Dr. Kopácsi László pszichiáter & life coach Győr 30 286 20 97

Seropram alkalmazási előírás (2. rész) - 2024.04.


 

Seropram

Alkalmazási előírás (2. rész)

(lényegre koncentrálva)


[1. rész]



 

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások


A citaloprám-kezelés során megfigyelt mellékhatások általában enyhék és átmenetiek. A kezelés első egy-két hetében a leggyakoribbak, azután rendszerint fokozatosan csökkennek. A mellékhatások felsorolása a MedDRA szerinti osztályozás alapján történt.
 
A következő reakciók dózisfüggőek: fokozott verejtékezés, szájszárazság, inszomnia, aluszékonyság, hasmenés, hányinger és fáradtság.
 
A táblázat az SSRI-kre és/vagy a citaloprámra vonatkozó azon mellékhatások gyakoriságát mutatja, amelyek, a kettős vak, placebokontrollált vizsgálatokban a betegek ≥ 1%-nál, illetve a poszt-marketing periódusban jelentkeztek.
 
A gyakoriságok a következők:

♦ Nagyon gyakori: (≥1/10);
♦ Gyakori:(≥1/100 - <1/10);
♦ Nem gyakori: (≥1/1000 - < 1/100);
♦ Ritka: (≥1/10 000 - <1/1000);
♦ Nagyon ritka: (<1/10 000);
♦ Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
 
 
MedDRA szervrendszer Gyakoriság Javasolt megnevezés
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek Nem ismert
 
thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek Nem ismert
 
túlérzékenység
anafilaxiás reakció
Endokrin betegségek és tünetek Nem ismert
 
nem megfelelő ADH szekréció
hyperprolactinaemia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek Gyakori csökkent étvágy, testtömegcsökkenés
Nem gyakori fokozott étvágy, testtömegnövekedés
Ritka hiponatrémia
Nem ismert hipokalémia
Pszichiátriai kórképek Gyakori agitáció, csökkent libidó, szorongás, idegesség, zavart állapot, orgazmuszavar (nők), szokatlan álmok
Nem gyakori agresszió, deperszonalizáció, hallucináció, mánia
Nem ismert
 
pánikroham, fogcsikorgatás, nyugtalanság, öngyilkossági gondolatok, öngyilkos magatartás1
Idegrendszeri betegségek és tünetek Nagyon gyakori  aluszékonyság, insomnia, fejfájás
Gyakori tremor, paresztézia, szédülés, figyelemzavar
Nem gyakori syncope
Ritka grand mal konvulzió, dyskinesia, ízérzékelési zavar
Nem ismert
 
görcsök, szerotonin-szindróma, extrapiramidális tünetek, akathisia, mozgászavar
Szembetegségek és szemészeti tünetek Nem gyakori mydriasis
Nem ismert
 
látászavarok
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei Gyakori tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek Nem gyakori bradycardia, tachycardia
Nem ismert QT-megnyúlás az EKG-n, kamrai arrhythmia, beleértve a torsade de pointes-ot is2
Érbetegségek és tünetek Ritka vérzés
Nem ismert
 
ortosztatikus hipotónia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek Gyakori ásítozás
Nem ismert
 
epistaxis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek Nagyon gyakori  szájszárazság, hányinger
Gyakori hasmenés, hányás, székrekedés
Nem ismert
 
gastrointestinalis vérzés (beleértve a rektális vérzést)
Máj- és epebetegségek ,illetve tünetek Ritka hepatitis
Nem ismert májfunkciós eltérések
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei Nagyon gyakori  fokozott verejtékezés
Gyakori pruritus
Nem gyakori urticaria, alopecia, bőrkiütés, purpura, fényérzékenység
Nem ismert
 
ecchymosis, angioödéma
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei Gyakori myalgia, arthralgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek Nem gyakori vizeletretenció
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek Gyakori impotencia, ejakulációs zavar, sikertelen ejakuláció
Nem gyakori nők esetében: menorrhagia
 
Nem ismert
 
galactorrhoea
nők esetében: metrorrhagia
poszt partum vérzés3
férfiak esetében: priapismus
 
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyakori fáradtság
Nem gyakori ödéma
Ritka pyrexia

1 Öngyilkossági gondolatról és öngyilkos magatartásról szóló eseteket jelentettek a citaloprám-terápia alatt, vagy a kezelés megszakítását követő korai időszakban (lásd 4.4 pont).
 
QT-megnyúlás
2 A forgalomba hozatalt követő időszakban QT megnyúlást és kamrai arrhythmiát – azon belül torsade de pointes-ot is – jelentettek elsősorban nők és olyan betegek körében, akiknél hypokalaemia, illetve már a kezelést megelőzően is QT-intervallum-megnyúlás vagy más szívbetegség állt fenn (lásd 4.3, 4.4, 4.5, 4.9 és 5.1 pont).
 
3 Ezt az eseményt az SSRI/SNRI-k teljes terápiás csoportjára vonatkozóan jelentették (lásd 4.4, 4.6 pont).
 
Csonttörések
Javarészt 50 éves vagy idősebb betegekkel folytatott epidemiológiai vizsgálatok a csonttörések kockázatának növekedését mutatták SSRI-ket és TCA-kat szedő betegeknél. A kockázathoz vezető mechanizmus nem ismert.
 
Az SSRI-kezelés abbahagyásakor jelentkező megvonási tünetek
A citaloprám-kezelés abbahagyása (különösen, ha hirtelen történik) gyakran vezet megvonási tünetekhez. A leggyakrabban jelentett reakciók: szédülés, érzékelési zavarok (beleértve paresztéziát, alvászavarok (beleértve insomniát és az élénk álmokat), agitáció vagy szorongás, hányinger és/vagy hányás, tremor, zavartság, verejtékezés, fejfájás, hasmenés, palpitáció, emocionális labilitás, ingerlékenység és látászavarok. Ezek a tünetek általában enyhék vagy mérsékelten súlyosak és múló jellegűek, bár néhány beteg esetében súlyosak lehetnek és/vagy tartósan fennállhatnak. Ezért javasolt a citaloprám fokozatos elhagyása azoknál a betegeknél, akiknél a citaloprám-kezelés már nem szükséges (lásd 4.2 és 4.4 pont).
 

4.9 Túladagolás

 
Toxicitás

A citaloprám túladagolásról csak kevés átfogó klinikai adat áll rendelkezésre, és az esetek nagy részénél egyéb gyógyszerek/alkohol együttes túladagolása is előfordult. Beszámoltak ugyan olyan fatális esetekről, amelyeknél egyedül citaloprámmal történt túladagolás, de a fatális esetek többségénél a túladagolás más gyógyszerrel együtt történt.
 
Tünetek

Citaloprám túladagolásnál a következő tünetekről számotak be: konvulziók, tachycardia, aluszékonyság, QT-szakasz-megnyúlás, kóma, hányás, tremor, hypotonia, szívmegállás, hányinger, szerotonin-szindróma, agitáció, bradycardia, szédülés, szárblokk, QRS-megnyúlás, hypertonia, mydriasis, torsade de pointes, stupor, izzadás, cyanosis, hyperventilláció, pitvari és kamrai szívritmuszavar.
 
Kezelés

A citaloprámnak nincs specifikus antidotuma. Tüneti és szupportív terápiára van szükség. Megfontolandó az aktív szén, ozmotikusan ható hashajtó (pl. nátrium szulfát) és gyomormosás alkalmazása. Eszméletvesztés esetén intubálás szükséges. Az EKG-t és az életfunkciókat folyamatosan ellenőrizni kell.
 
Túladagoláskor ajánlott az EKG ellenőrzése olyan betegek esetében, akik pangásos szívelégtelenségben / bradyarrhythmiában szenvednek, egyidejűleg egyéb, a QT-intervallumot megnyújtó gyógyszereket szednek vagy megváltozott a metabolizmusuk (pl.: májkárosodás esetén).
 
 

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

 

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

 
Farmakoterápiás csoport: antidepresszívumok, szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók, ATC kód: N06AB04
 
Hatásmechanizmus

Biokémiai és magatartási vizsgálatok azt mutatták, hogy a citaloprám potens szerotonin (5HT)-felvétel gátló. A hosszantartó citaloprám terápia esetén sem alakul ki tolerancia az 5HT-uptake gátlással szemben.
 
A citaloprám nagymértékben szelektíven gátolja a szerotonin visszavételt (SSRI), miközben a noradrenalin (NA), dopamin (DA) és a gamma-aminosav (GABA) uptake-re egyáltalán nem vagy csak minimális mértékben hat.

A citaloprámnak egyáltalán nincs vagy csak nagyon kicsi az affinitása egy sor receptorhoz, beleértve az 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 és D2 receptorokat valamint az α1-, α2-, β-adrenerg, a hisztamin H1, a muszkarin kolinerg, benzodiazepin és ópiát receptorokat.

A citaloprám összes fő metabolitja SSRI hatással rendelkezik, bár potenciáljuk és szelektivitási arányuk kisebb a citalopráménál. Ennek ellenére még a metabolitok szelektivitási aránya is nagyobb, mint számos új SSRI gyógyszeré. A metabolitok nem járulnak hozzá a készítmény általános antidepresszív hatásához.
 
Farmakodinámiás hatások


Az alvás gyors szemmozgásokkal járó (REM) fázisának elnyomását az antidepresszív hatás jelének tartják. Hasonlóan a triciklusos antidepresszívumokhoz, egyéb SSRI készítményekhez és a MAO-bénítókhoz, a citaloprám elnyomja az alvás REM fázisát, és elősegíti a mély lassú hullámú alvást.
 
A citaloprám ugyan nem kötődik az opiát receptorokhoz, de az általában alkalmazott opiát analgetikumok fájdalomcsillapító hatását fokozza.
 
Emberben a citaloprám nem károsítja a kognitív (intellektuális) funkciókat és a pszichomotoros teljesítményt, és szedatív hatása önmagában vagy alkohollal együttadva is minimális.
 
Egy egészséges önkéntesekkel végzett egyszeri dózisú vizsgálatban a citaloprám nem csökkentette a nyálelválasztást, és egyetlen önkéntesekkel végzett vizsgálatban sem gyakorolt szignifikáns hatást a kardiovaszkuláris paraméterekre. A citaloprámnak nincs hatása a növekedési hormon szérum szintjére.
 
Egy egészséges egyéneken végzett kettős vak, placebokontrollos EKG vizsgálatban a QTcF (Fridericia szerint korrigált QT) kiindulási értékhez viszonyított változása a napi 20 mg-os dózis esetén 7,5 ezredmásodpercnek (90%-os CI: 5,9–9,1 ezredmásodperc), míg a napi 60 mg-os dózis esetén 16,7 ezredmásodpercnek (90%-os CI: 15,0–18,4 ezredmásodperc) adódott (lásd 4.3, 4.4, 4.5, 4.8, és 4.9 pont).
 

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

 
Felszívódás

A felszívódás majdnem teljes, és független a táplálékfelvételtől (tmax átlaga 3 óra). Az orális biohasznosulása körülbelül 80%.
 
Eloszlás

A látszólagos megoszlási térfogat (Vd)β megközelítőleg 12-17 l/ttkg. A citaloprám és fontosabb metabolitjainak plazmafehérjékhez való kötődése kevesebb, mint 80%.
 
Biotranszformáció

A citaloprám metabolitjai az aktív demetilcitaloprám, didemetilcitaloprám, citaloprám-N-oxid és az inaktív deaminált propionsav derivátum. Valamennyi aktív metabolit rendelkezik SSRI hatással, bár ez gyengébb, mint az anyavegyületé. A plazmában a változatlan formában jelenlévő citaloprám van túlsúlyban.

A demetilcitaloprám és a didemetilcitaloprám koncentrációja általában 30-50%-a, illetve 5-10%-a a citaloprám koncentrációjának. A citaloprám biotranszformációja demetilcitaloprámmá a CYP2C19 (kb. 38%), CYP3A4 (kb. 31%) és CYP2D6 (kb. 31%) enzimeken történik.
 
Elimináció

Az eliminációs felezési idő (t1/2β) körülbelül 1½ nap és a szisztémás citaloprám plazma clearance (Cls) körülbelül 0,3-0,4 l/perc, az orális plazma clearance (Cloral) körülbelül 0,4 l/perc.

A citaloprám főként a májon (85%), a fennmaradó rész (15%) pedig a veséken keresztül választódik ki; a napi adag 12-23%-a változatlan formában ürül a vizelettel. A hepatikus (reziduális) clearance körülbelül 0,3 l/perc, a vese clearance körülbelül 0,05-0,08 l/perc.
 
Linearitás

A kinetika lineáris. A steady state plazmaszint 1-2 hét alatt alakul ki. A 40 mg-os napi dózis melletti átlag koncentráció 300 nmol/l (165-405 mmol/l).
 
Idősek (65 év felett)
A csökkent metabolizmus következtében időskorban hosszabb felezési időt (1,5-3,75 nap) és csökkent clearance értékeket (0,08-0,3 l/perc) mutattak ki. Az időskorúak steady state értékei körülbelül kétszer olyan magasak, mint az ugyanakkora adaggal kezelt fiatalabb betegeké.
 
Májkárosodás
A citaloprám csökkent májműködésű betegekben lassabban eliminálódik. A citaloprám felezési ideje és steady state koncentrációja egy adott dózis mellett a normál májműködésű betegek értékének körülbelül kétszerese.
 
Vesekárosodás
A veseműködés enyhe-középsúlyos csökkenése a citaloprám eliminációját lassítja, de farmakokinetikáját gyakorlatilag nem befolyásolja. A súlyos veseelégtelenségben (kreatinin-clearance < 20 ml/perc) szenvedő betegek kezeléséről egyelőre nincs adat.
 
Polimorfizmus
In vivo kutatások azt mutatják, hogy a citaloprám metabolizmusa klinikailag nem jelentős mértékben mutat polimorfizmust a spartein/debrizokin oxidációban (CYP2D6). A diagnosztizált gyenge CYP2C19 metabolizálóknál óvatosságból a 10 mg-os kezdő adag megfontolandó (lásd 4.2 pont).
 

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

 
Akut toxicitás
A citaloprámnak alacsony az akut toxicitása.
 
Krónikus toxicitás
A krónikus toxicitási vizsgálatokban nem találtak a citaloprám terápiás alkalmazása esetén aggodalomra okot adó jeleket.
 
Reprodukciós vizsgálatok
A reprodukciós toxicitási vizsgálatok (I, II és III szegmens) adatai alapján a fogamzóképes nőknél a citaloprám alkalmazása nem ad okot aggodalomra.
 
Patkányoknál a maternális toxicitást okozó 56 mg/ttkg/nap adaggal végzett embriotoxicitási vizsgálatokban a gerincoszlopban és bordákban csont anomáliákat mutattak ki. Az anyai plazmaszint ekkor az emberben mért terápiás koncentráció 2-3-szorosa volt. A citaloprámnak nem volt hatása a patkányok fertilitására, terhességére és postnatális fejlődésére, de csökkentette a kölykök születési súlyát. A citaloprám és metabolitjainak foetalis koncentrációja a maternális plazmaszint 10‑15‑szöröse.
 
Állatkísérletekből származó adatok alapján a humán expozíciót jóval meghaladó dózisok alkalmazása mellett a citaloprám csökkenti a termékenységi és terhességi indexet, valamint a beágyazódások számát és növeli a rendellenes hímivarsejtek számát.
 
Mutagén és karcinogén potenciál
A citaloprámnak nincs mutagén vagy karcinogén potenciálja.
 
 

6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

 

6.1 Segédanyagok felsorolása

 
Tablettamag

♦ magnézium-sztearát
♦ 85%-os glicerin
♦ kroszkarmellóz-nátrium
♦ kopovidon
♦ mikrokristályos cellulóz
♦ kukoricakeményítő
♦ laktóz-monohidrát (23,1 mg)

Bevonat

♦ makrogol 400
♦ titán-dioxid (E171)
♦ hipromellóz
 

6.2 Inkompatibilitások

 
Nem értelmezhető.
 

6.3 Felhasználhatósági időtartam

 
5 év.
 

6.4 Különleges tárolási előírások

 
Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
 

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

 
28 db filmtabletta buborékcsomagolásan és dobozban.
 
 

7. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA 


2024. április 15.

 

[1. rész]


Forrás: ogyei.gov.hu

 

Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach, benzodiazepin blogger,
gyógyszer-optimalizási szakértő
"A megosztó tudásmegosztó"
a tájékozott beleegyezés érdekében.

Nem rendelek már
Segítek Önmagán Segíteni


 
STRESSZ DOKTOR Hírlevél
 
Tippek a szakszerű öngyógyításhoz, önfejlesztéshez.
 
Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*

       
NO SPAM! Adataira nagyon vigyázunk. Nevét és e-mail címét soha nem adjuk ki harmadik félnek és soha nem küldünk SPAM-et. Tanácsainkról bármikor, egyetlen klikkel leiratkozhat.
Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-74689/2014
 

Gyógyszerezés előtt!

Szorongásoldó, altató és antidepresszáns kezeléseket kezdőknek!

Frontin, Xanax, Helex hozzászokás tesztek

Nyugtató-hozzászokás tesztek

 Frontin / Xanax / Helex (alprazolámok)
 folytatom..


Dr. Kopácsi László pszichiáter, life coach, betegbiztonsági blogger, nyugtató-, altató-, antidepresszáns-leszokási tanácsadó

Minden jog fenntartva - Online Szakvélemény Kft.
© Copyright 2008-2025

Heltai Jenő: Szabadság
Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat
 
WebGalamb