Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Trittico AC alkalmazási előírás - 2023.04.


 

Trittico AC

Alkalmazási előírás

(lényegre koncentrálva)



 

1. A GYÓGYSZER NEVE

 
Trittico AC 75 mg retard tabletta
Trittico AC 150 mg retard tabletta 
 

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

 
Trittico AC 75 mg retard tabletta:
75 mg trazodon-hidrokloridot tartalmaz (megfelel 68,3 mg trazodonnak) retard tablettánként.
 
Trittico AC 150 mg retard tabletta:
150 mg trazodon-hidrokloridot tartalmaz (megfelel 136,6 mg trazodonnak) retard tablettánként.
 
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
 
 

3. GYÓGYSZERFORMA

 
Fehér vagy sárgásfehér, hosszúkás, mindkét oldalukon domború felületű, két bemetszéssel ellátott, 3 részre osztható retard tabletták. Törési felülete fehér színű.
 
 

4. KLINIKAI JELLEMZŐK

 

4.1 Terápiás javallatok

 
A depresszió különféle formái szorongással vagy a nélkül.
 

4.2 Adagolás és alkalmazás

 
Adagolás

A gyógyszer csak felnőtt betegek esetében alkalmazható. A kezelést egyszeri esti adaggal kell kezdeni, majd növekvő napi adaggal kell folytatni. A Trittico AC retard tabletta üres és teli gyomorra is bevehető, és legalább egy hónapos terápiás kezelési ciklusban kell alkalmazni. A tabletták törővonallal vannak ellátva és három részre oszthatók, hogy a betegség súlyosságától, a beteg testtömegétől, korától és általános állapotától függően az adag fokozatosan legyen növelhető.
 
Felnőttek:
75-150 mg napi egyszeri esti adag alkalmazandó lefekvés előtt. A dózis 300 mg napi adagig emelhető, napi két alkalomra elosztva. Kórházban fekvő betegek adagja tovább emelhető napi 600 mg-ig, ismételt dózisokban adagolva.
 
Idősek:
Nagyon idős vagy gyenge betegek esetében a kezdő dózis 100 mg/nap több adagra elosztva vagy egyszeri esti adagként alkalmazva (lásd 4.4 pont). Folyamatos megfigyelés mellett az adag fokozatosan növelhető a „Felnőttek” bekezdés alatt leírtak szerint, a toleranciától és hatékonyságtól függően. Ezeknél a betegeknél az egyszeri 100 mg-ot meghaladó adag általában kerülendő. Nem valószínű, hogy a napi 300 mg-os adag túllépése szükséges.
 
Gyermekek és serdülők:
Biztonsági adatok hiányában a trazodon alkalmazása gyermekek és 18 év alatti serdülők esetében nem javallott.
 
Májkárosodás:
A trazodont jelentős mértékben a máj metabolizálja (lásd 5.2 pont) és hepatotoxicitással is összefüggésbe hozható (lásd 4.4 és 4.8 pont). Ezért a készítmény májkárosodásban szenvedő betegek részére történő felírásakor elővigyázatossággal kell eljárni, különösen súlyos májkárosodás esetében. A májfunkciós értékek időszakos ellenőrzése javasolt.
 
Vesekárosodás:
Általában nincs szükség az adagolás módosítására, azonban elővigyázatosan kell eljárni, ha a gyógyszert súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek írják fel (lásd 4.4 és 5.2 pont).
 
Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
 

4.3 Ellenjavallatok

 
♦ A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
♦ Alkohol- és hipnotikum-intoxikáció.
♦ Akut myocardialis infarctus.  
 

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

 
Gyermekek és 18 év alatti serdülők

A trazodon alkalmazása gyermekeknél és 18 év alatti serdülőknél nem javallott. Antidepresszívumokkal végzett klinikai vizsgálatok során gyermeknél és serdülőknél az antidepresszív kezelés mellett gyakrabban figyeltek meg suicid (öngyilkossági kísérlet és öngyilkosság tervezése) és ellenséges magatartást (főként agressziót, ellenséges magatartást, dühöt), mint placebo mellett. Ezen túlmenően, nem állnak rendelkezésre hosszú távú biztonságossági adatok a gyermekek és serdülők fejlődésére, érettségére, kognitív és viselkedési fejlődésére vonatkozóan.
 
Öngyilkosság/öngyilkossági gondolatok vagy a klinikai állapot romlása

Depresszió esetén fokozott az öngyilkossági gondolatok, az önkárosító magatartás és az öngyilkosság (öngyilkossággal kapcsolatos események) megjelenésének veszélye. A kockázat mindaddig fennáll, amíg jelentős remisszió nem következik be. Mivel előfordulhat, hogy a kezelés első néhány hete alatt, vagy még később sem történik javulás, a betegeket állapotuk javulásáig szoros ellenőrzés alatt kell tartani. Általános klinikai tapasztalat, hogy az öngyilkosság veszélye a gyógyulás korai szakaszában fokozódhat.
 
Azok a betegek, akiknek kórelőzményében öngyilkossággal kapcsolatos események szerepelnek, vagy akiket jelentős mértékben foglalkoztatnak öngyilkossági gondolatok a terápia megkezdése előtt, az öngyilkossági gondolatok és kísérletek fokozott kockázatának vannak kitéve, ezért a kezelés alatt gondos megfigyelést igényelnek. A pszichiátriai betegségben szenvedő felnőttek bevonásával végzett, antidepresszívumokat vizsgáló, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatok metaanalízise kimutatta, hogy a 25 évnél fiatalabb betegekben az öngyilkos magatartás kockázata az antidepresszánst szedőkben nagyobb, mint a placebót szedőkben.
 
A betegeket, különösen a magas kockázatai csoportba tartozókat, a gyógyszeres kezelés során gondos felügyelet alatt kell tartani, főként a terápia kezdetén és a dózismódosításokat követően. A betegeket (és gondviselőiket) figyelmeztetni kell arra, hogy figyeljék a klinikai rosszabbodás, az öngyilkos magatartás vagy öngyilkossági gondolatok vagy szokatlan magatartásbeli változások bármilyen megjelenését, és ha a felsorolt tünetek valamelyikét észlelik, sürgősen forduljanak orvoshoz.
 
Az öngyilkossági kísérletek lehetőségének minimalizálása érdekében, főleg a terápia kezdetén, minden alkalommal csak korlátozott mennyiségű trazodont szabad felírni.
 
Az alábbiakban felsorolt állapotú betegek esetében körültekintő adagolás és rendszeres ellenőrzés javasolt:

♦ Epilepszia, a hirtelen dózisemelés, dóziscsökkentés kerülendő;
♦ Máj- vagy vesekárosodás (különösen, ha súlyos fokúak);
♦ Szívbetegség, mint pl. angina pectoris, különböző fokú atrioventricularis vezetési zavar (AV‑blokk), friss myocardialis infarctus utáni állapot;
♦ Hyperthyreosis;
♦ Vizelési zavarok, mint pl. prostata hyperplasia, bár jelentősebb változások nem várhatóak, mivel a trazodon antikolinerg hatása csekély;
♦ Akut, zárt zúgú glaucoma, megemelkedett intraocularis nyomás, bár jelentős változások nem várhatóak a trazodon csekély antikolinerg hatása miatt. 
♦ Amennyiben sárgaság lép fel a betegnél, a trazodon-kezelést abba kell hagyni.
 
A skizofréniában vagy egyéb pszichotikus betegségekben szenvedő betegeknél az antidepresszívumok alkalmazása a pszichotikus tünetek esetleges súlyosbodását eredményezheti. A paranoid gondolatok felerősödhetnek. Bipoláris zavarban a trazodon-kezelés alatt a depressziós fázis mániásba válthat át. Ebben az esetben a trazodon alkalmazását azonnal abba kell hagyni.
 
Szerotonin-szindrómát/neuroleptikus malignus szindrómát írtak le egyéb szerotonerg anyagok, mint antidepresszívumok (pl. triciklusos antidepresszívumok, SSRI, SNRI és MAO-gátlók) és antipszichotikumok egyidejű alkalmazásakor. Halálos kimenetelű neuroleptikus malignus szindrómáról számoltak be olyan antipszichotikumokkal történő egyidejű alkalmazásakor, melyek lehetséges, ismert mellékhatása ez a szindróma. További információért lásd a 4.5 és 4.8 pontot.
 
Mivel az agranulocytosis klinikailag influenzaszerű tünetekkel járhat – torokfájás és láz –, ezért ezekben az esetekben hematológiai vizsgálat javasolt.
 
A trazodonnal kezelt pácienseknél hypotensio – beleértve az orthostaticus hypotensiót és a syncopét is – előfordult. A trazodon egyidejű alkalmazása vérnyomáscsökkentő készítményekkel szükségessé teheti az antihipertenzív gyógyszer adagjának csökkentését.
 
Időskorú betegeknél gyakrabban fordulhat elő orthostaticus hypotensio, aluszékonyság és a trazodon más antikolinerg hatása. Alaposan meg kell fontolni az egyidejűleg adott gyógyszerek (pl. más pszichotrop gyógyszerek vagy antidepresszívumok) additív hatásának lehetőségét, vagy a kockázati tényezőket (pl. társbetegségek), ugyanis ezek felerősíthetik a hatásokat. Tanácsos a beteg, ill. hozzátartozójának figyelmét felhívni ezekre a lehetséges reakciókra és ezeket a hatásokat szorosan monitorozni a kezelés megkezdésekor és a dózis növelését megelőzően, ill. a dózisnövelést követően.
 
A trazodon-kezelést követően, főleg hosszabb idő után, az elvonási tünetek előfordulásának minimalizálása érdekében, fokozatosan növekvő dóziscsökkentés javasolt egészen a gyógyszer abbahagyásáig. Elvonási tünetek lehetnek a hányinger, fejfájás és rossz közérzet. A trazodon addiktív hatását alátámasztó bizonyíték nem áll rendelkezésre.
 
Nagyon ritka esetekben a trazodon esetében is beszámoltak a QT‑intervallum megnyúlásáról. Elővigyázatosság ajánlott olyan gyógyszerek felírásánál, melyek a QT‑intervallumot megnyújtják. A cardiovascularis betegségekben – beleértve a QT‑intervallum megnyúlásával járókat is – szenvedő betegeknél a trazodon elővigyázatossággal alkalmazandó.
 
Potens CYP3A4-inhibitorok megemelkedett szérumtrazodon-szinthez vezethetnek. További információkért lásd a 4.5 pontot.
 
Az egyéb alfa-blokkoló hatású gyógyszerekhez hasonlóan a trazodon nagyon ritkán priapizmust okozott. A priapizmus alfa‑receptor agonista, mint pl. az adrenalin vagy a metaraminol intracavernosus injekciójával kezelhető. Beszámoltak azonban olyan trazodon okozta priapizmusról, mely sebészeti beavatkozást igényelt vagy maradandó szexuális diszfunkcióhoz vezetett. Az ilyen mellékhatást tapasztaló betegeknek haladéktalanul abba kell hagyniuk a trazodon szedését.
 
Elővigyázatosság ajánlott azoknál a betegeknél, akik szerotonerg szereket, például trazodont, antikoagulánsokkal és/vagy thrombocytaaggregáció-gátló szerekkel egyidejűleg szednek, valamint olyan betegeknél, akiknél ismert a vérzésre való hajlam.
 
Kölcsönhatás laboratóriumi vizsgálatokkal (vizelet-gyorsteszt)

Vizelet-gyorsteszt (immunoassay) a trazodon m-klorofenilpiperazin (m-CPP) metabolitjának és a szerkezetileg hasonló metiléndioxi-metamfetamin (MDMA, ecstasy) keresztrekciója miatt fals pozitív eredményt adhat amfetaminra. Ilyen esetben a dötést nem elégséges a “vélhetően pozitív” immunoassay alapján meghozni, hanem tömegspektometriás méréssel (MS) vagy folyadékkormatográfiával kapcsolt tandem tömegspektometriás méréssel (LC-MS/MS) kell azt megerősíteni.
 
A tabletták szacharózt tartalmaznak: ritka, örökletes fruktóz intoleránciában, glukóz-galaktóz felszívódási zavarban és a szacharáz-izomaltáz elégtelenségben a készítmény nem szedhető.
 

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

 
Általános

Az antipszichotikumok, hipnotikumok, szedatívumok, anxiolítikumok és antihisztaminok szedatív hatása felerősödhet; ezekben az esetekben az adag csökkentése javasolt.

Az orális fogamzásgátlók, fenitoin, karbamazepin és barbiturátok hepatikus hatása meggyorsítja az antidepresszívumok metabolizmusát. Az antidepresszívumok metabolizmusát a cimetidin és néhány antipszichotikum gátolja.
 
CYP3A4-inhibitorok

In vitro metabolizmus vizsgálatok rámutattak, hogy interakció alakulhat ki a trazodon és a CYP3A4-inhibitorok, mint pl. eritromicin, ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, indinavir és nefazodon együttadása esetén. Valószínű, hogy a CYP3A4-inhibitorok a trazodon plazmaszintjének jelentős emelkedését idézik elő. Egészséges önkénteseken végzett in vivo vizsgálatok megerősítették, hogy napi kétszer 200 mg ritonavir több mint kétszeresére növelte a trazodon plazmakoncentrációját, mely hányingert, syncopét és hypotensiót idézett elő. Ha a trazodon együttadására kerül sor potens CYP3A4-inhibitorral, megfontolandó a trazodon adagjának csökkentése. Ugyanakkor a trazodon és potens CYP3A4-inhibitor együttes adása lehetőség szerint kerülendő.
 
Karbamazepin

Karbamazepin együttadásakor a trazodon plazmaszintje csökkent. Napi 400 mg karbamazepin egyidejű alkalmazása a trazodon plazmaszintjének 76%-os, illetve aktív metabolitjának, az m‑klórfenil-piperazinnak 60%-os plazmaszint‑csökkenését idézte elő. A karbamazepint is szedő betegek szoros monitorozása szükséges annak megállapítására, hogy szükség van-e nagyobb trazodon adagra.
 
Triciklusos antidepresszívumok

A kölcsönhatás kockázatának elkerülése érdekében az egyidejű alkalmazás kerülendő. Szerotonin‑szindróma és cardiovascularis mellékhatások léphetnek fel.
 
Fluoxetin

A CYP1A2/2D6-inhibitor fluoxetin és a trazodon együttes alkalmazásakor ritka esetekben megemelkedett trazodon plazmaszintről és mellékhatásokról számoltak be. A farmakokinetikai kölcsönhatáson alapuló mechanizmust még nem derítették fel teljes mértékben. A farmakodinámiás kölcsönhatás sem zárható ki (szerotonin‑szindróma).
 
Monoaminoxidáz-inhibotorok

Monoaminoxidáz-inhibitorokkal néhány esetben észleltek kölcsönhatást, ezért MAO‑inhibitorokkal való egyidejű alkalmazása nem javasolt. Az együttes alkalmazás vagy a trazodon adása a MAO‑inhibitorok leállítását követő 2 hétben, ill. a MAO-inhibitorok adása a trazodon leállítását követő 1 héten belül nem javasolt.
 
Fenotiazinok

A fenotiazinokkal, mint pl. klórpromazin, flufenazin, levomepromazin, perfenazin, történő együttes alkalmazás esetén súlyos orthostaticus hypotensiót figyeltek meg.
 
Anesztetikumok/izomrelaxánsok

A trazodon-hidroklorid fokozhatja az izomrelaxánsok és az inhalációs anesztetikumok hatását. Ezekben az esetekben fokozott óvatossággal kell eljárni.
 
Alkohol

A trazodon fokozza az alkohol szedatív hatását. A trazodon-kezelés alatt az alkohol fogyasztása kerülendő.
 
Levodopa

Az antidepresszívumok gyorsíthatják a levodopa metabolizmusát.
 
Egyéb

A trazodon együttes alkalmazása a QT‑intervallumot megnyújtó gyógyszerekkel fokozhatja a ventricularis arrhythmia kockázatát, beleértve a torsade de pointes-ot is. Elővigyázatossággal kell eljárni ezen gyógyszerek trazodonnal történő együttes alkalmazásakor.
 
Tekintettel arra, hogy a trazodon a noradrenalin visszavételt csak nagyon gyengén gátolja, és nem befolyásolja a tiramin hatására bekövetkező vérnyomásváltozást, a guanetidinhez hasonló vegyületek hypotensiv hatásával való interferencia nem valószínű. Laboratóriumi állatkísérletekből azonban arra következtettek, hogy a trazodon jelentősen gátolhatja a klonidin akut hatását.

Egyéb típusú antihipertenzív gyógyszerek esetében a hatás felerősödésének eshetőségét figyelembe kell venni, bár nem jelentettek klinikai kölcsönhatást.
 
A nemkívánatos hatások gyakorisága fokozódhat a trazodon Hypericum perforatum-tartalmú készítményekkel való együtt adása esetén.
 
Beszámoltak a protrombinidő változásáról trazodont és warfarint egyidejűleg szedő betegeknél.
 
Trazodon egyidejű adása a digoxin vagy a fenitoin szérumszintjének emelkedését eredményezheti. Ezen szerek szérumszintjének monitorozása ezeknél a betegeknél megfontolandó.
 
Orális antikoagulánsok és/vagy thrombocyta-aggregációt gátló szerek

Ritkán jelentették az antikoaguláns funkciók megváltozását (laboratóriumi értékek és/vagy klinikai jelek és tünetek) és a fokozott vérzést.
 

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

 
Terhesség

Korlátozott számú (< 200) adat a terhesség alatt trazodont alkalmazó nők esetében nem mutatott mellékhatásokat a terhességre, illetve a magzatra/újszülöttre nézve. Eddig nem állnak rendelkezésre további releváns epidemiológiai adatok. Terápiás dózisokban az állatkísérletek nem igazoltak közvetlen vagy közvetett káros hatást a terhességre, az embrionális/magzati fejlődésre, a szülésre vagy a posztnatális fejlődésre vonatkozóan (lásd 5.3 pont). Fokozott óvatossággal kell eljárni a trazodon állapotos nőknek történő felírásakor. A trazodon terhesség alatti alkalmazása esetén az újszülöttet meg kell figyelni elvonási tünetek vonatkozásában.
 
Szoptatás

Korlátozott mennyiségű adat arra utal, hogy a trazodon kis mértékben választódik ki az anyatejbe, azonban az aktív metabolit szintje nem ismert. Tekintettel a csekély rendelkezésre álló adatra a döntést a szoptatás folytatására/abbahagyására vagy a trazodon-kezelés folytatására/abbahagyására vonatkozóan a szoptatás előnyének (a babára nézve) és a trazodon-kezelés előnyének (az anyára nézve) gondos mérlegelése mellett kell meghozni.
 

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

 
A trazodon csekély vagy mérsékelt módon befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy egészen addig kockázatos számukra a gépjárművezetés és a gépek kezelése, amíg nem biztosak abban, hogy őket nem érinti a mellékhatásként jelentkező álmosság, bódultság, szédülés, zavart tudatállapot vagy homályos látás.
 

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

 
Öngyilkossági gondolatokról és öngyilkos magatartásról szóló eseteket jelentettek a trazodon-terápia alatt vagy a kezelés megszakítását követő korai időszakban (lásd 4.4 pont).
 
Az alábbi tünetekről – melyek a nem kezelt depresszió tünetei is egyben – számoltak be a trazodon‑kezelés alatt álló betegek esetében.
 
MedDRA szervrendszer Előfordulási gyakorisága nem ismert
(a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
 
Vér-dyscrasiák (beleértve az agranulocytosist, thrombocytopeniát, eosinophyliát, leucopeniát és anaemiát)
 
Immunrendszeri betegségek és tünetek Allergiás reakciók
Endokrin betegségek és tünetek Nem megfelelő antidiuretikushormon-szekréciós szindróma (SIADH)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek Hyponatraemia1, testtömegcsökkenés, anorexia, megnövekedett étvágy
Pszichiátriai kórképek
 
Öngyilkossági gondolatok vagy öngyilkos magatartás2, zavart állapot, insomnia, dezorientáció, mánia, szorongás, idegesség, agitáció (esetenként a delírium exerbációjával), érzékcsalódás, agresszív reakció, hallucináció, rémálom, csökkent libido, elvonási tünetek
Idegrendszeri betegségek és tünetek
 

 
Szerotonin-szindróma, convulsio, neuroleptikus malignus szindróma, szédülés, vertigo, fejfájás, álmosság3, nyugtalanság, csökkent éberség, tremor, homályos látás, az emlékezet zavara, myoclonus, expresszív aphasia, paresthesia, dystonia, megváltozott ízlelés
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
 
Szívritmuszavarok4 (beleértve a torsade de pointes-ot, palpitatiót, idő előtti ventrikuláris kontrakciót, ventrikuláris couplet-et, ventrikuláris tachycardiát), bradycardia, tachycardia, EKG-eltérések (QT‑megnyúlás)2
Érbetegségek és tünetek Orthostaticus hypotensio, hypertensio, syncope
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek Orrdugulás, dyspnoea
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek Émelygés, hányás, szájszárazság, székrekedés, hasmenés, dyspepsia, gyomorfájás, gastroenteritis, fokozott salivatio, paralyticus ileus
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek Májfunkciós eltérések (beleértve a sárgaságot és a hepatocellularis károsodást)5, intrahepaticus cholestasis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei Bőrkiütés, pruritus, hyperhidrosis
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei Végtagfájdalom, hátfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek Vizelési zavar, vizelet-inkontinencia, vizeletvisszatartási zavarok
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
 

 
Priapismus6
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyengeség, oedema, influenzához hasonló tünetek, fáradtság, mellkasi fájdalom, láz
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei Májenzimértékek megemelkedése

1 Tüneteket mutató betegeknél a folyadék és elektrolit státuszt monitorozni kell.
2 Lásd 4.4. pont.
3 A trazodon szedatív antidepresszívum és a néha, a kezelés első napjaiban tapasztalt álmosság általában elmúlik a további kezelés során.
4 Állatkísérletek kimutatták, hogy a trazodon kevésbé cardiotoxicus, mint a triciklusos antidepresszívumok. Klinikai vizsgálatok azt igazolták, hogy férfiak esetében a gyógyszer ritkábban okozhat szívritmuszavarokat. Szívbetegségben szenvedő betegeknél klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a trazodon ezen betegpopulációban arrhythmogén lehet.
5 A májműködésre gyakorolt mellékhatást, néha súlyosat, ritkán jelentettek. Amennyiben ilyen mellékhatás lép fel, a trazodon alkalmazását haladéktalanul abba kell hagyni.
6 Lásd 4.4 pont.
 

4.9 Túladagolás

 
A toxicitás formái

A túladagolás leggyakrabban jelentett reakciói között voltak az álmosság, szédülés, émelygés és hányás. Súlyosabb esetekben comáról, tachycardiáról, hypotensióról, hyponatraemiáról, convulsiókról, és légzésleállásáról számoltak be. A cardialis tünetek lehetnek a bradycardia, QT‑megnyúlás és torsade de pointes. A tünetek a túladagolást követő 24 órán belül vagy azt követően fordulhatnak elő.
 
A trazodon túladagolása egyéb antidepresszívumokkal kombinálva szerotonin‑szindrómát idézhet elő.
 
Kezelés

A trazodonnak nincsen specifikus antidotuma. Aktív szén alkalmazását kell fontolóra venni 1 g‑nál több trazodont bevett felnőttek és 150 mg‑nál több trazodont bevett gyermekek esetében 1 órán belül. Alternatív megoldásként felnőttek esetében a gyomormosás is lehetséges a potenciálisan életveszélyes túladagolást követő 1 órán belül.
 
A túladagolást követő 6 órán keresztül megfigyelés alatt kell tartani a beteget (vagy 12 órán keresztül, ha retard készítményt vett be). Figyelni kell a vérnyomást, a pulzust és a tudat éberségi szintjét (GCS, Glasgow coma skála). A GCS csökkenése esetén az oxigén‑szaturációt is figyelni kell. A tüneteket mutató betegeknél a szívműködés monitorozása is szükséges.
 
Egyszeri, rövid convulsiók nem igényelnek kezelést. A gyakori és elnyújtott convulsiókat intravénás diazepámmal (0,1‑0,3 mg/ttkg) vagy lorazepámmal (4 mg felnőttek és 0,05 mg/kg gyermekek esetében) kell kezelni. Amennyiben ezek a kezelési módok nem szüntetik meg a rohamokat, akkor intravénás fenitoin infúzió alkalmazható. Igény szerint oxigént kell adni és korrigálni kell a sav‑bázis egyensúlyt, illetve a metabolikus rendellenességeket.
 
Hypotensio és túlzott szedáció esetén tüneti és támogató kezelés szükséges. Amennyiben a hypotensio továbbra is fennáll, pozitív inotróp szerek, mint pl. dopamin vagy dobutamin alkalmazandók.
 
 

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

 

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

 
Farmakoterápiás csoport: pszichoanaleptikum, antidepresszívumok
ATC kód: N06A X05
 
A trazodon triazolopiridin származék, mely a depresszív zavarok, mint pl. a szorongással és alvászavarral járó depresszió kezelésében rövid időn belül hatékony (kb. 1 hét).
 
A trazodon a szerotonin-visszavétel inhibitora és 5-HT2-antagonista. Az 5-HT2-receptorok aktiválását általában insomniával, szorongással, pszichomotoros agitációval és a szexuális funkció változásával hozzák összefüggésbe.
 
A trazodon nem ellenjavallt glaucoma és vizeletürítési rendellenességek esetén, és nincs extrapyramidalis hatása. Mivel nem fokozza az adrenerg transzmissziót, és nem fejt ki anticholinerg hatást, nem mutatja a triciklusos antidepresszánsok szívre gyakorolt jellemző hatásait.
 

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

 
Egyszeri per os 75 mg retard trazodon tabletta beadását követően a tmax 4 óra múlva a Cmax 0,7 µg/ml és az AUC kb. 8 µg/ml/óra. Egyszeri per os 150 mg retard trazodon tabletta beadását követően tmax 4 óra múlva a Cmax 1,2 µg/ml. A felezési idő kb. 12 óra és az AUC 18 µg/ml/óra.

In vitro humán máj mikroszóma vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a trazodon főleg a citokróm P450 3A4 (CYP3A4) által metabolizálódik.
 

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

 
Akut toxicitás

A trazodon LD50 értéke per os adagolás esetén 610 mg/ttkg egerekben, 486 mg/ttkg patkányokban és 560 mg/ttkg nyulakban. A megfigyelt reakciók sedatio, salivatio, ptosis és clonusos convulsiók voltak.
 
Ismételt toxicitás

A patkányokon végzett vizsgálatok során a patkányok esetében hepatocyták és a sima endoplasmaticus reticulum hypertrophiáját figyelték meg hepatomegaliával, mely hatás a detoxicatiós mechanizmus eredménye. A nyulakon csupán központi idegrendszeri depresszív hatásokat figyeltek meg, 50 mg/ttkg/nap NOAEL (No Observed Adverse Effect Level: az a szint, ahol még nem figyelhető meg nemkívánt hatás) értékkel.
 
Reprodukciós toxicitás

Nem figyeltek meg hatásokat a termékenység vonatkozásában. A halálos embrionális hatás és ritka esetekben veleszületett rendellenességek csak az anyára nézve toxikus adagoknál volt megfigyelhető. A gyógyszer csupán elhanyagolható koncentrációját figyelték meg az embrionális szövetekben és a magzatvízben. Patkányokon végzett peri- és postnatalis vizsgálatok 30 mg/kg/napi adagnál a kölykök testsúlygyarapodásának csökkenését igazolták.
 
Mutagenitás

In vitro mutagenitási tesztek nem mutattak mutagén hatást.
 
Karcinogén potenciál

Egereken és patkányokon végzett vizsgálatok nem igazolták a tumorok kialakulásának kockázatát.
 
Antigenicitás

A trazodon antigén aktivitástól mentes.
 
Cardiotoxicitás

A cardiotoxicitás szinte teljes hiányát mutatta.
 
Hormonális hatások

Egyszeri 20 mg/ttkg-ot meghaladó intraperitonealis adagok beadása nőstény patkányokban a prolaktinszint enyhe megemelkedését idézte elő. Ez a hatás megszűnt az étkezéskor adott krónikus alkalmazással.
 
Gyógyszerfüggőség

Patkányokon végzett két vizsgálat alapján a gyógyszerfüggőség kialakulásának lehetősége kizárható.
 
 

6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

 

6.1 Segédanyagok felsorolása

 
♦ szacharóz
♦ povidon
♦ karnauba viasz
♦ magnézium-sztearát
 

6.2 Inkompatibilitások

 
Nem ismert.
 

6.3 Felhasználhatósági időtartam

 
3 év
 

6.4 Különleges tárolási előírások

 
Legfeljebb 25 ºC-on tárolandó.
 

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

 
Trittico AC 75 mg retard tabletta:
30 db retard tabletta, fehér, átlátszatlan PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
 
Trittico AC 150 mg retard tabletta:
20 db vagy 60 db retard tabletta fehér, átlátszatlan PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
 
 

7. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

 
2023. április 3.


Forrás: ogyei.gov.hu

 

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger
gyógyszer-leszokás tanácsadó
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni

facebook

 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom...

Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb