
FÜLSZÖVEG
A gondolkodás életünk legfontosabb mindennapi tevékenysége. Ha a gondolkodás természetes és könnyű volna, valamennyien zsenik lennénk. Ahhoz képest, hogy milyen fontos szerepe van a problémamegoldásban, a döntéshozatalban, a tervezésben és a helyzetfelismerésben, viszonylag kevés figyelmet szentelünk a fejlesztésre.
folytatás
Pedig ebben is készséget kell szerezni, akárcsak a síelésben vagy az ácsmesterségben. Kerékpározni kezdetben fáradtságos és kényelmetlen, de ha már tudjuk, hogyan kell, könnyű és hasznos. Az emberi agy kiváló emlékezőberendezés, de ugyanúgy, mint a számítógéphez, szoftver kell ahhoz, hogy ezt "gondolkodóberendezéssé" tegyük.
A gondolkodás legfontosabb eleme az irányított figyelem. Edward de Bono e könyvében a gondolkodás igen egyszerű, ötlépcsős működését mutatja be, ami éppen ezt segíti elő. Minden egyes szakaszban olyan segédeszközök vannak, amelyek megkönnyítik az átlépést a következő gondolkodási fázisba.
Dr. Edward de Bonot világszerte úgy ismerik, mint a gondolkodás egyik legkiválóbb "gondolkodóját". Kezdeményezője volt a laterális gondolkodásnak, a hat kalap-módszernek, a vízi logikának (Water Logic) és a CORT-nak (Cognitive Research Trust), az kreatív iskolai gondolkodás oktatás gyakorlati módszerének. A csodálatos elme című kötete szintén a HVG Könyvek gondozásában jelent meg.
TARTALOM
Előszó 13
Bevezetés 17
A gondolkodás öt szakasza 33
Néhány alapvető gondolkodási folyamat 41
Rendszerek és módszerek 55
El - Hová akarok eljutni? 65
Át - Az információs szakasz 125
Le - Mik a lehetőségek? 145
Ki - Mi tehát az eredmény? 205
Meg - Dolgoztassuk a gondolatainkat! 231
Szituációkódolás 259
Összefoglaló áttekintés
Le - Mik a lehetőségek? 145
Ki - Mi tehát az eredmény? 205
Meg - Dolgoztassuk a gondolatainkat! 231
Szituációkódolás 259
Összefoglaló áttekintés
Stressz Doktor® kommentár
"Ha a ma háziorvosa nem lesz a holnap táplálkozási szakértője,
akkor a ma táplálkozási szakértője lesz a holnap háziorvosa.”
Edward de Bono
akkor a ma táplálkozási szakértője lesz a holnap háziorvosa.”
Edward de Bono
Edward de Bono (1933-2021) Máltán, Vallettában született. Édesapja a Máltai Egyetem orvos professzora volt. Ő meg csodagyerek. 15 évesen ment egyetemre, és 21 évesen doktori képesítést szerzett. Kiváló képességei miatt már a középiskolában és az egyetemen is "zseni" volt a beceneve.
A pszichológus, világhírű kommunikációs szakember, tréner és sokoldalú gondolkodó: hihetetlenül termékeny alkotó volt. Több, mint 70 (!) könyvet írt. Munkáit 37 nyelven adták ki. Egyes országokban kötelező tantárgy lett az általa kifejlesztett gondolkodási tréning.
Világszerte önfejlesztő Társalgóklubok tömegét indította el, ahol a csoporttagok rendszeresen azért találkoznak, hogy gyakorolják és élvezzék a gondolkodás művészetét.
Edward de Bono további, magyarul megjelent könyvei:
♦ Tanítsd gondolkodni a gyereked!
♦ Nem minden fekete vagy fehér
♦ Pozitív hit
♦ A csodálatos elme - Útmutató a szellemi vonzerő fokozásához
♦ A hat értékmedál
♦ A kreatív elme
♦ Gondolkozz! Mielőtt túl késő (bele is lapozhat)
♦ Hat keret
♦ A hat gondolkodó kalap

De Bono 2021-ben előre ment... Le a kalappal életműve előtt!