A gyógyszerfüggőség kialakulása elkerülhető, ha pszichoaktív gyógyszereit megfelelőképpen szedi. Ebben segíthet Önnek a „4K szabály”.
Ez egyfajta ökölszabály Mindenkinek a receptköteles addiktív szorongásoldók (nyugtatók) és altatók biztonságos szedéséhez.
Mentális és testi egészsége védelmében tegyen akkor is e szabályok szerint, ha receptfelíró orvosa esetleg megfeledkezne ezekről a szakmai irányelvekről.
4K szabály - a nyugtatók, altatók és szorongáscsökkentők biztonságos szedésének alapjai
A 4K szabály német eredetű betűszó:
1. Klare Indikation = Egyértelmű javaslat
2. Kleinste notwendige Dosis = Legkisebb szükséges mennyiség
3. Kurze Anwendung = A lehető legrövidebb ideig szedje
4. Klein schlagartiges Absetzen = Hirtelen ne hagyja abba
A receptköteles nyugtató, altató és szorongáscsökkentő benzodiazepinek biztonságos szedésének alapjaihoz rengeteg segítséget nyújtanak a pszichiátriai szerek dobozaiban található hivatalos Betegtájékoztatók.
Ezért azon pszichiáterek közé tartozom, aki nemhogy lebeszéli Önt ezek alapos átolvasásáról, de a társadalmi felelősségvállalás jegyében NYOMATÉKOSAN JAVASOLJA ezt. Ezzel tudja a legegyszerűbben javítani egészségértését és egészségmagatartását. Ezért is teszem ezeket nagyítható, kereshető formában elérhetővé az oldalon.
Ahogy azt az előbb írtam:
a Legkevesebb Gyógyszer Garancia
legjobb, legbiztosabb és legfelelősebb helyen az Ön kezében van!
A Betegtájékoztatók hivatalos tájékoztató anyagok. Azért vannak, hogy növeljék az Ön gyógyszerbiztonságát, és csökkentsék a kezelőorvosa és az Ön közötti információs asszimetriát. Mindenképpen olvassa el őket, hiszen, ha nem is szó szerint, de egytől-egyig megtalálja bennük a 4K alapelveit. Keressen csak rá!
1. Egyértelmű javaslat
Csak akkor szedjen benzodiazepin szorongásoldót és/vagy altatót, ha erre valóban szüksége van. Ezt tisztázza kezelő orvosával és beszéljen vele a szorongásoldás gyógyszer mentes lehetőségeiről (stresszcsökkentés) és pihentető alvás biztosításának alternatív lehetőségekről is.
2. Legkisebb szükséges mennyiség
Csak akkora adagokat vegyen be a szorongáscsökkentőkből és/vagy altatókból, amekkora gyógyszeradag okvetlenül szükséges. Tapasztalja ki a legkisebb szükséges adagot, azt a mennyiséget, ami "nem üti ki", ami mellett még otthon, v. a munkahelyén képes dolgozni. Kerülje el a benzodiazepin túladagolást, melynek jelei enyhébb esetben:
♦ fáradtság
♦ álmosság, aluszékonyság
♦ öntudat csökkenés, zavartság
♦ szédülés
♦ elkent beszéd
♦ járás-, és mozgászavar (inkoordináció)
A súlyos benzo túladagolás jelei:
♦ mély alvás ("bealvás")
♦ eszméletlenség
♦ légzés- és keringészavar.
Fontos tudni, hogy az alkohol és más, a központi idegrendszer működését gátló szerek fokozzák a benzodiazepin túladagolás nemkívánatos hatásait.
A legkisebb hatóanyag tartalmú nyugtatóknak akár a negyede, fele is elég lehet kezdetben. Figyeljen a szedés időtartamára, mert hetek alatt általában kezdik elveszíteni ezek a szerek a hatékonyságukat. Ez a benzodiazepin tolerancia.
Még egy fontos ajánlás: soha ne vegyen be második adagot a kihagyott gyógyszeradag pótlására, mert ezzel nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás fenti veszélyeinek teszi ki magát.
3. A lehető legrövidebb ideig
Altatót és "nyugtatót" csak átmenetileg, jobb híján, áthidalásképpen szedjen, minél rövidebb ideig. A három-négy hétnél hosszabb ideig szedett benzodiazepin típusú altatók és „nyugtatók” (szorongásoldók) már terápiás dózisban is gyógyszerfüggőséghez vezethetnek.
4. Hirtelen ne hagyja abba
Ne hagyja abba hirtelen, minden átmenet nélkül a szorongásoldók és/vagy altatók szedését, hanem lassan, heti lépésekben, fokozatosan csökkentse az adagot. Kezelőorvosával feltétlen beszélje meg az adagok csökkentésének módját és időtartamát.
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...