HOLMES-RAHE ÉLETESEMÉNY SKÁLA
Leggyakoribb mindennapi stresszoraink
Soha ne mond, hogy nem tudod.
Maximum azt, hogy még nem tudod,
hogy majd, hogy tudod,
mert még nem próbálkoztál, gyakoroltál eleget.
K.L.
Az emberi életben előforduló 41 legfontosabbnak ítélt pozitív és negatív életesemény, distresszt okozó hatásának értékelése céljából, Holmes és Rahe 1967-ben dolgozták ki, mai napig tanulságos skálájukat, mely több rangos tudományos lapban is megjelent.
Social Readjustment Rating Scale; Journal of Psychosomatic Research,1967, vol. II p. 214.
Holmes & Rahe (1967) Journal of Psychosomatic Research, 11:213-219.
Vizsgálataikon, megfigyeléseiken és az ezek alapján kidolgozott statisztikai előrejelző modellen alapszik önkitöltő kérdőívük.
Mindenki mást tekint (gondol, sangol, érez) stressz helyzetnek. Amiről az egyik ember úgy gondolja, hiszi (sangolja), érzi, hogy az számára elviselhetetlen terhet jelent, az egy másiknak izgalmas kihívás lehet, vagy lazán megoldja, esetleg különösebb probléma nélkül alkalmazkodik hozzá.
Ami először elviselhetetlen tehernek tűnik, az a többszöri stresszkezelési próbálkozások után, már izgalmas kihívássá szelídülhet.
Minden olyan életesemény, amelyről azt gondoljuk (sangoljuk), hogy az aktuálisan, túlzott mértékű ("Úgy sem tudom megcsinálni!"; "Képtelen vagyok rá!") alkalmazkodásra kényszerítene bennünket, azt az adott időpontban distressz keltőnek, szenvedést okozó stresszornak gondoljuk (sangoljuk), ezért elkerüljük.
Csakhogy a menekülés (elkerülő magatartás) miatt, így esélyt sem adunk magunknak arra, hogy fokról-fokra, lépcsőzetesen megtanuljuk a stresszort legyőzni! Erőkifejtés nélkül nem lehet erősödni... Ami pedig nem erősödik, az idővel satnyulni kezd...
Mint az alábbi stresszor skálában látja majd: nem csak negatív életesemények váltanak ki distresszt (negatív stresszt), hanem pozitívak is. A Holmes-Rahe életesemény skálában felsoroltak több olyan pozitív változást is (pl.: kinevezés, házasság, gyermek születés), melyek alkalmazkodásra "kényszerítő" hatásaik miatt kerültek be a kihívást jelentő stresszorok közé.
Tehát nem csak a negatív életesemények (munkanélkülivé válás, szétköltözés, gyermek elveszítése, betegség) járnak stresszel, hjanem pozitív életesemények is, ha azok, véleményünk, vagy sangjaink szerint: korábbi életünk, szokásaink megváltoztatására kényszerítenek bennünket.
Ha felkészülve a változásra, nem "kell-ként", hanem "érdemes-ként" tekintünk a szükséges változásokra, azaz elfogadjuk a "kényszereket", gyorsan megszűnik "kényszerítő", stresszor hatásuk.
A teszt eredménye csak tájékoztató jellegű. Az értékelés során kapott eredmény nem helyettesítheti a szakemberrel történő személyes találkozást, vizsgálatot, diagnózist és segítséget!
A skála kitöltése után kapható statisztikai előrejelzések természetesen nem abszolút értékek. Egészségi állapota megváltozásának kockázata számos személyes tényezőnek is az eredménye. Pl.:
♦ az Önt érintő életesemény mennyire nyomasztó az Ön számára
♦ milyenek a megbirkózást szolgáló, pozitív stresszkezelési (koping) képességei
♦ mekkora családi, munkahelyi, baráti és vagy külső támogatás áll a rendelkezésére, stb.