
Sok Benzo Blog olvasót érdekelhet e téma, nem csak engem. Több szinten is érintett vagyok. Mindkét szülőmet tüdőrák vitte el. Mindketten dohányoztak. Egyikük hiába hagyta abba jó 2 évtizeddel korábban. Addigra már és azután még, egy mérgező kapcsolatban maradva - megalapozta végzetét. Mert a mérgező (!) kapcsolatok is rákkeltők, karcinogének. Hány ilyet láttam emberként és pszichiáterként...
In memoriam... Ez a blog-sorozat a Szüleimre való emlékezés jegyében született, akiknek hiába könyörögtem, beszéltem. A nikotin függőség erősebb volt az észnél.
hogy a sejtek egészségesek legyenek."
Wass Albert
Tegyen meg minden Öntől telhetőt, az alábbi önsegítő (selfhelp), felelős önmenedzselő módszerekkel, hogy minél egészségesebben, minél boldogabban és minél tovább éljen. Érdemes.
1. Zöld-ségek és piros (bogyós, erdei) gyümölcsök
A zöldségek és gyümölcsök rákellenes hatásúak, mivel bizonyos hatóanyagaik védenek a rákot (és öregedést) okozó DNS-sérülések ellen. Emellett tele vannak értékes növényi tápanyagokkal (fitonutriensekkel), vitaminokkal és nyomelemekkel, magas az antioxidáns- és rosttartalmuk, ellenben alacsony a kalóriatartalmuk. Ezekkel is jóllakva, csökken a kalóriabevitel, nő a fogyás esélye.
Naponta kb. 2 1/2 csésze friss zöldség és/vagy gyümölcs fogyasztása lenne optimális.
A konyhakertekből legjobbak a keresztesvirágú zöldségek: brokkoli, karalábé, kelbimbó, káposzta, kelkáposzta, retek és vízitorma.
A színes, bogyós gyümölcsökről szintén ezt mutatták ki. Fogyasszon tehát naponta lehetőleg ezekből is: áfonya, szeder, ribizli, eper, málna, köszméte és szedermálna stb. Frissen a legjobbak, de a mélyhűtött termékekből is egészséges ételek készíthetők.
2. Csikk csekk…
Dohányzik? Minden slukk kb. 250 káros vegyi anyaggal mérgezi testét. Közel 70 közülük rákkeltő (kancerogén) és bizony nem csak tüdőrákot okoznak.
Megnövelik a rosszindulatú daganatok kialakulásának valószínűségét mindenütt, ahol végig gomolyognak a testben a felszívódás előtt. Ezért nő meg a dohányosok között a szájüregi daganatok, gégerákok, bronchus-, és tüdőrákok incidenciája. Miután „nem sikerül” mindent letüdőzni, megnő a malignus gyomor daganatok rizikója is.
A felszívódott és a májban teljesen nem közömbösített karcinogének aztán - DNS-károsodásokat okozva -, végig mérgezik kiválasztódásuk útját szintén. Eredménye: vese karcinóma és hólyag tumor.
A dohányzás negatív hatásainak kevésbé ismert része a dohányfüst testidegen anyagai okozta: enzimindukció.
Mini farmakológia: A gyógyszereknek (pl.: pszichoaktív szereknek) az alkalmazás helyéről (legtöbbször: a szájból) a gyógyszer vérbe jutásának folyamatát felszívódásnak, a vérből a hatás helyére (pszichiátriai szereknél az agyba, ahol szelektíven akkumulálódnak) való transzportját eloszlásnak nevezzük.
Felszívódás (tüdő: felszívódási felülete 50-100m2, gyomor) után, a dohányfüst mérgező anyagai bekerülve a véráramba (gyógyszer eloszlás) elérik a májat, legfontosabb méregtelenítő szervünket. A máj detoxikáló enzimrendszerei találkozva az idegen anyagokkal "felpörögnek" (indukálódnak), hogy nagyobb hatékonysággal tudják megóvni a testünket. Minél többet szív valaki, dózis-hatás függően annál nagyobb lesz az enzimindzkció.
Igen ám, de a gyógyszerek is testidegen anyagok, amelyeket a szervezet nem tud beépíteni szerkezeti elemeibe és nem tud felhasználni energiaforrásként, ennélfogva ezek is át esnek a máj méregtelenítő, "first pass" metabolizmusán.
Így, ha a gyógyszerek indukálódott májenzimekkel CYP-450) találkoznak, akkor azok nagyobb arányban fogják őket is inaktiválni (csökkentve a gyógyszerek hozzáférhetőségét és bioekvivalenciáját)!
Magyarán: kevesebb hatásos gyógyszer jut el a célszervekhez, kevésbé hatnak a gyógyszerek, mint ugyanakkora dózis alkalmazása esetén a már/még nem dohányzóknál!
Ez az oka annak, hogy számos pszichiátriai szerből (antidepresszánsok, altatók és nyugtatók) - sajnos -, nagyobb napi dózisra lesz szüksége a dohányosoknak.
Mi következik ebből? A dohányosoknál nemcsak azzal lehet növelni a gyógyszerek hatékonyságát, ha a klasszikus módon: megemelik a napi gyógyszer adagot, hanem azzal is, ha a Beteg szép lassan - a nikotin megvonási tüneteket elkerülendő -, csökkenti a cigi napi adagját. Én ez utóbbit szoktam javasolni...
Minél hamarabb neki kezd a csökkentésnek, annál jobb. Kérjen tanácsot kezelőorvosától a dohányzásról való leszokás módszereivel kapcsolatban. Mellette szabaduljon meg minden "rosszindulatútól".
A nap mint nap dohányzó amerikaiak aránya az 1960-as évek 40% -áról, mára kb. 15% -ra esett vissza. Ezzel együtt a dohányzás továbbra is a megelőzhető halálok első számú oka maradt az Egyesült Államokban. Van pár dolog, amit eltanulhatnánk tőlük. Ez ilyen.
2. rész | 3. rész | 4. rész | 5. rész
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...