
Teljesen más a helyzet depresszió (betegség) esetén. Az egyszerű lehangoltsággal szemben, kezdődő depresszióban nincs halogatható idő, mert nincs spontán gyógyulás! A várakozás mindig állapot romlást von maga után. Legjobb, ha mielőbb segítséghez fordul az illető.
Honnan tudom, hogy depresszió-e az, ami elkezdődött, vagy saját magától is rendeződő puszta „depi”? Ennek járunk utána a mai Benzo Blogban.
Bár gyakran azt gondolják, hogy a depresszió a szomorúság szélsőséges formája, hatalmas különbségek vannak a klinikai depresszió és a szomorúság között. Ezek a különbségek segítenek a fenti kérdés adekvát megválaszolásában. Vegyük ezeket a különbségeket szépen sorba.
Szomorúság 1.
Az átmeneti szomorúság része az életünknek. Senki nem úszhatja meg. Százból 100 embert érint többször is az életében, hiszen a szomorúság, a fájdalmas stresszorokra adott normális, természetes reakció. Lásd korábbi Benzo blog bejegyzésünket: Stresszor Leltár.
Azaz, ha volt már többször hasonló lelki állapotban és azok gyorsan rendeződtek, valószínűleg most sem kell tartani depressziótól. Bízhat az "öngyógyulásban" (azért teszem idézőjelek közé a kifejezést, mert egy természetes állapotból nem lehet meggyógyulni).
Depresszió 1.
A depresszió ellenben komoly, önmagától nem rendeződő, testi-lelki betegség, melynek a szomorúságnál, lehangoltságnál sokkal több jele van. (Lásd majd lent.) Minden depressziós szomorú, de nem minden szomorú depressziós.Szomorúság 2.
A szomorú személy szinte kivétel nélkül mindig tudja, hogy mi szomorította el. Képes logikusan levezetni lehangoltságát valamilyen az életében bekövetkezett korábbi negatív életeseményből (lásd a fenti Stresszor leltárt).Depresszió 2.
A klinikai depresszióban szenvedő viszont gyakran nem tudja, nem érti, mi lett az oka sötét érzéseinek és ez még inkább bűntudattal tölti el. Depressziós gondolkozási hiba: "Ha nincs külső ok, biztosan én vagyok gyenge..." A bűntudat, pl. egy gyakori megkülönböztető jel depresszió és levertség között.Szomorúság 3.
A jó szándékú családi, baráti bíztatások, megerősítések, hogy "hagyd abba", "ne törődje vele", "nem a Te hibád", stb. hatnak, hiszen a szomorúságra az ember egyre inkább képes hatni.Depresszió 3.
Ugyan ezek a tippek a depressziós embert azonban csak tovább frusztrálják, növelik bűntudatát, elégtelenség és megnemértettség érzését. Hiszen lehetetlent kívánnak tőle! A depresszió, mint említettem részben testi betegség. A cukorbetegnek sem szoktuk azt mondani, hogy szedd már össze az inzulintermelő képességedet... Mind a depresszióra, mind a diabéteszre azonban igaz, hogy stresszkezeléssel, önfejlesztéssel sokat tehetünk magunkért!Szomorúság 4.
Átmeneti, napokon belül magától múló érzés. Jön-megy, ahogy az embernek megoldódnak, megoldja gondjait, vagy megváltoztatja a stresszorokkal szembeni hozzáállását. A szomorú ember rosszul érzi magát ugyan a bőrében, de továbbra is megbirkózik mindennapi feladataival. Lehangoltsága nem akadályozza meg mindennapi teendői ellátásában.Nem lesz a lehangoltságon túl:
♦ reménytelen
♦ akarattalan (abulia)
♦ határozatlan, döntésképtelen
♦ érdektelen
♦ fásult, energiátlan
♦ örömtelen
♦ étvágytalan (testsúlya nem változik)
Nem jelentkezik:
♦ bűntudatérzés
♦ koncentráció zavar
♦ nagyfokú meglassultság, v. éppen nyugtalanság
♦ öngyilkossági gondolatok
♦ koncentráció zavar
♦ nagyfokú meglassultság, v. éppen nyugtalanság
♦ öngyilkossági gondolatok
Ezek a tünetek már depresszióra utalnak! Amikor is hiába várja az ember a spontán javulást. Célszerű mielőbb szakembert (pszichológust, pszichiátert) felkeresni!
Depresszió 4.
A depresszió nem csökken napok alatt, sőt hetekig (legalább 2 hétig, a napok nagy részében), pszichoterápiás és farmakoterápiás kezelések nélkül, akár hónapokig, vagy akár évekig is eltart.*
Ha még mindig bizonytalan, hogy Ön, vagy valamelyik szeretett hozzátartozója, barátja, ismerőse depresszióban szenved-e, jól használható, egyszerűen kitölthető, online depresszió tesztek állnak a rendelkezésre itt:
♦ Beck-féle (rövidített) depresszió kérdőív
♦ Depresszió kérdőív (11 kérdéses)
♦ Depresszió kérdőív (25 kérdéses)
♦ Optimista? Pesszimista?
♦ Depresszió kérdőív (11 kérdéses)
♦ Depresszió kérdőív (25 kérdéses)
♦ Optimista? Pesszimista?
Hasznos volt, amit olvasott?
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Iratkozzon fel a baloldali menüsor alján a Stressz Doktor Hírlevélre, hogy értesíthessem, önfejlesztés, öngyógyítás és pszichiátriai gyógyszerek (altatók, szorongásoldók, antidepresszánsok) témában megjelenő Benzo blogokról!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Facebook
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
![]() |
Kérem, ![]() |