
Az orvosi gyakorlatban ez az alapelv azt jelenti, hogy az orvosoknak minden tevékenységük során a diagnózis alkotástól a kezelésig és utánkövetésig elsősorban és minimumként arra kell törekedniük, hogy: elkerüljék a károkozást.

"Ne árts" alapelve és a benzodiazepin felírás
A „Primum non nocere”, amely latinul szó szerint „először is ne árts” -ot jelent, egy kb. 2.200 évvel későbbi kifejezés, amely a 17. században vált széles körben ismertté az orvosi közösségben. Ez az alapelv ma is kulcsfontosságú része az orvosi etikának és számos mai orvosi eskü is tartalmazza.
A „nil nocere” vagy „ne árts” v. mostani kifejezéssel: "első a biztonság" elv az orvosi, így a pszichiátriai terápiás gyakorlat egyik alapelve, amely azt követeli meg a pszichiáterektől is, hogy mindenekelőtt ne okozzanak kárt a betegeiknek.
A benzodiazepinek (benzok, BZD-k), mint erősen pszichotróp szerek, számos potenciális mellékhatás mellett függőségi kockázattal is rendelkeznek, ezért kiemelt óvatosságot igényelnek a felírásuk (és szedésük) során.
Vegyük sorba ezeket:
1. Megfelelő indikáció
Az orvosnak kell biztosítania, hogy a benzodiazepin terápia indokolt legyen, csak a hivatalos alkalmazási előírásokban, ill. a betegtájékoztatókban is rögzített javaslati (indikációs) körökben legyenek alkalmazva. Megfelelően kiválasztott, szelektált felnőtt betegeknél (lásd. lejjebb: Egyéni megközelítés).
A sokak, sokunk egyik kedvenc rajzfilm sorozatában, a Dr Bubó-ban ironikusan kikacsintva megénekelt napi gyakorlat, miszerint: „Kígyónak lábsót, madaraknak fogsort. Diktál a beteg, írja a doktor…” – nélkülöz minden szakmaiságot.
A nyugtatóként és altatóként használt benzodiazepineket rövidtávon volna szabad előírni és csak súlyos, az életminőséget, életvitelt nagymértékben károsító, vagy rendkívüli stresszt okozó betegség esetén.
Részlet az Alprazolam Orion 2023 szeptemberi betegtájékoztatójából:
„Az Alprazolam Orion tablettát felnőtteknél olyan szorongásos tünetek kezelésére alkalmazzák, amelyek súlyosak, magatehetetlenséget, vagy nagy szorongást okoznak a betegnek. Ez a gyógyszer csak rövid távú alkalmazásra szolgál.”
Azért az Alprazolam Oriont hoztam fel példaként, mert a többi alprazolám tartalmú nyugtató (Alprazolam Alkaloid-INT, Frontin, Helex és Xanax) betegtájékoztatója mind régebbi...
A pszichiátereknek és a többi benzodiazepin hatóanyagtartalmú feszültségoldókat, altatókat felírónak el kell kerülnie a benzodiazepinek indokolatlan vagy hosszú távú felírását.
Rövid távú kezelés támogatása
Az orvosoknak már a terápia kezdetén hangsúlyozniuk kell a benzodiazepinek rövid távú használatát, különösen azoknál a betegeknél, akik hajlamosabbak lehetnek a gyógyszerfüggőségre (pl.: ismert már valamilyen más szer-, vagy viselkedési-függőségük) vagy akiknél a hosszabb távú használat növeli a negatív kimenetelek (pl.: magzatkárosodás; elesések, demencia) kockázatát (terhes, ill. terhességet tervező nőknél; idős korúaknál).
2. Napi és összdózis minimalizálás
A BZD-t felíró orvosnak a lehető legkisebb hatékony napi dózist kell felírnia, a lehető legrövidebb ideig és figyelemmel kell kísérnie a beteg reakcióit. Ezzel minimalizálhatja a mellékhatások és a gyógyszerfüggőség kialakulásának kockázatát.
Rendszeres értékelés
Javasolt, hogy ugyanaz az orvos írja elő, ellenőrizze és állítsa le a kezelést. A BZD-t felíró orvosnak rendszeresen felül kell vizsgálnia, monitoroznia szükséges a beteg állapotát, a kezelés hatékonyságát, a szorongáscsökkentő és altató kezelést, hogy eldöntsék, szükség van-e további gyógyszeres, ill. nem-gyógyszeres beavatkozásra, vagy a beteg készen áll-e a benzodiazepin lépcsőzetes elhagyására. Ill. időben felismerje a gyógyszermellékhatásokat ,vagy a kezelési terv módosításának szükségességét.
"...az adagot fokozatosan a kezelőorvos útmutatása szerint kell csökkenteni."
"...az adagot fokozatosan a kezelőorvos útmutatása szerint kell csökkenteni."
3. Alternatív szorongást, stresszt csökkentő módszerek fontolóra vétele és ajánlása
Amikor lehetséges, a beteggel egyetértésben érdemes mérlegelni más, alternatív, kevésbé kockázatos, nem-gyógyszeres érzelemmenedzselési technikák alkalmazását. Ezek ugyanis csökkenthetik a benzodiazepinre való támaszkodást és elősegíthetik a hosszú távú gyógyulást és fejlődést.
Számos ilyen létezik, pl.: tudatos önfejlesztés, párterápia, asszertivitás fejlesztés, konfliktuskezelés, problémamegoldás; relaxációs módszerek, mozgás, hobby, társállat tartás, pszichoterápia stb.
4. Betegtájékoztatás
Fontos, hogy a betegek tisztában legyenek a felírt gyógyszer hatásaival, a felírásuk javasolt időtartamával, a tabletták hatásának néhány hetes használat utáni csökkenésével (ez a BZD-tolerancia), mellékhatásaival, a váratlan reakciók (paradox reakciók) lehetőségével, hogy mikor nem szedheti őket, mikor relatíve, vagy abszolút ellenjavalltak, a függőség és a visszaélés kockázatával és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokkal.
A kezelőorvosnak tisztán érthetően kell kommunikálnia a gyógyszer szedésének szabályait, beleértve azt is, hogyan és mikor kell fokozatosan abbahagyni a benzodiazepin szedését.
5. Egyéni megközelítés
Minden beteg egyedi, ezért az orvosnak figyelembe kell vennie a beteg korábbi egészségügyi előzményeit, jelenlegi állapotát és egyéb gyógyszeres kezeléseit, hogy a lehető legbiztonságosabb és leginkább személyre szabott kezelést biztosíthassa.
A „nil nocere” elv alkalmazása a benzodiazepinek felírásánál alapvetően azt jelenti, hogy az orvos minden döntésénél mérlegeli a gyógyszeres kezelés előnyeit és kockázatait, és mindig a beteg legjobb, rövid-, és hosszútávú (!) érdekét tartja szem előtt.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon vele rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...