
Figyelmes olvasóim észrevehették, hogy az első mondatban és a második mondat első részében még feltételes mód szerepelt a szaunázás gyógyító hatásával kapcsolatban (meghosszabbíthatja, csökkentheti). A feltételezés, azonban váratlanul állításba ment át (védi). Nem növeli a szaunázás becsületét az ilyen csúsztatás.
A kutatók 2 315, 42-60 éves, Finnország keleti részén éló férfi mindennapjait követték nyomon: 21 éven át. A kapott adatok azt mutatták, hogy akik rendszeresen szaunáztak, azokat kevésbé érintették a szívproblémák. A hirtelen szívhalál kockázata 22 százalékkal alacsonyabb volt azoknál a férfiaknál, akik heti kétszer-háromszor szaunáztak, és 63 százalékkal mérséklődött azoknál, akik heti 4-7 alkalommal keresték fel a forró kamrát.
Hm, de jó! Ám még mielőtt szaunát rendelne az internetről, vagy újragondolná hosszú távú megtakarításait: tényleg ennyire egyszerű lenne a hosszú élet titka? Képzeljünk el két vizsgálati szituációt.
Első gondolat kísérlet:
Elegendő számú, agorafóbiás, középkorú finn férfire (v.sz. = vizsgálati személy) terveink szerint, 1 hónapig, minden nap, rendszeresen rázárjuk a szauna ajtaját, aztán beengedünk közéjük, megfelelő hőfokú, száraz meleget. Közben a szaunázás, az izzasztó meleg kiváló élettani hatását növelendő, „zeneterápiát” is alkalmazunk. Nem utolsó sorban azért, hogy a bezárt agorafóbiás, középkorú férfiak üvöltése, könyörgése, átkozódása csak zenei háttérrel hallatszódjék ki a szauna kabinból.
Mit gondolnak az első alkalom után hány középkorú, agorafóbiás, finn férfi szeretne részt venni a kísérlet sorozat folytatásában? Hány lesz non-compliance, nem-együttműködő? Önök szerint, ha hatósági közeg közreműködésével nagy nehezen összefogdozzuk, majd előállítjuk őket a lelakatolható, ablaktalan szauna kabinhoz. Cserébe azért, hogy még egyszer már ne kelljen újra élvezniük a forró, száraz meleg jótékony szívhatásait, vajon hány középkorú férfi töltene ki egy mindenre kiterjedő orvosi nyilatkozatot arról, hogy ők már teljesen meggyógyultak? Szívüknek már egyetlen szaunázás is igen jót tett! Mit gondolnak, mi fogja jobban meghosszabbítani az agorafóbiás, középkorú, finn férfiak életkilátásait a szauna, vagy a szauna pauza? Szívdöglesztő nem?
Második kísérlet (ezt lefolytatták):
Középkorú férfiak a Lenin Kohászati Művek vasöntödéjében: olvasztárok, öntők és hengerészek a hét hat napján, nem 10-20 percig, órákig évezték az öntödei csarnokok pokoli hőmérsékletét. Kommu-nyista szauna. Mit gondol, ez a rendszeresen alkalmazott, forró, izzasztó kamra, mennyivel javíthatta a hengerészek, öntők és olvasztárok szív-érrendszeri egészségét? Gyanúm szerint: a pokol tornácán dolgozók életkilátásai sokkal alacsonyabban lehettek, mint a főnökeiké a hűvösebb irodákban. Igaz, Ők biztosan szignifikánsan többet finn szaunázhattak, mint a melósaik...
Nem a szauna fajtája, hőfoka, nedvességtartalma a titok nyitja. Hanem a szaunázásra szánt, pihenést, kikapcsolódást, stressz csökkentést szolgáló idő. A csendben egyedül, vagy beszélgetve, a világ zajától félrevonultan, stresszmentesen megélt órák. Az éveken át tartó rendszeres stressz csökkentés. Ez az oka a pozitív dózis-hatás összefüggésnek.
A stresszkezelés igen hatékony szív-érrendszeri védő faktor! Akár egy működésképtelen szaunában is. Feltéve, ha nem idegesítetjük fel ezen magunkat.
Forrás: MTI
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
![]() |
Kérem, ![]() |