleni gyógyszerek, feszültségcsökkentők alkalmi szedésének legnagyobb előnye, hogy minden pszichoterápiás segítségnél, a kognitív viselkedésterápiánál (CBT) is gyorsabban, ugyanakkor sokkal felszínesebben és rövidebb ideig csökkentik a stressz-szintet.
Ezáltal megkönnyíthetnék a stresszt kiváltó nehéz helyzetek (stresszorok) kezelését.
„-hetnék”, mert a panaszok múltával a gyógyszerezők sokasága már nem törődik a szorongását kiváltó probléma helyzetek megoldásával. A gyors "tűzoltás", a "boldog békeidők" csalóka ábrándja elveszi ettől a motivációját s a valódi megoldás elmarad.
Ezért aztán csak amolyan „nemtörődöm” tablettaként szedi a benzokat és mindent hagy a régiben...
Igen ám, de ez esetben, magától ugyanúgy nem oldódik meg a kiváltó és kiáltó ok, ahogy korábban sem, tehát nem válik okafogyottá a rendszeres, krónikus frontinozás, xanaxozás, ill. rivotrilezés. Ez viszont a legtöbbször pár héten-hónapon belül: gyógyszer toleranciához, lelki és testi függőséghez, majd esetleg gyógyszer dependenciához vezet.
Nyilván feltűnt Kedves Olvasó, hogy ezek (BZD tolerancia stb.) már nem a benzok jótékony hatásai közé tartoznak. Azonban itt volt a leglogikusabb utalni rájuk.
A legtöbb szorongásra felírt benzodiazepin gyorsan jut át a vér-agy gáton, aztán elönti az agy működését elnyomó, fékező GABAerg neuronokat. Ezért hatnak gyorsan.
Akár már negyed-fél-egy-két órával bevételük után elkezdheti a gyógyszerezett és az öngyógyszerező érezni a kémiai megkönnyebbülést. Amennyiben szerencséje van... és nem az adverz benzodiazepin hatások jönnek nála elő.
Frontin, Xanax, Rivotril… nyugtatók hátrányai
Természetesen a szorongás elleni gyógyszeres kezelésnek is vannak hátrányai. Az egyik legfontosabb az, hogy gyors jutalmazó-hatásuk (dopamin) miatt „szokás-képzők”, hozzászokást alakíthatnak ki. Először az agyunk védekezése (!) kapcsán (neuroadaptáció) csökken a hatékonyságuk.
Mintha „baromi” drágán vennél egy "400 LE-ős vadállat" Mercédeszt, ami néhány hét-hónap használat alatt, azaz viharos gyorsasággal Trabanttá szelídül… Hiába nyomod tövig a gázt! Míg Mercédesz volt, pöccintésre is jobban reagált.
Csak a gyógyszergyáraknak jó üzlet a gyógyszerfüggőség...
Mert idővel - akarva-akaratlan - jatrogén benzodiazepin függővé válhat a gyanútlan (!) jóhiszemű, és ekkor már bizony rögösebb úton lehet abbahagyni.
Kapcsolódó Benzo Blog bejegyzések:
Nyugtató és altató szedési tévhitek (2016)
1. tévhit: A BZD-függőség kialakulásáért mindenki maga felel
2. tévhit: A hatóságilag engedélyezett, receptre kapható nyugtatók és altatók szedése teljesen biztonságos. Nem okoznak függőséget. Csak az illegális pszichoaktív szerekkel kell vigyázni
3. tévhit: A különböző "nyugtatók" (szorongáscsökkentők) és altatók együttes alkalmazása, a benzo-kombó veszélytelen
4. tévhit: Nincs kiút a benzodiazepin-függőség csapdájából
5. tévhit: Állapotos nők is gond nélkül szedhetnek BZD-típusú nyugtatót és/vagy altatót
6. tévhit: A BZD-függők, akár a drogfüggők, jórészt fiatal férfiak
7. tévhit: A "méregtelenítést" követően az agy gyorsan helyrebillen eredeti, egészséges állapotába
8. tévhit: A gépjármű-vezetési képességet nem korlátozhatják a benzodiazepinek
9. tévhit: Az ember időben megérzi a benzodiazepin (szorongásoldó, altató) függőségét.
Gyógyszer-hozzászokás, gyógyszerfüggőség, gyógyszer leszokás
Mennyire lesz könnyű vagy nehéz „lejönni” a nyugtatókról?
Előzetesen sajnos MEGJÓSOLHATATLAN. Testi-lelki-szociális-spirituális és anyagi létünk oly sok zege-zuga befolyásolja:
♦ szociális (modell) tanulás (gyermekkori szocializáció)
♦ tanultság
♦ szociális helyzet, anyagi kondíciók
♦ értékrend
♦ nem-gyógyszeres stresszcsökkentési módszerek ismerete, v. elérhetősége
♦ életmód (testmozgás, hobbik stb.)
♦ táplálkozás
♦ testi-lelki egészség
♦ vallásosság
♦ önértékelés
♦ önbizalom
♦ gondolkodási stílus
♦ konfliktuskezelés
♦ problémamegoldás
♦ célkitűzés
♦ időmenedzselés
♦ rangsorolás
♦ asszertivitás
♦ alvás
♦ NEM-et mondás
♦ segítő kapcsolatok
♦ külső stresszorok (munkahelyi-, családi-, pénzügyi-, egészségügyi-stresszorok)
♦ belső stresszorok (SAANG-ok, kognitív disztorziók, rumináció stb.)
♦ stressz kezelési (megküzdési, koping) tudás és gyakorlat
♦ új megoldásokra nyitottság (rugalmasság, reziliencia)
♦ mindset (nyitott v. zárt)
♦ gyógyszerhatóanyag
♦ bevett napi dózis
♦ gyógyszerezéssel eltöltött idő
♦ elérhetőség (l. a Rivotril hónapok óta tartó hiánya – ukrán (USA)-orosz háború – miatt tömegek voltak „kénytelenek” átállni klonazepámról a problémásabb alprazolámokra, pl. Frontinra)
♦ receptfelíró orvos BZD-kel kapcsolatos ismeretei és terápiás szokásai
♦ illegális forgalom (rokonok, ismerősök, utca, Darknet)
♦ szakmai állásfoglalások, pszichiátriai irányelvek
♦ betegtájékoztató anyagok
♦ (és remélem, a Benzo Blog is :-)
Nyugtató benzodiazepin addikció és dependencia – a legproblémásabb árnyoldalak. „Tovább is van, mondjam még?”
♦ nappali álmosság
♦ tompaság
♦ figyelem (koncentráció) zavar
♦ memória zavar
♦ stb. Lásd a legfrissebb benzodiazepin feszültségcsökkentő Betegtájékoztatókat itt.
Könnyen olvasható betűmérettel, visszakereshetően, kimásolhatóan, kinyomtathatóan, kiemelhetően, sőt visszamenőleg is meg lehet tekinteni, miként fejlődött, lett egyre igazabb a különböző nyugtatók betegtájékoztatóinak tartalma.
Benzodiazepin szedésről összefoglalásul
1. A szorongáscsökkentő, feszültségoldó (anxiolitikus) gyógyszeres kezelés előnyös lehet, de mielőtt döntést hoz, a FRONTIN stb. IRATÁS ELŐTT fontos, hogy mérlegelje az előnyöket és hátrányokat. Mert először ÖNNEK KELL/ÉRDEMES EBBEN DÖNTÉST HOZNIA. Ön viszi bőrét a vásárra…
2. Győződjön meg róla, hogy minden aggályát megbeszélte-e a kezelőorvosával, mielőtt az nyugtató (benzodiazepin) receptet kezdene felírni.
3. A nyugtató szedés előtt, próbáljon meg – külső, legjobb, ha pszichológusi segítséggel – találni valamilyen gyógyszer mentes, a stresszt valóban csökkentő megoldást.
4. Amennyiben pedig átmenetileg, jobb híján mégiscsak gyógyszer szedésre kényszerül, ne elégedjen meg azzal, hogy „Frontinba, Xanaxba vagy Rivotrilba dugja a fejét”. Használja ki a velük ideig-óráig elérhető nyugalmat és vágjon bele problémái kezelésébe!
5. "Elgurulhat a gyógyszered, ha van helyette módszered…” - K.L.
6. Nyárra, remélem, elkészülök valamivel, ami segíthet leszokni. Amennyiben Önt, vagy valamelyik kedves ismerősét majd érdekli, iratkozzon fel a Stressz Doktor Hírlevélre. Az elsők között fogom értesíteni.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...