
Ez viszont növeli annak a kockázatát, hogy a fiatalabb korban még biztonságosnak tekinthető napi dózisok, idős korban veszélyes gyógyszer-felhalmozódáshoz (gyógyszer kumulációhoz) vezessenek.
A „relatív gyógyszer túladagolás” veszélye különösen igaz a benzodiazepin szorongáscsökkentőkre, nyugtatókra és altatókra, melyek éppen a fentiek miatt, hatvan fölött gyakrabban okoznak nemkívánatos mellékhatásokat.
Tovább bonyolítja az időskori szorongásoldó szedés problematikáját az a tény, hogy...
... korosodva, az általános egészségi állapot változása miatt, egyre több olyan gyógyszert szednek az emberek, amelyek kölcsönhatásba keveredhetnek egymással. Így a velük együtt alkalmazott BZD altatókkal és szorongáscsökkentőkkel is, ez pedig megemeli a benzodiazepin mellékhatások kialakulásának kockázatát.
Melyek a leggyakoribb, azonnali (kb. 1 órán belül jelentkező) benzodiazepin mellékhatások idős korban? Mire érdemes odafigyelni? Mi indokolja az orvosi vizsgálatot?
♦ szédülés, bizonytalanság érzés (megnő az elesések, sérülések valószínűsége)
♦ szedáció (nappali álmosság, autóvezetés!!!)
♦ memória, emlékezési zavar
♦ gondolkodási zavar
Érdemes tehát olyan orvost választani, aki képben van az időskori gyógyszerszedés korfüggő sajátosságaival kapcsolatban. Aki, hogy Betegénél elkerülhessék a benzodiazepin-mellékhatások magasabb kockázatát, eleve:
♦ ha csak lehetséges, nem-gyógyszeres terápiákat ajánl
♦ utána néz a gyógyszer-interakcióknak
♦ éjszakára nem ad „nyugtatót” (szorongáscsökkentőt: Xanax, Frontin, Helex, Rivotril, Rilex, stb.) a benzodiazepineknél korszerűbb és biztonságosabb altatók (Z-szerek) helyett
♦ benzodiazepinekből a szükséges legkisebb gyógyszerdózist javasolja, a legrövidebb ideig (maximum 2-4 hétig)
♦ időseknél kerüli a hosszú, ill. hosszabb hatástartamú benzodiazepinek (Seduxen, Rivotril, Clonazepam, Elenium) nagyobb dózisainak alkalmazását
♦ ha elkerülhetetlen valamilyen szorongáscsökkentő használata, akkor a krónikusnak kinéző szorongásra (gyász, egyedül maradás, költözés, súlyos betegség, stb.), krónikusan, a hozzászokás veszélye nélkül szedhető szorongásoldókat javasol (Grandaxin, Anxiron). A benzodiazepinek pedig nem ilyenek.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, ossza meg a Benzo blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog elindítója és szerzője
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
![]() |
Kérem, ![]() |