Sokak szerint a heroinról lehetetlenség leszokni. A testi függőséget meg lehet szüntetni ugyan, de a pszichikai dependenciát soha. Aki egyszer heroin-függő lett, az valahol mélyen, legbelül egész életében vágyni fog erre a kábítószerre.
Néhány éve svájci és amerikai kutatók kiderítették, hogy a benzodiazepin típusú nyugtatók (szorongáscsökkentők, szorongásoldók) pont olyan addiktívak, mint a heroin…
A szakértők a Xanax és a Seduxen hatóanyagait (alprazolam és diazepam) vizsgálták, mivel ezek a legelterjedtebb vényköteles nyugtatók jelenleg a világban. Mindkét szer a benzodiazepinek családjába tartozik, és mindkettő a dopamin nevű idegingerületátvivő anyag (neurotranszmitter) felszabadulását váltja ki az agy megfelelő régióiban (jutalomközpont, reward system). Ezen az agyi területen indukálódik az örömérzés.
Amikor kísérleti körülmények között, majmok, macskák, patkányok egy elektródán keresztül, pedál nyomogatásával öningerelhették ezt a területet, akkor azt a kimerülésig tették. Egyszerűen "nem tudtak leszállni róla". Minden más inger (étel, fajtárs) hidegen hagyta őket. Biztos vagyok benne, hogy voltak ilyen emberkísérletek is, csak nagyon nem publikálták őket agyon.
Ez a dopamin felelős a jutalomérzetért, azért a kiegyensúlyozott, boldog, relaxált állapotért, melyet természetes körülmények között, pl. akkor érzünk, ha valamit jól csináltunk, és ezért jutalmat kaptunk, vagy külső jutalom nélkül is megelégedettséggel tölt el bennünket.
Az örömérzést tehát éppúgy kiválthatja egy kémiai szer, egy addiktív viselkedés, mint a természetes örömforrások (orgazmust hozó szex). Hiszen ugyanezt a jutalmazási mechanizmust aktiválja mesterséges ingerkeltőként az alkohol, a kannabisz, a heroin és a benzodiazepinek is. Csak erőfeszítés nélkül. Gyorsabban, jobban, könnyebben. Ezért hasonlóak a legális és illegális drogok pszichikai hatásai. Ezért vezetnek függőségi problémákhoz (dependencia, megvonási tünetek) mindannyian.
Az összes létező szenvedély, a játékfüggőség, az alkoholizmus, a kábítószer függőség, nikotinizmus, gyógyszer-függőségek, szex-függőség mind - ugyanezeket a központokat, ugyanezeket a pálya-rendszereket érintik az agyban.
A függők pedig önfeledten nyomogatják "aranykalitkájukban” képzeletbeli pedáljukat önmagukról, feladatukról, céljaikról és álmaikról megfeledkezve. Egyre kiszolgáltatottabban, kiégettebben, egyre nyomasztóbb magányban.
A nemzetközi kutatócsoport résztvevői az eredményeket a Nature című tudományos magazinban publikálták, majd a Daily Mailnek is nyilatkoztak. Az angol napilap riporterének elmondták, hogy a felfedezés segíthet a gyógyszertervezőknek olyan nyugtatókat kialakítani, melyek a rászokás veszélye nélkül alkalmazhatók.
Szerintem ez a médiának szóló, hivatalos szöveg (burkolt reklám). A publikumnak írt kincstári optimizmus. Ki gondolhatja komolyan, hogy a gyógyszergyárak (Big Pharma) finanszírozna olyan kutatásokat, aminek a hatására elveszítenék a gyógyszerfüggő, visszatérő, "márkahű" vevők millióit?
Miért van az, hogy e területen, az elmúlt több mint fél évszázad alatt, a felhalmozódott kutatási tapasztalatok és temérdek dollár ellenére eddig egyik gyógyszergyár sem tudott felmutatni kézzelfogható eredményeket?
Magam részéről inkább azt remélem, hogy a kutatások egyszer majd abban fognak segíteni, hogy előbb-utóbb visszaállítható legyen a krónikus benzodiazepin szedők agyában létrejött, ma még vissza(f)ordíthatatlan sérülések.
Stressz Doktor® kommentár
Azon sem csodálkoznék, ha az összes legális és illegális pszichoaktív szerről előbb-utóbb kiderülne, hogy a dopamin produkció mellett endorfint is felszabadítanak a nucleus accumbensben. Ez az aprócska mag, az agy jutalmazó központjának legismertebb része.
Az endorfin az agyban termelődő természetes, ópiát (!) hatással rendelkező fehérje. Minél több szabadul fel belőle a nucleus accumbensben, annál nagyobb az eufória-érzet.
Ez az eufória-szerű érzés lehet az egyik oka a későbbi mértéktelen alkoholfogyasztásnak éppúgy, mint a benzodiazepin-függésnek. Ők az élménykereső függők, akik a benzókra is "önszántukból" - szerencsétlen, veleszületett, genetikai sebezhetőségük miatt - csapnak le.
Mások más miatt érzik képtelennek magukat a pszichoaktív szerek letételére. Ez pedig a hozzászokás utáni drog-elhagyáskor kialakuló, kínzó elvonási tünetek (angolban: „cold turkey”). Ők a szenvedés kerülők, akik azért mentek el orvoshoz, hogy megszabaduljanak a szorongástól, alvászavartól, aztán a hanyag, hozzá nem értő orvosi hozzáállás miatt válnak gyógyszerfüggővé.
Minden nyugtatót, altatót szedő ember a lehető legkevesebb ideig szedjen benzodiazepint (BZD-t), a lehető legkisebb adagban, hogy megelőzze a benzodiazepinek okozta gyógyszerfüggőséget.
Mert nem csak a drogfüggőség, és az alkoholizmus betegség. Betegség a benzodiazepin-függőség is! Ne tudja meg mekkora. Ne legyen a benzók áldozata!
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...