A munkahelyi egészségfejlesztés növeli a termelékenységet és a jólétet. Ehhez kapcsolódó új webes portált készített az Európai Munkavédelmi Ügynökség.
A munkahelyi egészségfejlesztés (WHP) alkalmazása javítja az egészséget, csökkenti a hiányzást, motivál és növeli a termelékenységet: ez az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) Munkahelyi egészségfejlesztés projektjének üzenete.
A munkaadók fontos szerepet játszanak a dolgozóknak az
egészségesebb életmód követésére való ösztönzésében. A dolgozók számára előnyös egészségügyi körülményeken kívül a munkahelyi egészségfejlesztés terén felhasznált minden euró 2,5 - 4,8 eurós megtérülést indukál a hiányzásokhoz kapcsolódó költségek csökkenése miatt.
Jukka Takala, az EU-OSHA igazgatója szerint az
egészséges életmód támogatása mindenkinek előnyt jelent. - A munkavállalók és munkáltatóik számára egyaránt hasznos, de a szélesebb értelemben vett társadalmat is segíti, hiszen csökkennek az egészségügyi ellátó rendszerekre nehezülő terhek. Mivel a munkavállaló népesség öregedik, így a
munkahelyi egészségfejlesztési programok száma csak bővülni fog a jövőben, segítenünk kell az embereknek a hosszabb egészséges élet elérésében, az egészséges munkakultúra létrehozásához azonban a munkavállalóknak és a munkaadóknak együtt kell működniük" - fogalmazott.
Az egészségfejlesztési intézkedések támogatják a munkahelyi kockázatok (pl. a
munkahelyi stressz) megelőzését, azonban nem helyettesítik a kellő munkavédelmi irányítást. Nincs értelme munkahelyi egészségfejlesztési program megvalósításának, amíg nincs biztonságos és egészséges munkahelyi környezet. A munkahelyi egészségfejlesztés elsősorban az egészséges kultúrán alapszik, biztosítva az összes jogi követelmény betartását. Az egészségfejlesztési tevékenységek végrehajtásához mind a szervezeti, mind az egyéni szintű tényezőket figyelembe kell venni. Számos európai vállalat alkalmaz egészségfejlesztési programokat, amikbe beletartozik a dolgozók étrendjének javítása (például alacsony zsírtartalmú ételválaszték a kantinokban), az
alkalmazottak stresszének felismerését célzó vezetői tréningek és megfelelő lépések alkalmazása is.
A brit Dundee város tanácsa például, a szociális osztályán dolgozó alkalmazottainak a
pszichikai és fizikai egészségének javításán fáradozott. A kezdeményezések közt szerepeltek szervezeti szintű lépések, pl. családbarát vállalati politikák, továbbá egyéni szintű intézkedések, pl. bizalmas jellegű alkalmazotti
tanácsadó szolgálat és házon kívüli fogyókúrás klubba szóló tagsági. A program elérte a dolgozók egészségi állapotának a javulását, a becslések szerint évi 165 000 eurót sikerült megtakarítani a stressz enyhítésével és a vázizom rendszeri problémák javításával.
Az EU-OSHA új webes portált készített a munkahelyi egészségfejlesztéssel kapcsolatosan, ehhez két új tájékoztató is tartozik, amelyek áttekintést és tanácsokat nyújtanak a munkaadóknak és a munkavállalóknak egyaránt. A tanácsok közt szerepelnek a támogató munkahelyi környezet kialakításának módszerei, az egészséghez kapcsolódó témákban való tájékoztatás, ötletek és bátorítás, pl. a dohányzás abbahagyása. A portálon helyes gyakorlati példák, valamint hasznos linkek és esettanulmányok is megtalálhatók: www.osha.europa.eu.
www.ugyvezeto.hu - 2010.07.21.