A kérdés, amelyre az egyetem munkatársa, David DeSteno és a laboratóriumában dolgozó végzős diák, Paul Condon választ keresett az volt, hogy a meditációs tanfolyamon részt vevő alanyok vajon nagyobb valószínűséggel sietnek-e a fájdalmakkal küzdő ember segítségére, még akkor is, ha látszólag senki más nem vesz tudomást róla. "Tisztában vagyunk azzal, hogy
a meditálás jótékony hatással van az egyén testi-lelki jóllétére" - húzta alá Condon. - Mi azonban azt akartuk kideríteni, hogy az együttérző képességét is fejleszti-e."
Azon alanyok körében, akik nem vettek részt meditációs órákon, mindössze nagyjából 15 százalékos, míg a meditálók csoportjaiban 50-50 százalékos volt a
segítségnyújtási arány, vagyis a meditáció különböző formái ugyanolyan jótékony hatással bírnak – hangoztatta DeSteno.
"A meditálás arra készteti az embereket, hogy jól cselekedjenek - segítsenek azon, aki szenved - még akkor is, ha épp az ellenkezőjét látják a környezetükben."
A szakember szerint az, hogy a két másik színész egyáltalán nem vesz tudomást a fájdalmakkal küzdő harmadikról, olyan "kívülálló hatást" teremt, amely normális esetben csökkenti a segítőszándékot. Ilyenkor ugyanis az emberek gyakran azon gondolkodnak: "miért épp nekem kellene segítenem, ha senki más nem teszi".
Az eredmények a jelek szerint megerősítik azt, amelyet a
buddhista teológusok már régóta hisznek, vagyis, hogy a
meditálás hatására az ember nagyobb együttérzést és szeretetet tapasztal magában minden érző lény iránt.
2013. április 3. – MTI