MELLŐZÖTTSÉG, AVAGY A KISMELL-KOMPLEXUSTÓL AZ ÖNELFOGADÁSIG
Az a nő, akinek ilyenfajta gondolatai vannak, hajlamos lesz arra, hogy minden kapcsolati zavarát, problémáját az általa kicsinek tartott mellére vezessen vissza, azonban ezzel egy ördögi körbe kergeti bele magát, hiszen, ez az előítélet magával szemben önbeteljesítő jóslatként működhet.
A női mell több szempontból népszerű téma napjainkban: a divat és a reklámipar előszeretettel emeli ki, a plasztikai sebészet pedig azon dolgozik, hogy bárki akár ez utóbbiak modellje is lehessen.
Az örök szimbólum
Minden kornak megvolt a maga mell-trendje, azonban szimbolikus tartalma változatlan maradt: a nőiesség, a szexualitás, az erotika, de mindenekelőtt az anyaság, a táplálás, az életben tartás jelentését hordozza. A legtöbb emberbe mélyen beleivódott az anyai mellhez fűződő csecsemőkori élménye. A szoptatás okozta kielégülés és az anya iránti vágy mind-mind belénk vésődött. Ezek a nagyon erős, akár tudattalan érzések, emlékek kapcsolódnak a női mellhez, így nem is csoda, hogy a leggyakoribb plasztikai műtétek közé ma a mellplasztika tartozik.
A kismell-komplexus
Leginkább nagyobb mellet szeretnének maguknak a nők. Ha valaki nem tudja elfogadni melleit és szinte már rögeszméjévé válik annak megnövelése: ún. kismell-komplexusról beszélünk. Nem a mell mérete a lényeg, hanem, hogy milyennek értékeli, milyennek látja azt a személy.
Az a nő, akinek ilyenfajta gondolatai vannak, hajlamos lesz arra, hogy minden kapcsolati zavarát, problémáját az általa kicsinek tartott mellére vezessen vissza, azonban ezzel egy ördögi körbe kergeti bele magát, hiszen, ez az előítélet magával szemben önmagát megvalósító jóslatként működhet.
A plasztikai sebészet gyors orvoslást ígér. Napjainkban egyre többen élnek is ezzel a lehetőséggel. A kérdés azonban az, hogy valóban hosszú távú gyógymód-e ez?
Vágjunk bele...
Mi történik akkor, ha valaki elégedetlen a testével? Mi történik, ha ez annyira eluralkodik életén, hogy már másra sem tud gondolni, csak arra, hogy mások mit gondolnak róla, hogy milyen a megjelenése, hogyan rejthetné el azt a bizonyos "nem kedvelt" testrészét. Ekkor beszélhetünk testkép zavarról.
A testkép a saját testünkről kialakított kép, a személy érzékelése, gondolatai és érzései a testéről. Egy olyan komplex összefüggésről van szó, mely erősen érinti: az identitást, önbecsülést, a szexualitást, a kulturális szokásokat, és az egészségügyi kérdéseket.
A testtel való megelégedettség nagyon gyorsan változik, főleg kamaszkorban. Egy vizsgálat szerint a lányok minden életkorban elégedetlenebbek voltak a testükkel, mint a fiúk, illetve kiderült az is, hogy a kor előrehaladtával a nőknek egyre csökken a testükkel való elégedettségük. A környezet melyben felnövünk, a közösségek melyekben élünk, a társadalmi elvárások mind-mind befolyásolják ezt a képet.
Megbecsülöm magam, megbecsülöm a testem
Az egészséges személyiségfejlődéshez szükséges az, hogy a személy értékesnek érezze önmagát. Sokan vélekednek hasonlóan: a magas önértékelés a mentális egészség egyik fő összetevője, mely szoros összefüggést mutat a jó hangulattal, a testi és lelki tünetek hiányával és az optimizmussal. Saját testünkkel való viszonyunk, saját testünkről kialakított képünk nagyban befolyásolja önbecsülésünket és énképünket, meghatározza mindennapi viselkedésünket és közérzetünket. A probléma ott kezdődik, ha a testképünk nagymértékben eltér a valóságtól.
És hogy mi lehet erre a testképzavarra a megoldás?
A plasztikai sebészet gyors orvoslást ígér. Napjainkban egyre többen élnek is ezzel a lehetőséggel. A kérdés azonban az, hogy valóban hosszú távú gyógymód-e ez?
A választ a lélekben keressük. Japánban például már bevett gyakorlat, hogy a plasztikai műtét előtt egy pszichológus konzultál a pácienssel, és a sebésszel teamként együtt dolgozva döntik aztán el, mi lenne a legjobb a kliensnek. Mindenekelőtt fontos feltérképezni, hogy csupán enyhe önértékelési zavarról vagy egy súlyosabb kisebbségi komplexusról van-e szó. A jövő útja lehetne ez itthon is.
Ezáltal kiszűrhető lenne, hogy mi az, amit valójában orvosolni szeretne a páciens, hiszen, ha valami mélyebb gyökerű problémáról van szó, akkor a műtét pszichológiai értelemben nem hozza meg a kívánt eredményt. Ha a páciens tehát ilyenfajta irreális reményeket fűz a műtéthez, vélhetőleg csalódni fog.
És bár egy jól sikerült műtét pozitívan befolyásolhatja a személyiséget, fontos szem előtt tartanunk a kockázati tényezőket illetve mélyebb önismeretet szereznünk.
lifegarden.hu - Soproni Anita - 2011. május 26-27.