MIT TEGYÜNK STRESSZ ELLEN?
Az élet tele van stresszel, a természeti csapásoktól a követelőző főnökig széles a skála. Az Ohio State University kutatása szerint, melyet Proceedings of the National Academy of Sciences című szakfolyóirat közölt, a rövid ideig tartó stressz hasznos, de az elhúzódó, hosszan tartó stressz akár a géneket is károsítja, ami számos, betegséget előidéző gyulladáshoz vezet.
A stressz kezelése mindannyiunk érdeke, az alábbiakban bemutatunk néhány módszert arra, mit tegyünk, és azt is, amit feltétlenül kerüljünk.
Menjünk a friss levegőre
A napfény hatására termelődött D-vitamin emeli a szerotonin, a jóérzést biztosító hormon szintjét, a természet pedig elvonja figyelmünket az aggályainktól.
Tartsunk be néhány rítust
Legyen az lefekvés előtti meleg fürdő, a kedvenc zenénk hallgatása vagy kutyasétáltatás, a rituális szokások mérsékelik a stresszt, sőt az elalvást is elősegítik.
Szellőztessük ki a fejünket
A negatív gondolatoktól, a „mi lett volna, ha”-elmélkedésektől úgy lehet a legjobban megszabadulni, ha valami fizikai tevékenységet találunk magunknak, ami bármi lehet: kenyérdagasztás, kötés, festés vagy hegymászás.
Spirituális töltés
A vallási csoportok és az ősi törzsek évszázadokon át imagyöngyök, rózsafüzérek segítségével mélyedtek el létük spirituális rétegeiben. Ehhez nem kell vallásosnak lenni, a megfelelő mantra kiválasztása, a pozitív gondolatok ismételgetése enyhíti a stressz tüneteit.
Használjuk a képzelőerőnket
Keressünk egy csendes sarkot, hunyjuk le a szemünket, figyeljünk a légzésünkre, és pár percre képzeletben repüljünk valami igen kellemes helyre. Ha ezt minden nap megismételjük, a szervezet ténylegesen kevesebb stresszhormont termel.
Vegyünk egy fürdőt
A fürdő testnek-léleknek egyaránt használ, még jobb, ha illatgyertyákkal kombináljuk.
Fejezzük ki a hálánkat
Több vizsgálat bizonyítja, hogy a hála kifejezése igen jó hatással van ránk, aktiválja az agy stressz-szintet irányító, valamint dopamin termelő részét.
Eddzük a testünket, mozogjunk
A legegészségesebb stresszűző a mozgás, endorfinokat szabadít fel, csökkenti az enyhe depressziót, energetizál, és megnyugtat.
Amit semmi esetre se tegyünk
Stressz esetén nem használ, sőt árt, az ivás, a dohányzás, a magunkba zárkózás és a túlevés. Az sem vezet jóra, ha a homokba dugjuk a fejünket a problémák elől.
Forrás: Health.com
InforMed - 2014-04-02 | Dobos, L.