Aneptinex
Alkalmazási előírás
(lényegre koncentrálva)
1. A GYÓGYSZER NEVE
Aneptinex 12,5 mg filmtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
12,5 mg tianeptin nátriumot tartalmaz filmtablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Filmtabletta.
Világossárga, mindkét oldalán domború filmtabletta. Átmérő 7 mm.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Aneptinex
depresszió kezelésére alkalmazható felnőttek számára.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
A javasolt dózis 1 db filmtabletta (12,5 mg) napi 3 alkalommal (reggel, délben és este). A kezelés hirtelen felfüggesztését kerülni kell. A dózist fokozatosan, 7-14 nap alatt kell csökkenteni a megvonási tünetek kockázatának csökkentése érdekében (lásd 4.4 pont).
Májkárosodásban szenvedő betegek
Alkoholistáknál (függetlenül attól, hogy májcirrhosis kialakult-e) a dózis módosítása nem szükséges.
Vesekárosodásban szenvedő betegek
Veseelégtelenségben szenvedő betegek adagját napi 2 db tablettára kell csökkenteni
Idősek
A 70 év feletti pácienseknél a dózist napi 2 db tablettára kell csökkenteni.
Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél és 18 év alatti serdülőknél a biztonságosságra és hatásosságra vonatkozó vizsgálatokat nem végeztek. (lásd 4.4 pont).
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra. A tablettákat étkezés előtt kell bevenni.
4.3 Ellenjavaslatok
♦ A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
♦ Monoaminoxidáz-inhibitorokkal (MAOI) együtt nem adható.Két hetes kimosási periódus alkalmazása szükséges a MAOI- és az azt követő tianeptin-kezelés között. Tianeptin-kezelésről MAOI-ra történő átállás esetén 24 óra kimosási periódus (kezelési szünet) elegendő.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Öngyilkosság/öngyilkossági gondolatok vagy klinikai állapot romlása
Depresszió esetén fokozott az öngyilkossági gondolatok, az önkárosító magatartás és az öngyilkosság (öngyilkossággal kapcsolatos események) megjelenésének veszélye. A kockázat mindaddig fennáll, amíg jelentős remisszió nem következik be. Mivel előfordulhat, hogy a kezelés első néhány hete alatt, vagy még később sem történik javulás, a betegeket állapotuk javulásáig szoros ellenőrzés alatt kell tartani. Általános klinikai tapasztalat, hogy az öngyilkosság veszélye a gyógyulás korai szakaszában fokozódhat.
Azok a betegek, akiknek kórelőzményében öngyilkossággal kapcsolatos események szerepelnek, vagy akiket jelentős mértékben foglalkoztatnak öngyilkossági gondolatok a terápia megkezdése előtt, az öngyilkossági gondolatok és kísérletek fokozott kockázatának vannak kitéve, ezért a kezelés alatt gondos megfigyelést igényelnek. A pszichiátriai betegségben szenvedő felnőttek bevonásával végzett, antidepresszívumokat vizsgáló, placebokontrollos klinikai vizsgálatok metaanalízise kimutatta, hogy a 25 évnél fiatalabb betegekben az öngyilkos magatartás kockázata az antidepresszívumot szedőkben fokozottabb, mint a placebót szedőkben.
A betegeket, különösen a magas kockázati csoportba tartozókat, a gyógyszeres kezelés során, főként a terápia kezdetén és a dózismódosításokat követően, gondos felügyelet alatt kell tartani. A betegeket (és gondviselőiket) figyelmeztetni kell arra, hogy figyeljék a klinikai rosszabbodás, az öngyilkos magatartás vagy öngyilkossági gondolatok, vagy szokatlan magatartásbeli változások bármilyen megjelenését, és ha a felsorolt tünetek bármelyikét észlelik, sürgősen forduljanak orvoshoz.
Mint általában a pszichotróp gyógyszerek alkalmazása esetén, a tianeptin-kezelés alatt az alkohol fogyasztása kerülendő.
Az öngyilkossági kockázatnak kitett betegeket gondos felügyelet alatt kell tartani, különösen a kezelés korai szakaszában. Sürgősségi eljárások esetén a beteget gondos felügyelet alatt kell tartani a posztoperatív szakasz folyamán. Ha általános érzéstelenítés szükséges, az aneszteziológust a tianeptin alkalmazásáról értesíteni kell, és azt a kezelést 24-48 órával az eljárás előtt abba kell hagyni. Sürgősségi esetben a műtét végrehajtható a készítmény előzetes felfüggesztése nélkül is perioperatív felügyelet mellett.
Visszaélés/függőség és megvonási tünetek
Ha a beteg kórtörténetében gyógyszer- és/vagy alkoholfüggőség szerepel, a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani az adag emelésének elkerülése érdekében. A tianeptin-kezelés felfüggesztését követően néhány betegnél megvonási tünetek jelentkeztek. Az alábbi tüneteket figyelték meg: szorongás, izomfájdalom, hasi fájdalom, insomnia, ízületi fájdalom. A kezelés megkezdése előtt a beteget tájékoztatni kell a kezelés leállításakor jelentkező megvonási tünetek kockázatáról. A kezelés leállítása esetén az adag 7-14 nap alatt történő, fokozatos csökkentése javasolt a megvonási tünetek kockázatának csökkentése érdekében (lásd 4.2 pont).
A javasolt adagot nem szabad túllépni. Súlyos veseelégtelenség esetén a dózis csökkentését fontolóra kell venni ((lásd 4.2 pont).
Hyponatraemia
A tianeptin-kezeléssel összefüggésben hyponatraemia előfordulását jelentették, aminek valószínűleg a túlzott antidiuretikushormon-elválasztás szindróma (SIADH) állhat a hátterében. Az esetek többségét idős betegeknél jelentették, különösen olyanoknál, akik kórtörténetében nemrég folyadékegyensúly-zavar szerepelt vagy erre hajlamosító betegségük volt. A hyponatraemia fokozott kockázatának kitett, például idős, cirrhoticus, dehidrált vagy vízhajtóval kezelt betegek esetén különös körültekintéssel kell eljárni.
Alkalmazása gyermekeknél és serdülőknél
A tianeptint nem szabad alkalmazni gyermekeknél és 18 év alatti serdülőknél. Antidepresszánsokkal kezelt gyermekeknél és serdülőknél végzett klinikai vizsgálatokban gyakrabban figyeltek meg öngyilkossággal kapcsolatos viselkedést (öngyilkossági kísérlet és gondolatok), valamint ellenséges érzelmeket (elsősorban agresszió, ellenálló magatartás és harag), mint placebóval kezelt betegeknél. Ha ennek ellenére a kezelés klinikailag indokolt, a beteget az öngyilkossági tünetek kialakulásának tekintetében gondos megfigyelés alatt kell tartani. Mindemellett a gyermekek és a serdülőkorúak növekedésére, éretté válására valamint a szellemi és viselkedésbeli fejlődésére vonatkozóan hosszú távú biztonságossági adatok nincsenek.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Nem javasolt kombinációk
A tianeptint nem szabad irreverzilbilis MAO-inhibitorokkal (iproniazid) együttesen alkalmazni a keringés összeomlása, rohamokban jelentkező hipertónia, hipertermia, remegés és halálos kimenetel miatt.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A terhesség során fontos az anya pszichés stabilitásának biztosítása. Amennyiben a pszichés egyensúly megtartásához gyógyszeres kezelésre van szükség, úgy a kezelést a szükséges dózisban, lehetőség szerint monoterápiát alkalmazva kell a terhesség során beállítani és folytatni.
Az állatokon végzett kísérletek bíztatóak, de még nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű klinikai adat. A fenti adatok figyelembevételével az Aneptinex alkalmazása terhesség alatt nem javasolt, függetlenül a terhesség időszakától. Amennyiben a tianeptin-kezelés megkezdése vagy folytatása bizonyítottan létfontosságú a terhesség alatt, a hatóanyag farmakológiai profilját számításba kell venni az újszülött vizsgálata során.
Szoptatás
A triciklusos antidepresszánsok kiválasztódnak az anyatejbe, ezért a szoptatás nem javasolt az Aneptinex-terápia folyamán.
Termékenység
A termékenységi vizsgálatok patkányok esetében nem mutattak a termékenységet érdemben befolyásoló hatást (lásd 5.3 pontot). Emberekre vonatkozó klinikai adatok nem állnak rendelkezésre.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Néhány esetben előfordulhat a figyelem csökkenése. Következésképpen a gépjárművezetők, gépkezelők figyelmét fel kell hívni a készítmény szedésével kapcsolatos aluszékonyság lehetőségére.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A klinikai vizsgálatok során enyhe súlyossági fokú mellékhatásokat jelentettek. Ezek főként hányinger, székrekedés, hasi fájdalom, aluszékonyság, fejfájás, szájszárazság és szédülés voltak.
A melléhatások táblázatba foglalt listája
A tianeptin alkalmazása során az alábbi nem kívánt hatásokat figyelték meg. A nem kívánt hatások csökkenő gyakoriságnak megfelelően vannak felsorolva.
♦ Nagyon gyakori (≥ 1/10);
♦ gyakori (≥ 1/100 – < 1/10);
♦ nem gyakori (≥ 1/1000 – < 1/100),
♦ ritka (≥ 1/10 000 – < 1/1000);
♦ nagyon ritka (≤ 1/10 000);
♦ nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek |
Gyakori: Anorexia
Nem ismert: Hyponatremia |
Pszichiátriai kórképek |
Gyakori: Rémálmok
Nem gyakori: gyógyszerabúzus, gyógyszerfüggőség, különösen az 50 évesnél fiatalabbaknál, akiknek a kórtörténetében gyógyszerfüggőség vagy alkoholfüggőség szerepel..
Nem ismert: Öngyilkossági gondolatok és öngyilkossági magatartás eseteiről számoltak be a tianeptin-terápia során vagy a kezelés megszakítását követő korai időszakaszban (lásd 4.4. pont).
Zavart tudatállapot, hallucináció |
Idegrendszeri betegségek és tünetek |
Gyakori: álmatlanság, aluszékonyság, szédülés, fejfájás, lipothymia, tremor.
Nem ismert: Extrapyramidalis tünetek, dyskinesis |
|
|
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek |
Gyakori: Tachycardia, extrasystole, (mellkasi fájdalom). |
Érbetegségek és tünetek |
Gyakori: Hőhullámok |
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek |
Gyakori: Dyspnoe |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek |
Gyakori: Gyomortáji fájdalom, hasi fájdalom szájszárazság, hányinger, hányás, székrekedés, flatulencia. |
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei |
Nem gyakori: Maculopapulosus vagy erythemás bőrkiütés, pruritus, urticaria.
Nem ismert: Acne, bullózus dermatitis kivételes esetekben |
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei |
Gyakori: Myalgia, hátfájás |
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók |
Gyakori: Asthenia, gombócérzés a torokban. |
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek |
Nem ismert: Emelkedett májenzim-szintek, hepatitis ami kivételes esetekben súlyos is lehet
|
4.9 Túladagolás
Tünetek
A tianeptin-túladagolással (az egyszerre bevett maximális dózis 2250 mg volt) szerzett tapasztalat alapján a jelek és tünetek a következőek lehetnek: zavart tudatállapot, konvulzió, aluszékonyság, szájszárazság és légzési nehezítettség, főként akkor, ha a tianeptint alkohollal együtt alkalmazták.
Kezelés
Minden túladagolási esetben a kezelést azonnal meg kell szakítani, a beteget gondos megfigyelés alá kell helyezni. Gyomormosás abban az esetben alkalmazható, ha a gyógyszert kevesebb, mint két órával a hospitalizációt megelőzően vették be. Ha több mint két óra telt el a gyógyszer bevétele óta, aktív szén adagolása javasolható. A szívműködés, a légzés, az anyagcsere és a veseműködés monitorozása. Fontos az egyes klinikai megjelenési formák tüneti kezelése, különösen a légzés támogatása, valamint az anyagcsere- és veseműködési rendellenességek korrigálása.
A tianeptinnek nincs ismert antidotuma.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: pszichoanaleptikumok: egyéb antidepresszánsok
ATC kód: N06AX14
Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások
A tianeptin triciklusos antidepresszáns gyógyszer.
Állatkísérletekben a következő tianeptin hatásokat figyelték meg:
♦ A hippocampus piramissejtek elektromos aktivitásának növekedése és aktivitásuk regenerálódásának felgyorsítása funkcionális gátlás során.
♦ Az agykérgi és hippocampus neuronokban a szerotonin újrafelvétel növelése.
♦ Ellentétben más triciklusos antidepresszánsokkal, a tianeptin fokozza a szerotonin (5-HT) neuronokba történő újrafelvételét. A fenti működés f megkérdőjelezi a depresszió konvencionális elméleteit. Ezenkívül a tianeptin növeli a dopamin metabolizmusát az agyban, és csökkenti az acetilkolin felszabadulását, de a fenti hatások tianeptin klinikai hatékonyságában játszott szerepe nem tisztázott.
Klinikai hatásosság és biztonságosság
Humán vizsgálatokban a tianeptin:
♦ a hangulati változásokra hatva; a tianeptin közbenső helyet foglal el a stimuláns és anxiolitikus antidepresszáns gyógyszerek között.
♦ egyértelműen hat a szomatikus zavarokra, különösen olyan gasztrointesztinális panaszokra, amelyek fóbiával és hangulatzavarokkal járnak.
Továbbá a tianeptin:
♦ nem hat az alvásra és éberségre;
♦ nincs hatása a kolinerg rendszerre (nincsenek antikolinerg tünetek).
A hatás kezdete és időtartama:
♦ depresszió esetén: 7-14 nappal az szájon át történő alkalmazás után;
♦ szorongásos depresszió esetén: 7-14 nappal az szájon át történő alkalmazás után ;
♦ alkoholmegvonást követő depresszió esetén: 4-8 héttel az szájon át történő alkalmazás után.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
A tianeptin gyorsan és majdnem teljesen felszívódik, gasztrointesztinális rendszerben (a gyógyszer biohasznosulása 99%) és. nem érinti a „first-pass” metabolizáció. A csúcskoncentráció eléréséhez szükséges idő 12,5 mg anyag szájon át történő alkalmazás után 1-2 óra. Az étkezés nem játszik számottevő szerepet a felszívódási idő megnyújtásában, a gyógyszert lehet étkezés alatt bevenni, a compliance fokozására.
Eloszlás
A gyógyszer disztribúciója a szervezetben gyors, mivel az átlagos megoszlási felezési ideje kb. 0,7 óra. A gyógyszer disztribúciója a szervezetben korlátozott mértékű, a látszólagos megoszlási térfogat kb. 0,8 l/ttkg, és vénás beadás után is hasonló. A tianeptin jelentős mértékben kötődik a plazmafehérjékhez (95-96%), döntő mértékben az albuminhoz. Krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegeknél a zsírsavak magas nem észterezett koncentrációja miatt megfigyelhető a szabad gyógyszer frakció magasabb koncentrációját.
Biotranszformáció
A tianeptin döntő mértékben a béta-oxidáció révén metabolizálódik, és (kisebb mértékben) N‑demetilizációútján a májban. A metabolizmusban más szövetek is részt vehetnek (pl. vérplazma, vesemetabolizmus). A pentánsav származéka (MC5) a gyógyszer egyik fő aktív metabolitja (MC5), a propionsav származék (MC 3) inaktív metabolit, melyet főleg a vese választ ki. A tianeptin biotranszformációja nem a citokróm P450 közvetítésével történik.
Elimináció
A tianeptin a vesén keresztül valamint extrarenális úton történik. A nem metabolizált hatóanyag 8%-át választja ki a vese, a metabolitok elsősorban a vizelettel együtt kerülnek eltávolításra. Az epével történő kiválsaztás15%-ot tesz ki. A teljes test clearance 240 ml/percet tesz ki. Az anyavegyület eliminációjának felezési ideje 2,5-3 óra, az MC5 aktív metabolité 7-8 óra.
Idősek
Hosszú ideig tianeptinnel kezelt idős személyek (70 év felett) körében végzett farmakokinetikai vizsgálatok kimutatták, hogy ebben a csoportban az eliminációs felezési idő 4-9 órára is megnyúlik. A betegek ezen csoportjában a dózist ennek megfelelően kell módosítani.
Májkárosodás
A májkárosodásban szenvedő, illetve májcirrózissal társuló vagy nem májcirrózisos alkoholfüggő betegeknél a farmakokinetikai paraméterek nem változnak.
Vesekárosodás
A vesekárosodásban szenvedő betegeknél végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az tianeptin és metabolitjai eliminációs felezési ideje egy órával hosszabbodik meg A betegek ezen csoportjában az dózist ennek megfelelően kell módosítani.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Egyszeri, nagydózisú tianeptin alkalmazását követően az intoxikáció általánosságban egereknél hyper‑, míg patkányoknál hypomotoros tünetekben nyilvánult meg, és mindkét faj esetén átmeneti keringés- és légzésmegállást és konvulziót tapasztaltak.
Patkányokon 25 mg/ttkg-ot meghaladó dózisokkal végzett, ismételt dózistoxicitási vizsgálatokban a biokémiai hatásokat a megemelkedett plazma húgysavszinttel és a csökkent vizeletmennyiséggel magyarázzák. Ugyanezek a hatások nem voltak megfigyelhetők majmok egyéves, 250 mg/ttkg dózisban alkalmazott tianeptin-kezelése során.
A termékenységi vizsgálatok hím patkányokon nem mutattak ki hatást, míg nőstény patkányok esetében nagyobb adagok (45 mg/ttkg/nap) mellett csökkent reproduktív teljesítményt figyeltek meg.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tablettamag
♦ mannit
♦ kukoricakeményítő
♦ hidroxipropilcellulóz
♦ magnézium-sztearát
Filmbevonat
♦ hipromellóz
♦ mikrokristályos cellulóz
♦ sztearinsav
♦ C típusú metilakril sav-kopolimer
♦ talkum
♦ titán-dioxid (E171)
♦ trietil-citrát
♦ vízmentes, kolloid szilícium-dioxid
♦ nátrium-hidrogén-karbonát
♦ sárga-vasoxid (E172)
♦ nátrium-lauril-szulfát
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
36 hónap
6.4 Különleges tárolási előírások
A PVC/PVdC//Al csomagolásban:
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Al/Al buborékcsomagolásban:
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
♦ PVC/PVdC//Al csomagolás dobozban.
♦ Al/Al buborékcsomagolás dobozban.
15 db filmtabletta
28 db filmtabletta
30 db filmtabletta
60 db filmtabletta
90 db filmtabletta
100 db filmtabletta
300 db filmtabletta
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
7. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2019. július 21.
Forrás: ogyei.gov.hu
Kapcsolódó anyagok
Cikkek