Az
illóolajok vásárlásakor, beszerzésekor feltétlenül szem előtt kell tartanunk azt, hogy csak jó minőségű, ismert és megbízható forgalmazótól származó, kellő információval ellátott illóolajat szabad használnunk, mind saját magunk, mind pedig azok egészségének védelme érdekében, akiket valamilyen aromaterápiás wellness szolgáltatásban részesítünk.
Lássuk, melyek azok az üvegen vagy dobozon, illetve a dobozban található fogyasztói tájékoztatón található információk, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy az illóolajat nyugodtan és biztonságosan használjuk:
1)
Az illóolajat adó növény magyar és latin neve - ezek az adatok elsősorban a szakemberek számára adnak azonnali kiindulópontot, ha egy-egy alkalmazással kapcsolatban felvetődő kérdést kell megválaszolni. Ugyanakkor a felhasználónak is hasznos pontosan tudni ezeket a neveket, hiszen ezek alapján tud az illóolajok tulajdonságaival kapcsolatban további adatokat gyűjteni.
2)
Tartalma, minősége - célszerű olyan illóolajat vásárolni, melyen a forgalmazó tájékoztatást ad a forgalmazott illóolaj minőségéről (gyógyszerkönyvi vagy kiváló minőségű), illetve arról, hogy természetes eredetű-e avagy tartalmaz-e szintetikus összetevőket (is). A szintetikus anyagokból összeállított ún. illatolajok semmiképpen nem alkalmasak arra, hogy azokkal aromaterápiás kezelést végezzünk!
3)
Az illóolajat forgalmazó cég elérhetőségi adatai (cím, telefon, stb.) - ezek nélkülözhetetlen adatok, hiszen bármilyen baleset esetén (lenyelés - többnyire kisgyermekeknél fordul elő, nagy mennyiségben történő bőrre kerülés stb.) a forgalmazónál tárolandó adatok (minőségi bizonylatok, összetevők, biztonságtechnikai adatlapok) adhatnak megfelelő támpontot az elsősegélyt nyújtó orvosnak, illetve ezek alapján a balesetet szenvedett saját maga is mérlegelheti azt, hogy szükséges-e orvoshoz fordulnia.
4)
Tárolás körülményei - az illóolajok minőségének megőrzése érdekében fontos tudnunk, hogy azokat mindig hűvös, fénytől védett helyen kell tárolni. A rosszul tárolt olajokban kedvezőtlen bomlási, átalakulási folyamatok indulnak meg és olyan anyagok keletkezhetnek bennük, amelyek allergizáló és egyéb nem kívánt hatást válthatnak ki az olajat használónál.
5)
Gyártási szám - ez is egy nélkülözhetetlen adat, hiszen csak ez alapján lehet vitás esetekben tisztázni azt, hogy egy-egy adott illóolajnak milyen a minősége, illetve azt, hogy okozhatott-e nem kívánt mellékhatást.
6)
Felhasználhatóság (év / hónap)
vagy lejárat ideje (gyártástól számított ... hónap) - az illóolajok használatánál nagyon fontos az, hogy ne lejárt illóolajat használjunk, mert azoknál a tárolásnál már említett problémák szintén felvetődhetnek. Az illóolajok lejárati ideje eltérő, pl. a fenyő- és citrusolajoknál 1-2 év, míg a gyantás olajoknál (pl. szantálfa) 2-3 év. A három évnél hosszabb vagy korlátlan lejáratú illóolajok használata megfontolandó (különösen felnyitás után).
7)
Legyen az üvegben cseppentőbetét, ami megakadályozhatja azt, hogy nagyobb mennyiség jusson a kisgyermekek szájába akkor, ha lecsavarják a kupakot és szájukhoz veszik az üveget.
8)
Használatra vonatkozó fontosabb figyelmeztetések - használat előtti allergiateszt elvégzésének ajánlása; gyermek elől gondosan zárja el; hígítatlanul ne használja; szembe, szájba és nyálkahártyára ne kerüljön; illetve mi a teendő akkor, ha ez utóbbi mégis megtörténne.
Amennyiben ezek az információk nem szerepelnek a csomagolóanyagokon, akkor mindenképpen tanácsos mérlegelni a vásárlást, illetve azt, hogy az olajat milyen célra akarjuk használni.
wellnesscsodak.hu - Dr. Babulka Péter - 2006-11-09
Amennyiben fontosnak tartja ezeket az ismereteket, kérem, ossza meg a Benzo Blogot rokonaival, barátaival és ismerőseivel. Vigyázzon rájuk is!
Kérem, ne feledje el kitölteni a Benzodiazepin szedési kérdőívet!
Nevess többet, szeress jobban, tanulj még...
Dr. Kopácsi László
pszichiáter, life coach és benzo blogger
gyógyszer-leszokás specialista
Benzo Blog (2014) elindítója és szerzője a társadalmi felelősségvállalás és környezetvédelem jegyében