
A rendszeresen szedett benzodiazepinek (BZD-k) napi adagjának, hatóanyagának (alprazolám, klonazepám, lorazepám stb.), valamint az együtt használt gyógyszerek és/vagy alkohol mennyiségének és minőségének függvényében a BZD-túlhasználatnak súlyos (BIND - l. a cikkben), akár igen súlyos (halásos) következményei is lehetnek. Miket tehet ezek elkerülése érdekében?
1. Ha teheti SOHA , ne szedjen benzót 4 hétnél hosszabban folyamatosan, s addig is csak a legkisebb hatásos dózisban. 2. Ne gyógyszert kérjen a kezelőorvosától, inkább segítséget ahhoz, hogyan tudja majd megoldani azt a problémát, ami a szorongását, alvászavarát okozta! 3. A következő alkalommal legyen előrelátóbb a hasonló stresszhelyzetekben. Éljen a tapasztalati tanulás lehetőségével.
Edvard Munch: A sikoly
A Természet sikolya (Der Schrei der Natur) sorozatból.
A benzodiazepinek megfelelő tájékoztatás, figyelmeztetés nélküli, túlzott felírása és használata veszélyes.
A benzókat felíró orvosok és betegek széles körű ismerethiánya a receptírás, ill. a BZD szedés kockázataival kapcsolatban tömeges, megelőzhető szenvedést okoz évtizedek óta.
Ezek megelőzését szolgálom a Benzó Bloggal.
A leggyakrabban szorongásoldóként és altatóként használt benzodiazepinek (BZD-k) túlhasználatának (abúzusának) jelei
♦ Meglassultság (mozgás, beszéd, gondolkodás)
♦ Koncentráció- és memóriazavar
♦ Félelemérzet
♦ Lehangoltság
♦ Túlalvás (vagy paradox reakcióként: alvászavar)
♦ Nappali álmosság
♦ Viselkedés megváltozása
♦ Paranoia
♦ Agresszió (paradox reakció)
♦ Ritkuló légzés és pulzusszám
♦ Megemelkedő testhőmérséklet
♦ Epilepsziás rohamok
♦ Fulladásos halál
Krónikus receptköteles nyugtatózás és altatózás gyakori szövődménye ⇒ BIND (Benzodiazepine-induced Neurological Dysfunction)
Kutatások, utánkövetéses vizsgálatok szerint: az évekig tartó, rendszeres, nagydózisú "nyugtatózás" véglegesen nyomot hagy(hat) az idegrendszerben (az agyban, ill. a bél-agy tengelyben). Kialakulása után sajnos már alig változtat a panaszokon, ill. tüneteken, ha nagyon-nagyon lassan abbahagyják a szorongásoldókat, ill. altatókat.
Újabban ezt a tünetcsoportot: benzodiazepin által kiváltott neurológiai diszfunkciónak (BIND) nevezik. Korábban, hiszen a betegek körében már évtizedek óta ismertek ezek a jelek - amikor nagyritkán foglalkozott velük a tudomány - „szubakut BZD elvonási tünetek”, „elhúzódó benzodiazepin megvonás”, „posztakut benzodiazepin elvonási szindróma” (PAWS) néven illették.
BIND (Benzodiazepine-induced Neurological Dysfunction) jelei
Meglehetősen összetettek.
1. Részben megegyeznek: az akut BZD megvonás tüneteivel. Ezért is kapta a „szubakut", „elhúzódó", ill. „posztakut" minősítést.
2. Részben: a túlzott BZD használat (benzodiazepin abúzus) jeleivel, csak ezek már a krónikus benzó-mérgezés következtében BZD szedés nélkül, letételük után akár hónapokkal sőt évekkel később is fennállnak.
3. Részben megfelelnek azon eredeti panaszoknak és tüneteknek, melyeket már nem csökkenteken benzóval.
4. Részben - és ennek felismerése számított szakmai újdonságnak - teljesen újonnan (de novo) keletkeznek.
Tehát a BIND legalább egy évig tartó jellemzői:
♦ alacsony nappali energiaszint (enerváltság)
♦ fókuszálási, koncentrálási nehézség (figyelemzavar)
♦ emlékezet kiesés, memóriazavar
♦ szorongás, idegesség
♦ álmatlanság és más alvászavar
♦ fény- és hangérzékenység
♦ emésztési problémák
♦ izomgyengeség
♦ testi fájdalmak
Negatív életkihatásai
♦ párkapcsolati zavar
♦ válás
♦ munkahelyi problémák
♦ munkahely elveszítése
♦ depresszió
♦ öngyilkossági gondolatok és kísérletek.
A szakirodalom szerint kb. minden 5. krónikusan és napi rendszerességgel benzodiazepint szedő (20%) fog évekig BIND-ban szenvedni.
A BIND másodlagos jelentőségű kockázati tényezői nem ismertek, tehát egyelőre előre megjósolhatatlan, hogy kinél, milyen hosszú és melyik BZD nyugtatószer v. altattó szedés után fog jelentkezni...
A legfontosabb, elsődleges kockázati tényezője azonban MEGELŐZHETŐ és EGYÉRTELMŰ: a hosszútávú és napi rendszerességű nyugtató-, ill. altató-használat.
Érdemes kimondani:
A szorongásoldók és a nyugtatók folyamatos használata
bizonyos idő után káros az egészségre!
Óvatosan tehát a BZD-kkel!
Kapcsolódó anyagaink:
Gyógyszerfüggőség | Benzodiazepin-függőség
Amennyiben érdeklik a biztonságos BZD-szedés szabályai, szeretné elkerülni a benzodiazepinek szedésének hosszútávú, potenciális neurológiai következményeit (BIND) - balra fent iratkozzon fel a Stressz Doktor Hírlevélre. Továbbra is hiteles megbízható szakmai információkkal szeretném segíteni döntésében.
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
győri pszichiáter | life coach | blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás jegyében
Blogspot